w

Dewastacja krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie

W Helloween w Gdańsku zdewastowano krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu. Białą farbą wymalowano na nim napisy „Zabij księdza”, oraz „j***ć PiS”, a także znaki Strajku kobiet.

To nie pierwszy akt wandalizmu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu. Kilka lat temu krzyż został podpiłowany, w 2017 roku – dwukrotnie, w maju i w październiku – krzyż podpalono. Teraz znowu stał się celem ataku lewackich wandali.
Cmentarz na Zaspie od września 1939 roku jest miejscem pochówku ofiar poległych, rozstrzelanych i zamordowanych w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Były to najczęściej pochówki w mogiłach zbiorowych, gdy zwłoki układano w kilku warstwach. Na cmentarzu odbywały się także egzekucje. Podczas II wojny światowej pochowano tu około 2–3 tysiące więźniów, głównie z obozu Stutthof . W latach 1944-1945 chowano tu więźniów z podobozów Stutthofu na Przeróbce i w Kokoszkach, z obozu dla Polaków w Nowym Porcie oraz straconych w gdańskim więzieniu.  Pochowani tu są także obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku. Szacuje się, że cmentarz jest miejscem spoczynku ponad 20 tysięcy Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu wzywa do wojny w Polsce

Zdewastowano Pomnik Dzieci Nienarodzonych w Brzezówce na Śląsku