w

Egzorcyzmy i papieże! Zakulisowe informacje z Watykanu

Jest to podstawowa zasada wiary katolickiej, że demony są prawdziwe, i jak mówi się w modlitwie św. Michała, że „na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą”.

Jako katolik od urodzenia, włoski dziennikarz Fabio Marchese Ragona, zawsze w to wierzył. Ale nie wiedział, że pewnego dnia napisze o tym książkę – dopóki nie ujrzał egzorcyzmów na żywe oczy. Wtedy ksiądz egzorcysta poprosił go, aby napisał o tym, co widział i czego się dowiedział.

„Wielu ludzi uważa, że diabeł jest wynalazkiem marketingu” – powiedział Ragona serwisowi CNA.

Ragona pragnął opowiedzieć historie prawdziwych opętań i egzorcyzmów nie tylko po to, by podkreślić rzeczywiste istnienie szatana, ale by pokazać, że „nawet nasz sąsiad” może mieć problemy z demonem – podsumował.

W „Nazywam się Szatan”, opowieści o egzorcyzmach od Watykanu do Medjugorje”, Ragona rozmawia z egzorcystami, by odpowiedzieć na pytania na temat zjawiska i i uzyskać odpowiedź Kościoła. Opowiada historie zwykłych ludzi – plus przypadki, które dotarły aż do Watykanu.

„Nawet papieże przeprowadzili kilka egzorcyzmów, niektórzy kardynałowie również” – oznajmia włoski pisarz i dziennikarz.

Czcigodny Pius XII

Historia, na którą Ragona wskazuje w swojej książce, to próby egzorcyzmowania Hitlera przez czcigodnego Piusa XII.

„Niepokój papieża, według świadków, polegał również na zapobieganiu przedłużającej się masakrze na Żydach” – pisze Ragona.

„I być może kierując się rozpaczą, próbował również wykorzystać skrajną kartę rytuału wyzwolenia od diabła przeciwko Fuhrerowi. Próba ta jednak nie przyniosła pożądanego efektu”.

Fakt, że Pius XII próbował egzorcyzmować Hitlera został po raz pierwszy odnotowany w 2006 r., kiedy to ukazały się dokumenty watykańskie pokazujące, że Pius XII próbował „dalekiego” egzorcyzmowania Hitlera z jego prywatnej kaplicy.

Słynny rzymski egzorcysta o. Gabriele Amorth, który zmarł w 2016 r., w wywiadzie udzielonym w 2006 r. oświadczył dla Vatican News, że uważa, iż Hitler i naziści byli diabolicznie opętani.

„Wszyscy naziści byli opętani. Wystarczy pomyśleć o tym, co zrobił Hitler – i Stalin”, powiedział Amorth. „Prawie na pewno byli opętani przez diabła”.

Ks. Amorth, który był egzorcystą w Watykanie przez ponad 20 lat, wyjaśnił w tym wywiadzie, że wymogiem egzorcyzmów jest, aby odbywały się one w fizycznej obecności opętanego i za jego zgodą, więc „bardzo rzadko zdarza się, że modlitwa i próba przeprowadzenia egzorcyzmów na odległość działa”.

„Próba przeprowadzenia egzorcyzmów na kimś, kto nie jest obecny, lub kto nie wyraża zgody i chęci, okazałaby się bardzo trudna” – powiedział.

Ale nie był to jedyny egzorcyzm, który Pius XII próbował przeprowadzić z Watykanu. Ragona powiedział CNA, że przeprowadzając badania do swojej książki, odkrył dokumenty wskazujące na to, że papież również próbował dokonać swego rodzaju egzorcyzmów we włoskiej partii komunistycznej w przededniu wyborów w 1958 roku.

Pius XII miał nadzieję, że uniemożliwi to zwycięstwo antykatolickiej partii komunistycznej. Prawie dziesięć lat wcześniej zatwierdził dekret z biura doktrynalnego Watykanu stwierdzający, że członkostwo lub poparcie Włoskiej Partii Komunistycznej jest dla katolików nielegalne.

