w

Argentyna: zalegalizowano aborcję. Tylko 26,7% za. Silne wsparcie mediów

Po tym, jak Senat Argentyny zalegalizował aborcję w pierwszych godzinach środy 30 grudnia, Argentyńska Konferencja Episkopatu wydała oświadczenie, w którym oskarżyła przywódców politycznych kraju o odejście od woli ludu i przyrzekła kontynuować pracę „z determinacją i pasją w trosce i służbie życiu”.

Długo dyskutowany projekt ustawy legalizującej aborcję, przedstawiony przez prezydenta Alberto Fernandeza w celu spełnienia wyborczej obietnicy, został ostatecznie przyjęty w Senacie 38 głosami za, 29 przeciw, 1 głos wstrzymał się, odnotowano 4 nieobecności. Debata trwała 12 godzin. Projekt ustawy został wcześniej zatwierdzony przez Izbę.

Według sondażu przeprowadzonego w listopadzie 2020 roku przez niezależnego ankietera Giacobbe & Asociados, 60% Argentyńczyków sprzeciwiło się ustawie, podczas gdy tylko 26,7% było za. Ustawa, jedna z najbardziej liberalnych na świecie i niemająca odpowiednika w regionie, była silnie wspierana przez media, osobowości telewizyjne i wpływowych ludzi.

Ta ustawa, która została przegłosowana, pogłębi jeszcze bardziej podziały w naszym kraju

– oznajmiono w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Argentyny.

„Głęboko ubolewamy nad tym, że przywódcy są daleko od społeczeństwa, co zostało wyrażone na różne sposoby na rzecz życia w całym naszym kraju”.

Argentyna rzeczywiście była świadkiem największych pokojowych marszów pro-life w swojej historii, ale były one w większości ignorowane przez lokalną prasę.

„Jesteśmy pewni, że nasi rodacy zawsze będą wybierać całe życie i wszystkie życia. I razem z naszymi rodakami będziemy nadal pracować nad autentycznymi priorytetami, które wymagają pilnej uwagi w naszym kraju”.

Biskupi powiedzieli również, że skupiając się na legalizacji aborcji, rząd zawiódł „chłopców i dziewczęta żyjących w ubóstwie w coraz bardziej alarmującej liczbie, wielu uczniów porzucających szkołę, nagląca pandemia głodu i bezrobocia, która dotyka wiele rodzin, a także dramatyczna sytuacja emerytów, którzy w tych godzinach ponownie widzą łamanie swoich praw”.

Na koniec, w oświadczeniu wyrażono wdzięczność „wszystkim obywatelom i ustawodawcom, którzy bronili każdego życia”.

Przeczytaj także o wypowiedzi prezydenta Argentyny, który ma nadzieję, że Franciszek wybaczy mu jego projekt ustawy proaborcyjnej

Kolejny biskup porwany w Nigerii

Paragwaj: Minuta ciszy z powodu zalegalizowania aborcji w Argentynie