w

Abp. Gądecki o kard. Dziwiszu: „Mam nadzieję, że wszystko wyjaśni Stolica Apostolska”

Oskarżenia, że kardynał Stanisław Dziwisz nie zbadał zarzutów o nadużycia o charakterze seksualnym, które pojawiły się w programie telewizyjnym w poniedziałek, powinien wyjaśnić Watykan, oświadczył przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup Stanisław Gądecki przedstawił swoje stanowisko w oświadczeniu z 10 listopada, wydanym w odpowiedzi na program „Don Stanislao: Druga twarz kardynała Dziwisza”, wyemitowanym w TVN24,w przededniu publikacji raportu McCarricka.

82-minutowy program, zaprezentowany przez dziennikarza Marcina Gutowskiego, zarzuca byłemu sekretarzowi osobistemu św. Jana Pawła II, że nie zbadał zarzutów o nadużycia seksualne.

Abp Gądecki powiedział:

W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego 'Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza', w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej

– napisał abp. Gądecki w swoim wtorkowym oświadczeniu opublikowanym na stronach Konferencji Episkopatu Polski.

Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II.

81.letni kard. Stanisław Dziwisz służył jako osobisty sekretarz Jana Pawła II aż do jego śmierci w 2005 roku. Został wówczas mianowany arcybiskupem Krakowa. Odszedł na emeryturę w 2016 roku.

W oświadczeniu z 9 listopada Dziwisz stwierdził, że chciałby, aby zarzuty zostały wyjaśnione w sposób przejrzysty.

„Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów. Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”.

Zaznaczył także:

Jestem gotowy do pełnej współpracy z niezależną komisją, która wyjaśni te kwestie.

W 2019 r. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała raport, z którego wynika, że w latach 1990-2018 382 duchownych wykorzystywało seksualnie łącznie 624 ofiary.

W czerwcu tego roku archidiecezja poznańska ogłosiła, że Watykańska Kongregacja Biskupów upoważniła ją do przeprowadzenia wstępnego śledztwa w sprawie zarzutów wobec biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W ubiegłym miesiącu papież Franciszek przyjął rezygnację bpa Janiaka.

9 października archidiecezja krakowska ogłosiła śledztwo w sprawie innego polskiego biskupa. Archidiecezja stwierdziła, że papież upoważnił arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do przeprowadzenia śledztwa w sprawie roszczeń o zaniedbania wobec biskupa Tadeusza Rakoczego, dotyczących spraw o nadużycia wobec dwóch księży w diecezji bielsko-żywieckiej.

Bp Rakoczy (82 lat) był biskupem bielsko-żywieckim od 1992 roku do przejścia na emeryturę w 2013 roku.

/CNA, EKAI, EPISKOPAT

Przewodniczący Episkopatu USA: Raport McCarricka to „tragiczny rozdział” Kościoła

Główny doradca premiera: „W tej chwili powinno się zamknąć także kościoły”