w

Angielscy i walijscy biskupi w obronie skazanego na śmierć głodową Polaka

Katoliccy biskupi wystosowali w środę pismo do brytyjskiego ministra zdrowia, wyrażając zaniepokojenie losem polskiego pacjenta w brytyjskim szpitalu.

Pismo z 20 stycznia było następstwem orzeczenia sądu zezwalającego na odebranie prawa do pożywienia i wody praktykującemu katolikowi, określonemu jedynie jako „RS”.

Miejscowe media doniosły 18 stycznia, że lekarze przestali udzielać mężczyźnie pomocy podtrzymującej życie, który w listopadzie zapadł w śpiączkę po zatrzymaniu akcji serca. Pochodzi on z Polski, ale od lat mieszka w Wielkiej Brytanii.

„Kościół katolicki nadal sprzeciwia się definicji wspomaganego żywienia i nawadniania jako leczenia, które stało się podstawą medycznych i prawnych decyzji o wycofaniu wspomaganego żywienia i nawadniania pacjentów” – napisali biskupi w liście do sekretarza ds. zdrowia Matta Hancocka.

„Dostarczanie żywności i wody bardzo chorym pacjentom, nawet przy pomocy środków wspomaganych, jest podstawowym poziomem opieki. Opieka ta musi być świadczona zawsze, gdy jest to możliwe, chyba że z medycznego punktu widzenia jest nadmiernie uciążliwa lub nie osiąga swojego celu”.

List został podpisany przez biskupa Johna Sherringtona, biskupa pomocniczego Westminsteru, odpowiedzialnego za sprawy życia w Konferencji Episkopatu Anglii i Walii oraz biskupa Marka O’Toole’a z Plymouth, miejscowego biskupa skazanego na śmierć polskiego pacjenta.

Biskupi oświadczyli Hancockowi: „Ostatnie sprawy sądowe dotyczące pacjenta Pana RS znajdującego się pod opieką szpitala uniwersyteckiego Plymouth NHS Trust pokazały poziom kontrowersji wokół definicji opieki, ponieważ sędziowie zostali wezwani do podejmowania decyzji w „najlepszym interesie” pacjenta”.

„Zwracamy uwagę, że pan RS nie odmówił jedzenia i płynów, ani nie wyraził żadnej opinii w sprawie żywności i płynów w tych okolicznościach i nie ma dowodów, żeby postrzegał wspomagane odżywianie i nawadnianie jako leczenie”.

Biskupi zauważyli, że arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował 19 stycznia do swojego angielskiego odpowiednika kardynała Vincenta Nicholsa o interwencję w tej sprawie.

„Piszemy w jego imieniu, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec tej definicji leczenia i przekazać ofertę polskich władz, aby pomóc w przeniesieniu pana RS do Polski w celu jego dalszej opieki”, napisali Sherrington i O’Toole.

„Akceptujemy, że proces prawny dotyczący pana RS został zakończony. Modlimy się jednak o zgodę rodziny na leczenie i opiekę i wyrażamy pragnienie arcybiskupa, aby pan RS został przeniesiony i otoczony opieką w Polsce”.

Abp Gądecki wezwał Nicholsa w liście wysłanym we wtorek „do podjęcia kroków w celu uratowania życia naszego rodaka”.

Napisał, że opinia publiczna w Polsce została „wstrząśnięta” wyrokiem Trybunału Ochrony w Londynie w ubiegłym miesiącu, że leczenie podtrzymujące życie „może być zgodnie z prawem zaniechane”.

„W rzeczywistości, został skazany na śmierć głodową”, oświadczył arcybiskup.

Zauważył, że rodzina mężczyzny była podzielona co do orzeczenia, co doprowadziło do tego, że niektórzy członkowie rodziny starali się bezskutecznie zaskarżyć decyzję sądu w Sądzie Apelacyjnym i Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

„Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił ich skargę, co pozwala szpitalowi na kontynuowanie procedury pozbawiającej tego człowieka życia” – powiedział Gądecki.

„Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu”. Brytyjski sąd nie zgadza się na transport pacjenta, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu”.

Doszedł do wniosku: „Zwracam się do Waszej Eminencji – jako przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii – prosząc o pomoc w tej trudnej sprawie i o podjęcie kroków w celu uratowania życia naszego rodaka.”

Na początku tego miesiąca, biskup O’Toole opisał orzeczenie sądu jako „bardzo niepokojące”.

W oświadczeniu z 14 stycznia, powiedział: „Modlę się za pacjenta, jego żonę, rodzinę i za wszystkich zaangażowanych w jego opiekę. Bardzo niepokojąca jest decyzja sądu zezwalająca na wycofanie nawodnienia i odżywiania i że jest to w najlepszym interesie pacjenta”.

„Dostarczanie pożywienia i wody bardzo chorym pacjentom – nawet sztucznie – to podstawowy poziom opieki. To jest opieka, którą musimy starać się zapewnić, kiedy tylko jest to możliwe”.

Oceniając moralne rozumowanie sędziów w tej sprawie, David Albert Jones, dyrektor Centrum, powiedział, że wyrok ten ustanowił „bardzo niepokojący precedens”.

„Poważnym niebezpieczeństwem tego wyroku jest to, że zaangażowani katolicy i ci, którzy mają podobne poglądy na temat ludzkiego znaczenia jedzenia i picia, mogą zostać zagłodzeni i odwodnieni na śmierć wbrew swojej woli”, napisał.

KAI i Niedziela propagują heretyckie poglądy i kłamstwa

„Katolicki” prezydent Biden nominował katolików popierających aborcję