w

Biskup nawoływał do soboru ws. kapłaństwa kobiet. Złożył rezygnację

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek rezygnację szwajcarskiego biskupa, który niedawno wezwał do zwołania soboru w sprawie kobiet księży.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 8 lutego, że papież przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego diecezji Bazylea w Szwajcarii, złożoną przez biskupa Denisa Theurillata.

Theurillat oświadczył na stronie szwajcarskiego Kościoła kath.ch, że poprosił o rezygnację pięć lat przed zwyczajowym wiekiem emerytalnym dla biskupów z powodu rosnących obciążeń związanych z jego urzędem.

Powiedział, że po wypadku w zeszłym roku „zdałem sobie sprawę, że nadszedł czas, aby ustąpić i pomyśleć o nowym rozdziale w moim życiu”.

W wywiadzie z września ubiegłego roku dla kath.ch, Theurillat powiedział, że chciałby wziąć udział w radzie na temat kobiet księży.

Powiedział: „Fakty są na stole, czas jest dojrzały. Wszyscy biskupi świata powinni się zebrać i zdecydować: tak lub nie”.

Dodał, że kwestia ta nie powinna być rozstrzygana tylko przez papieża Franciszka, „w przeciwnym razie doświadczymy schizmy”.

Wywiad został opublikowany, gdy Theurillat obchodził swoje 70. urodziny, podał CNA Deutsch, niemieckojęzyczny partner informacyjny CNA.

Theurillat urodził się 21 września 1950 roku. W 1976 roku został wyświęcony na kapłana diecezji Bazylea. Został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji 17 kwietnia 2000 roku, kiedy biskupem Bazylei był kardynał Kurt Koch, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan.

W oświadczeniu z 8 lutego, członkowie konferencji biskupów szwajcarskich zareagowali na rezygnację Theurillata „z zaskoczeniem”.

Podziękowali mu za jego 20-letnią posługę, chwaląc go jako „człowieka dialogu”. Zauważyli, że czterokrotnie podróżował na Światowe Dni Młodzieży ze szwajcarską delegacją młodzieży i zorganizował spotkanie 20 tys. młodych ludzi z Janem Pawłem II podczas wizyty polskiego papieża w Szwajcarii w 2004 roku.

W liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” z 1994 r. Jan Paweł II oświadczył, że „Kościół nie ma żadnej władzy, by udzielać kobietom święceń kapłańskich i że ten osąd powinien być ostatecznie podtrzymywany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

Przemawiając do dziennikarzy podczas konferencji prasowej w trakcie lotu w 2016 roku, papież Franciszek powiedział: „W sprawie święceń kobiet w Kościele katolickim, ostateczne słowo jest jasne, wypowiedział je św. Jan Paweł II i tak pozostanie”.

Pierwsza kobieta podsekretarzem synodu, podobno zakonnica…

Biskupi USA dyskutują, czy zabraniać zwolennikom aborcji przystępować do Komunii św.