Kard. Christian Tumi, zdjęcie wykonane po uwolnieniu, 6 listopada, 2020. / Diecezja Kumbo w Kamerunie
w ,

90.letni kardynał do porywaczy: „Kiedy mówię, mówię jako kapłan i nigdy nie mogę przestać”

Kiedy w ubiegłym tygodniu 90-letni kardynał Christian Tumi był przetrzymywany w niewoli przez uzbrojonych separatystów w Kamerunie, spokojnie powiedział swoim porywaczom, że został wezwany przez Boga do głoszenia tylko tego, co jest prawdą.

Wideo opublikowane na portalach społecznościowych 7 listopada ujawniło rozmowę, która miała miejsce, gdy kardynał Tumi był przetrzymywany w nocy przez separatystyczne bojówki podczas podróży przez północno-zachodni region Kamerunu.

W nagraniu jeden z porywaczy kardynała Tumiego skonfrontował się z kardynałem w sprawie jego wezwań do złożenia broni przez bojowników w Kamerunie, a następnie poinstruował go, by podzielił się z publicznością przesłaniem separatystów.

Kardynał odpowiedział na to wezwanie:

Będę głosił prawdę z duszpasterskim i biblijnym przekonaniem.

Nikt nie ma prawa mówić mi czegoś przeciwnego, ponieważ zostałem powołany przez Boga

– powiedział kardynał Tumi.

W innym miejscu filmu kardynał powiedział swoim porywaczom:

Kiedy mówię, mówię jako kapłan i nigdy nie mogę przestać. Jeśli przestanę to robić, to nie będę wierny Bogu Wszechmogącemu.

Kard. Tumi podróżował z 12 innymi ludźmi, w tym z miejscowym przywódcą, Fon Sehm Mbinglo I, z Bamendy do Kumbo 5 listopada, kiedy to został przejęty przez strzelców należących do separatystycznych bojówek w Bamunce, wiosce w północno-zachodniej części Kamerunu. Następnego dnia został uwolniony przez separatystycznych bojowników.

Porwanie arcybiskupa Emerita Douala nastąpiło w czasie konfliktu pomiędzy separatystami a siłami rządowymi na terenach anglojęzycznych w północno-zachodnim i południowo-zachodnim regionie Kamerunu. Napięcia zaostrzyły się po wysłaniu nauczycieli i sędziów frankofońskich do pracy w historycznie zmarginalizowanych regionach anglojęzycznych w 2016 r., a spór ten został nazwany Kryzysem anglojęzycznym.

Kardynał Tumi był aktywny w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania kryzysu poprzez dialog po przejściu na emeryturę jako arcybiskup Douala.

W pewnym momencie w filmie kard. Tumi powiedział separatystom: „My wszyscy walczymy o pokój… nawet ty.”

Kard. Tumi pomógł stworzyć Konferencję Ogólną anglojęzyczną, ramy dla dialogu między wszystkimi stronami konfliktu anglojęzycznego.

Kryzys w Kamerunie jest zakorzeniony w konflikcie pomiędzy anglo- i francuskojęzycznymi obszarami Kamerunu. Pod koniec XIX wieku obszar ten był kolonią niemiecką, ale po klęsce Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej obszar ten został podzielony na mandaty brytyjskie i francuskie. Mandaty zostały zjednoczone w niepodległym Kamerunie w 1961 roku.

Kardynał Tumi urodził się w 1930 roku w północno-zachodnim Kamerunie, a od 1979 roku pełnił funkcję biskupa we frankońskich regionach kraju. W latach 1985-1991 był przewodniczącym konferencji biskupów Kamerunu.

Obecnie istnieje ruch separatystyczny w południowo-zachodnim regionie, które wcześniej były brytyjskie.

Przemoc ta nasiliła się w październiku, kiedy 24 października artylerzyści zaatakowali Mother Francisca International Bilingual Academy, szkołę w Kumbie w południowo-zachodnim regionie Kamerunu, i otworzyli ogień do uczniów w klasie. Siedmiu uczniów w wieku od 12 do 14 lat – według Reutersa –
zostało zabitych.

Kiedy kardynał został porwany, jeden z separatystów poinstruował go w filmie, by powiedział społeczeństwu i rządowi Kamerunu, że „nigdy nie złożymy broni, dopóki nie będziemy wolni, bo walczymy o nasze prawa”.

Kardynał odpowiedział: „Jestem obywatelem Kamerunu, tak jak ty. Nie jestem częścią rządu. Jestem całkowicie niezależny… Nie jestem rzecznikiem rządu i nie jestem przez niego zatrudniony.

Jeśli źle zrobiłeś, powiem ci, że źle zrobiłeś; jeśli rząd źle zrobił, powiem, że rząd źle zrobił.

/ CNA

Ks. Daniel Wachowiak o prawdziwym celu antyklerykalnych grup

Jak Franciszek przygotowuje się z kardynałami do konklawe?