Płonące kościoły w Santiago, Chile 18 października 2020 / EWTN News
w

CHILE: DEMONSTRANCI PODPALAJĄ KOŚCIOŁY

Personel CNA, 19 października 2020 r. / 10:18 rano MT (CNA).-

Arcybiskup Santiago de Chile potępił niedzielne podpalenia, które doprowadziły do zniszczenia dwóch chilijskich kościołów. Wezwał katolików do przeprowadzenia aktów zadośćuczynienia za te ataki.

18 października, grupy zakapturzonych demonstrantów wkroczyły do dwóch kościołów w stolicy Chile, podpalając kościoły. Oba kościoły są jednymi z najstarszych w Santiago.

Wieża kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zawaliła się, gdy kościół niemal doszczętnie spłonął. Oba kościoły są jednymi z najstarszych w Santiago powodując wiwaty wśród demonstantów.

Ataki pojawiły się w czasie, gdy demonstranci w całym kraju domagali się przestrzegania konstytucji i obchodzili rocznicę dużych antyrządowych protestów, które miały miejsce w Chile w zeszłym roku, podczas których demonstranci zniszczyli supermarkety i inne przedsiębiorstwa. Podobno wówczas zginęło ponad 30 osób.

Demonstracje rozpoczęły się w październiku zeszłego roku w Santiago w związku z zawieszonym obecnie wzrostem cen biletów w metrze. Inne regiony przyłączyły się do protestów, rozszerzając swoje skargi na nierówności i koszty opieki zdrowotnej.

Wiele kościołów w całym Chile zostało zaatakowanych i splądrowanych podczas demonstracji.

Kościół pw. św. Franciszka Borgii w styczniu doznał poważnych zniszczeń po podpaleniu. Demonstranci także zablokowali dostęp strażakom do kościoła.

W oświadczeniu opublikowanym wieczorem w niedzielę, arcybiskup Celestino Aós potępił te ataki.

„Przemoc jest złem, a ktokolwiek sieje przemoc, zbiera zniszczenie, ból i śmierć. Nigdy nie usprawiedliwiajmy żadnej przemocy” – powiedział arcybiskup.

„Ubodzy są najbardziej dotknięci” tymi aktami wandalizmu, dodał arcybiskup wyrażając solidarność z parafianami z obu zniszczonych przez pożary kościołów.

Abp. Aós wezwał katolików, aby nie tracili wiary ani nadziei, ponieważ „miłość jest silniejsza”.

„Nie usprawiedliwiajmy tego, co nieuzasadnione. Bóg nie chce przemocy. Spotkamy się, aby dokonać aktów pokuty i zadośćuczynienia jako wspólnota wierzących” – oznajmił abp. Aós.

Wersja tego raportu została po raz pierwszy opublikowana przez ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera informacyjnego CNA. Została ona przetłumaczona i zaadaptowana przez CNA.

LIST POLSKICH LEKARZY WS. ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z KOMUNIĄ ŚW. NA RĘKĘ

KALIFORNIA: Arcybiskup przeprowadza egzorcyzmy