w

[BELGIA] BRUKSELA: WKRÓTCE ZAMKNIĘCIE 36 ZE 110 KOŚCIOŁÓW, CZYLI WIOSNA KOŚCIOŁA

W Brukseli wkrótce zostanie zamkniętych, a następnie sprzedanych 36 kościołów z ogólnej liczby 110.

Obecny, urzędujący od grudnia 2015 roku, arcybiskup postanowił skupić się bardziej na „reorganizacji” struktur, aniżeli na odnowie duchowej zlaicyzowanej Brukseli.

Kluczowym powodem zmniejszenia ilości wiernych, co w następstwie prowadzi do zamykania, sprzedawania kościołów, są rządy liberalnych arcybiskupów przez ostatnie 50 lat po drugim soborze watykańskim.Cieszą się z tego także muzułmanie stanowiący 1/3 członków rady miejskiej. Statystyki pokazują, że w Brukseli jest więcej praktykujących muzułmanów niż katolików. Imię Mahomet jest najczęstszym imieniem noworodków.

W 2010 roku abp André-Joseph Léonard próbował jako biskup Brukseli ożywić życie duchowe doprowadzone do stanu ruiny przez jego liberalnego poprzednika Godfrieda kardynała Daneelsa (1980-2010). Nie można abp. Léonardowi odmówić sukcesów w walce z sukularyzmem lecz okres jego urzędowania był zbyt krótki, bo wynosił zaledwie 5 lat. Oprócz tego inni hierarchowie nie udzielili mu niezbędnego wsparcia. Spotykała go raczej nienawiść ze strony starych przyjaciół kard. Danneelsa.

6 listopada 2015 został odwołany z urzędu przez Franciszka, który na jego stanowisko powołał człowieka niegdysiejszego ordynariusza brukselskiego kard. Danneelsa, abpa Josefa de Kesela. Nowy arcybiskup zaprzepaścił wysiłki oraz starania abpa Léonarda i wrócił od razu do polityki kard. Danneelsa, czyli do zamykania i sprzedawania kościołów.

Zgodnie z planami abpa Kesela przedstawionymi 12 grudnia 2015 roku ma zostać zamkniętych 36 kościołów ze 110. W historii Kościoła nie było jeszcze czegoś podobnego w Brukseli.

Według tygodnika Tempi w każdej z 36 jednostek duyszpasterskich przynajmniej jeden kościół został zamknięty. 11 jednostek jest flamandzkojęzycznych, 25 jednostek francuskojęzycznych, całość daje 107 parafii, w których pracuje łącznie 250 księży, wszystkie parafie oraz jednostki są podzielone na 4 dekanaty.

Jednym z powodów sprzedaży kościółów jest ich usytuowanie w „ciekawych” lokalizacjach miasta i projekty miejskie.

Pewien proboszcz małej parafii polonijnej, w której kościół ma zostać zamknięty, poprosił, ażeby nie zamykać użytkowanego kościoła, ponieważ środowisko Polonii nadal nie ma swojego. Jego wniosek odrzucono.

Wkrótce wiele kościołów w Brukseli trafi na sprzedaż, a rynek nieruchomości już zaciera ręce.

WIOSNA POSOBOROWIA

Po dziesięcioleciach „miłosiernej” tyranii modernistycznej w stolicy niegdyś katolickiej Belgii, Brukseli, 36 z istniejących jeszcze 110 kościołów zostanie zamkniętych z powodu wspaniałych owoców owego „miłosierdzia”. Efekty tej posoborowej „wiosny” Kościoła to również spadek powołań kapłańskich, co wiąże się z większą pobłażliwością dla występków wśród kleryków. Jedyną szansą na uratowanie Brukseli jak i całej Europy, w ogóle całego Kościoła Katolickiego, jest powrót do Tradycji katolickiej. I najważniejsze, że diagnozę tę potwierdzają statystyki.


/katholisches.info

1300 LAT RÓŻNICY, DWA CUDA EUCHARYSTYCZNE – TO SAMO DNA!

[POLSKA] WARSZAWA: ZA X. JACKA MIĘDLARA MODLIĆ SIĘ NIE WOLNO – KOLEJNY ZAKAZ MSZY ŚW. W INTENCJI KAPŁANA