Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa zezwalająca na aborcję z powodu wad rozwojowych płodu jest niezgodna z konstytucją.
W oczekiwanym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa wprowadzona w 1993 r. jest niezgodna z polską konstytucją.
Orzeczenie to, od którego nie można się odwołać, może doprowadzić do znacznego zmniejszenia liczby aborcji w Polsce.
Dotychczas polskie prawo zezwalało na aborcję tylko w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, zagrożenia życia matki lub wad rozwojowych nienarodzonego dziecka.
Każdego roku w Polsce dokonuje się około 1000 legalnych aborcji. Większość z nich przeprowadzana jest w przypadkach, gdy nienarodzone dziecko ma ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność lub zagrażającą życiu nieuleczalną chorobę. Polscy działacze na rzecz ochrony życia określają ten przepis prawny jako „eugeniczny”.
Wyrok sądu został przyjęty z zadowoleniem przez katolików w całej Polsce, którzy modlili się o nowennę przed wydaniem wyroku.
Wyjątkiem jest tutaj podający się za katolika Szymon Hołownia, który wyraził się negatywnie o orzeczeniu Trybunału.
Orzeczenie jest również bardzo dobrze przyjęte przez setki tysięcy Polaków, którzy na początku tego roku poparli obywatelską ustawę o zakazie aborcji w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości rozwojowych nienarodzonego dziecka.
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący konferencji biskupów polskich, wyraził swoje zadowolenie.
„Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo”.
„Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła” – dodał abp Gądecki.
Dunja Mijatović, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka, skrytykowała to orzeczenie, opisując je na Twitterze jako „smutny dzień dla praw kobiet”.
Trybunał Konstytucyjny został poproszony o zbadanie ustawy w zeszłym roku przez grupę 119 posłów należących do partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS), a także mniejszych partii: Konfederacji i PSL-Kukiz’15.
Aborcja będzie nadal legalna w przypadkach gwałtu lub kazirodztwa i zagrożenia życia matki.
22 października jest dniem święta polskiego papieża Jana Pawła II, który w latach 1978-2005 przewodził Kościołowi i ożywił ruch pro-life na całym świecie.
/ CNA