w

Biskupi w Portugalii znowu zakazują publicznych Mszy św. ze strachu przed koronawirusem

W Portugalii od soboty publiczne Msze święte zostały zawieszone.

Konferencja Episkopatu Portugalii ogłosiła 21 stycznia, że podejmuje ten krok ze względu na „wyjątkową powagę” kryzysu związanego z koronawirusem.

„Zdając sobie sprawę z ekstremalnej powagi sytuacji pandemii, którą przeżywamy w naszym kraju, uważamy, że jest to moralny imperatyw dla wszystkich obywateli, a zwłaszcza dla chrześcijan, aby podjąć maksymalne środki ostrożności sanitarnej w celu uniknięcia zarażenia, przyczyniając się do przezwyciężenia tej sytuacji” – oznajmili biskupi w oświadczeniu.

Portugalia doświadcza gwałtownego wzrostu liczby zgonów z powodu COVID-19. Kraj, który ma 10 milionów mieszkańców, odnotował 609,000 przypadków i 9,920 zgonów do 22 stycznia, według Johns Hopkins Coronavirus Resource Center.

To już drugi raz, kiedy biskupi zawiesili publiczne nabożeństwa. Pierwszy miał miejsce w marcu 2020 roku. Restrykcje zostały złagodzone pod koniec maja.

Biskupi zapowiedzieli, że publiczne Msze św. zostaną zawieszone od 23 stycznia – dzień przed wyborami prezydenckimi w tym kraju – wraz z katechezą i innymi działaniami duszpasterskimi, które wymagają gromadzenia się ludzi. Wezwali księży, by oferowali Msze transmitowane na żywo.

Biskupi wezwali do zawieszenia lub odłożenia w czasie chrztów, bierzmowań i małżeństw na początku tego miesiąca.

Stwierdzili, że pogrzeby mogą być odprawiane zgodnie z normami wydanymi w maju ubiegłego roku, które wymagają od żałobników zachowania dystansu społecznego.

Odwołane zostały również rekolekcje wielkopostne dla biskupów, zaplanowane na 22-26 lutego.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które mocno ucierpiało finansowo z powodu pandemii, będzie transmitować trzy Msze św. i dwie modlitwy różańcowe dziennie, podczas gdy publiczne Msze św. zostaną zawieszone.

Msze, które będą transmitowane za pośrednictwem strony internetowej sanktuarium, odbędą się o godz. 11.00, 12.30 i 15.00 czasu lokalnego. Różaniec będzie odmawiany o godz. 18.30 i 21.30 czasu lokalnego.

Rektor sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas powiedział: „Wiemy, że to nie to samo być fizycznie obecnym lub móc śledzić w telewizji, ale to jest jedyny możliwy sposób, w jaki mamy teraz możliwość uczestniczenia i dlatego chcemy być obecni z wami przez tę trudną chwilę”.

Zwolennicy Bidena wtargnęli do katedry podczas Mszy św. i atakowali wiernych

Zakonnica popierająca aborcję o działaniach Bidena