Katedra Matki Bożej w Antwerpii, Belgia / Alvesgaspar poprzez Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).
w

Belgowie zostają w domu na Boże Narodzenie, w tle masowe pozwy, biskupi milczą

Katolicy w Belgii usiłują podjąć kroki prawne przeciwko rządowi po tym, jak ogłosił on, że publiczne Msze św. pozostaną zawieszone w kraju do 15 stycznia 2021 roku.

Po dekrecie z 29 listopada, około 6,5 miliona katolików w kraju będzie musiało świętować Boże Narodzenie w domu.

Katolicy planują zorganizować pozwy cywilne w celu zakwestionowania tego dekretu.

Metoda ta polega na tym, że proboszczowie, osoby prawne prowadzące parafie i parafianie pozywają rząd belgijski za zakaz organizowania Mszy św., powołując się na to, co uważają za subiektywne uprzedzenie wobec nich, ponieważ konstytucja chroni wolność wyznania.

Poszczególne parafie (wraz z proboszczem i jednym lub kilkoma parafianami) będą składać pozwy, mając nadzieję, że w związku z tym, że parafie wygrają prawo do odprawiania Mszy św. publicznej, łatwiej będzie innym parafiom uzyskać prawo do odprawiania Mszy św.

Według organizatorów wyzwania, odwołania złożone w tym tygodniu mogą być rozstrzygnięte przed Bożym Narodzeniem, ale nie jest to pewne. Organizatorzy twierdzą, że po początkowym pozwie, który będzie najdroższy, spodziewają się, że każdy dodatkowy apel będzie kosztował około 1000 euro. Inicjatorzy przyjmują darowizny, które pomogą opłacić proces sądowy.

List otwarty do premiera Belgii, wystosowany po publikacji dekretu z 29 listopada i umieszczony na stronie internetowej „For the Mass”, od 7 grudnia został podpisany przez 10.000 osób.

W liście, napisanym przez dwóch opatów i świeckiego, zauważono, że niektóre „nieistotne” przedsiębiorstwa, muzea i baseny mogły zostać ponownie otwarte na mocy nowego dekretu, podczas gdy zmiana w zawieszeniu publicznych Mszy św. nie została uwzględniona.

„Od tego wtorku możemy iść na zakupy świąteczne lub pójść na basen w niedzielę rano, ale nie będziemy mogli uczestniczyć we Mszy! Nawet tej świątecznej!” – stwierdza.

„Jak wszyscy Belgowie i wszyscy nasi parafianie, jesteśmy zaangażowani od 18 marca w walkę z pandemią Covid-19. Zaangażowanie katolików jest wyczerpujące w walce z tą epidemią, podobnie jak nasze pragnienie służenia wspólnemu dobru”, podkreślają w liście.

„W każdej kaplicy, kościele czy katedrze zostały wdrożone rygorystyczne protokoły, dostosowane do wymiarów pomieszczeń, tak aby przestrzegać wydanych poleceń (noszenie maski, dystans, żele antybakteryjne, itp). Byliśmy ostrożni, uważni, czujni”.

Możliwość sprawowania sakramentów jako kapłani i przeżywania ich jako katolicy świeccy, „jest niezbędna” – mówi list.

Biskupi Belgii zostali poinformowani, ale nie są zaangażowani w projekt prawnego zakwestionowania zakazu Mszy Świętej – oświadczyli inicjatorzy.

Logiczne uzasadnienie wiary w Boga – św. Maksymilian Kolbe – AUDIOTEKA

„Niebinarni” muszą być uwzględniani przez firmy w Niemczech