Rzeźba Matki Bożej w Medziugorju, Bośnia i Hercegowina / Gnuckx przez Flickr (CC BY 2.0).
w

Były kierownik duchowy „medziugorskich wizjonerów” ekskomunikowany!

W Medjugorie został ekskomunikowany były ksiądz, który był kierownikiem duchowym sześciu osób, które powiedziały, że doświadczyły wizji Najświętszej Maryi Panny w bośniackim mieście Medziugorje.

Tomislav Vlasic, który do momentu laicyzacji w 2009 r. był kapłanem franciszkańskim, został ekskomunikowany 15 lipca dekretem Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Ekskomunikowanie zostało ogłoszone w tym tygodniu przez diecezję w Brescii, we Włoszech, w której mieszka ten zlaicyzowany kapłan.

Diecezja Brescia oświadczyła, że od momentu laicyzacji Wlasjanin „nadal prowadzi działalność apostolską z osobami i grupami, poprzez konferencje i przez Internet; nadal przedstawia się jako zakonnik i kapłan Kościoła katolickiego, udając sprawowanie sakramentów”.

Diecezja stwierdziła, że Własik był źródłem „poważnego skandalu dla katolików”, poprzez niestosowanie się do wytycznych władz kościelnych.

Kiedy został przeniesiony do stanu świeckiego, zabroniono mu nauczania i angażowania się w pracę apostolską, a zwłaszcza nauczania o Medziugorju.

W 2009 r. został oskarżony o nauczanie fałszywej doktryny, manipulowanie sumieniem, nieposłuszeństwo władzy kościelnej i o popełnianie aktów przemocy seksualnej.

Osoba ekskomunikowana ma zakaz przyjmowania sakramentów do czasu zniesienia kary.

Rzekome objawienia maryjne w Medziugorju są od dawna przedmiotem kontrowersji w Kościele, które zostały zbadane przez Kościół, ale nie zostały jeszcze potwierdzone ani odrzucone.

Domniemane objawienia rozpoczęły się 24 czerwca 1981 roku, kiedy szóstka dzieci w Medziugorju, mieście położonym w dzisiejszej Bośni i Hercegowinie, zaczęła doświadczać zjawisk, które określiły jako objawienia Najświętszej Maryi Panny.

Według tych sześciu „widzących” objawienia zawierały orędzie pokoju dla świata, wezwanie do nawrócenia, modlitwę i post, a także pewne tajemnice dotyczące wydarzeń, które mają się wypełnić w przyszłości.

Od samego początku domniemane objawienia były źródłem kontrowersji i nawrócenia – wielu z tych ludzi przyjeżdżało do miasta na pielgrzymki i modlitwy, a niektórzy twierdzili, że doświadczyli tam cudów, podczas gdy wielu innych twierdziło, że wizje te są niewiarygodne.

W styczniu 2014 r. komisja watykańska zakończyła prawie czteroletnie dochodzenie w sprawie doktrynalnych i dyscyplinarnych aspektów objawień w Medziugorju i przedłożyła Kongregacji Nauki Wiary dokument.

Kiedy Kongregacja przeanalizuje ustalenia komisji, sfinalizuje dokument dotyczący rzekomych objawień, który zostanie przedłożony papieżowi, który podejmie ostateczną decyzję.

Papieź Franciszek zatwierdził pielgrzymki katolickie do Medjugorja w maju 2019 r., ale nie podjął jeszcze rozważań na temat autentyczności objawień.

Te rzekome objawienia „nadal wymagają zbadania przez Kościół” – powiedział rzecznik papieża Alessandro Gisotti w oświadczeniu z 12 maja 2019 roku.

Papieź zezwolił na pielgrzymki „w uznaniu »obfitych owoców« łaski”, które przyszły z Medjugorje i by promować te „dobre owoce”. Jest to również część „szczególnej uwagi duszpasterskiej” papieża Franciszka kierowanej wobec tego miejsca, powiedział Gisotti.

Papież Franciszek odwiedził Bośnię i Hercegowinę w czerwcu 2015 r., ale odmówił zatrzymania się w Medziugorju w czasie swojej podróży. Podczas lotu powrotnego do Rzymu wskazał, że proces dochodzenia w sprawie objawień jest prawie zakończony.

W czasie lotu powrotnego z wizyty w sanktuarium maryjnym w Fatimie w maju 2017 r. papież mówił o dokumencie końcowym komisji medziugorskiej, zwanym czasem „raportem Ruiniego”, po tym jak szef komisji, kardynał Camillo Ruini, nazwał go „bardzo, bardzo dobrym” i zauważył różnicę między pierwszymi objawieniami maryjnymi w Medziugorju a późniejszymi.

„Pierwsze objawienia, które były skierowane do dzieci, sprawozdanie mniej więcej mówi, że należy je dalej badać”, ale co do „domniemanych aktualnych objawień, sprawozdanie ma swoje wątpliwości”, podkreślił papież.

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet informuje, co musi się stać, by protesty ustały.

[ANGLIA] Katoliccy biskupi walczą o Msze św., podczas 2.go lockdownu