Zdjęcie: © picture alliance / Godong / Pascal Deloche
w

Amerykański ksiądz: Biskup nie może wam kazać nosić maski

Denver, Kolorado, 2 września 2020 

Zarówno Archidiecezja Denver, jak i Bractwo Kapłańskie św. Piotra monitorują sytuację księdza, który powiedział katolikom, aby sprzeciwiali się nakazom kościelnym i obywatelskim odnośnie masek podczas Mszy św i innych nabożeństw.

W filmie opublikowanym we wtorek na YouTube ks. Daniel Nolan powiedział do katolików: „Nie słuchajcie biskupa, nie słuchajcie namiestnika. Nie mogą wam powiedzieć, żebyście nosili maski. To jest kłamstwo. Okłamują nas wszystkich ”.

Jeśli biskup wam nakaże, nie róbcie tego. I zachęcam wszystkich, aby nie nosili masek. Mówię wam: nieposłuszeństwo swojemu biskupowi, nieposłuszeństwo swojemu namiestnikowi. To właśnie wam mówię 

– dodał Nolan.

Wygłosił te słowa na koniec sesji katechetycznej zorganizowanej w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Littleton w Kolorado, która opublikowała wideo na YouTube we wtorek, a w środę film został usunięty.

Zapytany o znaczenie posłuszeństwa, ks. Nolan powiedział parafianom, że „powinniśmy być bardziej posłuszni Bogu niż człowiekowi. A jeśli biskup każe wam zrobić coś, co jest sprzeczne z twoim zdrowiem, rozumem i dobrem wspólnym, nie słuchajcie tego. I jest to sprzeczne z dobrem wspólnym i próbowanie przejęcia Stanów Zjednoczonych przez komunistów, co właśnie się dzieje”.

Zapytany w filmie o posłuszeństwo wobec lokalnych władz kościelnych, ks. Nolan dodał: „Nie słuchajcie ich wszystkich. W tym momencie mają zerową władzę. Oni współpracują ze złem. To jest tłumienie narodu amerykańskiego. Tłumienie waszych praw, tłumienie waszej wolności, tłumienie zdrowego rozsądku. (…) Jeśli jesteście zdrowi, macie 0,006% szans na śmierć z powodu COVID. Grypa powoduje większe szanse na śmierć, jeśli jesteście zdrowi. To wielkie kłamstwa. To już nie jest polityka, to jest moralność ”. 

Rzecznik archidiecezjalny Mark Haas powiedział dla CNA 2 września, że archidiecezja zajmuje się tą sprawą.

Rzecznik dodał, że archidiecezja rozpocznie przegląd sytuacji od rozmowy z proboszczem.

Prawo kanoniczne stanowi, że osoba, która „prowokuje poddanych do nieposłuszeństwa” ich ordynariuszowi, „podlega karze zakazu lub innej słusznej kary”.

Wytyczne opublikowane przez Archidiecezję Denver z 2 czerwca mówią, że katolicy, którzy uczestniczą w publicznych Mszach św, powinni nosić maseczki.

Wytyczne instruują księży, aby podejmowali „rozważne decyzje dla swoich parafii po przeczytaniu wytycznych archidiecezjalnych w zrozumielniu przepisów stanowych i lokalnych.

Stan Kolorado wymaga, aby do 14 września maski były noszone w „miejscach publicznych” przez większość osób powyżej 10 roku życia. Stanowy dekret wykonawczy przewiduje wyjątki dla osób ze schorzeniami oraz dla urzędników religijnych, w tym księży, pełniących funkcje religijne.

Matka Boża z Góry Karmel jest parafią administrowaną przez Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP).

Ks. Nolan podczas nagrania, w którym ksiądz określił wybuch koronawirusa jako „oszustwo”, powiedział parafianom, aby „przygotowali się na nowego trzeciego księdza”, dodając, że „moje następne kazanie na przykład spowoduje moje przeniesienie, cieszcie się mną póki możecie”.

/CNA – catholicnewsagency.com

Kanye West: Aborcja to zabójca numer jeden wśród Czarnych w Stanach Zjednoczonych

Kardynał: Pandemia mogła przyspieszyć sekularyzację Europy o 10 lat