W raporcie z 1969 r. siostrzeniec Piusa XII napisał, że jego wujek był bardzo niespokojny i miał trudności z zasypianiem w dniach poprzedzających wybory. „W trzech poprzednich dniach przeprowadzał również egzorcyzmy”, stwierdził Carlo Pacelli. Zauważył również, że Pius XII modlił się i składał ofiary i cierpienia za dobry wynik wyborów przez trzy miesiące przed głosowaniem.

W tym przypadku modlitwy papieża zostały wysłuchane. Partia komunistyczna przegrała wybory z Chrześcijańską Partią Demokratyczną.

Benedykt XVI i św. Jan Paweł II

Ragona powiedział, że rozmawiał z kilkoma egzorcystami, którzy mówili, że „diabeł się bał” św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Chociaż istnieją osobiste relacje, że modlitwy Benedykta XVI mogły pomóc w wyzwoleniu niektórych ludzi z opętania, nie ma dowodów na to, że jako papież lub wcześniej przeprowadził on kiedykolwiek obrzęd egzorcyzmów, powiedział Ragona.

Jednak podczas pontyfikatu Benedykta, starszy kardynał indyjski przeprowadził egzorcyzmy w strażnicy Gwardii Szwajcarskiej, relacjonuje w książce.

Młoda Włoszka i jej przyjaciele uczestniczyli we Mszy św. ofiarowanej przez Benedykta XVI na placu św. Piotra, „a diabeł natychmiast się objawił”. Gdy jej przyjaciele szukali pomocy dla kobiety wraz z kilkoma młodymi strażnikami, podszedł kardynał Ivan Dias. Poprosił surowym tonem o miejsce do „modlitwy za duszę” i zaproponowano mu strażnicę, która znajduje się tuż za kolumnami placu.

Według naocznego świadka, po intensywnych 20 minutach modlitwy, wydawało się, że młoda kobieta została uwolniona, po czym odeszła.

Benedykt XVI, „mimo że nigdy nie otrzymał prośby o egzorcyzmy … walczył z diabłem na innych płaszczyznach” – mówi Ragona.

Walczył i modlił się za dusze w bólu, pisał i mówił bardzo mocne słowa, które otworzyły oczy, co wyzwoliło furię szatana.

Jan Paweł II dokonał co najmniej trzech egzorcyzmów podczas w 1982, 1984 i 2000 roku. Książka dzieli się szczegółami tych chwil, o czym świadczy wieloletni fotograf Papieża, Arturo Mari i o czym zaświadczył ks. Amorth.

Według doniesień, te z 1982 i 1984 roku były skuteczne w trwałym wyzwoleniu młodych kobiet. Ale trzecia, która miała miejsce na zewnątrz Placu św. Piotra po jednej z ogólnych audiencji Jana Pawła II w 2000 r., przyniosła pewien dobry efekt, ale nie udało się jej wyzwolić – napisał Amorth.

Kiedy jeszcze żył, Jan Paweł II, oprócz praktykowania egzorcyzmów, powodował swoją modlitwą wielkie szkody dla ojca kłamstwa

– pisze Ragona – „diabeł w praktyce zawsze go nienawidził i nadal nienawidzi, najpierw jako papieża, a teraz jako świętego”.

Papież Franciszek

Ragona powiedział CNA, że papież Franciszek nigdy nie przeprowadził obrzędu egzorcyzmów w czasie, gdy był papieżem, ale modlił się o wyzwolenie opętanego Meksykanina, Angela V., który poprosił o jego modlitwę.

Pierwsze spotkanie papieża Franciszka z Angelem miało miejsce w maju 2013 roku. Po odprawieniu Mszy św. na placu św. Piotra, papież udał się na powitanie chorych, w tym Angela. Towarzyszył mu kapłan, który wyjaśnił Franciszkowi, że Angel jest opętany przez demony i przybył do Rzymu na egzorcyzmy. Papież Franciszek położył rękę na tym człowieku i modlił się za niego.

Mężczyzna przeszedł kilka egzorcyzmów w Rzymie, ale nie mógł zostać uwolniony od demonów, które go opętały.

W 2015 roku Angel napisał do papieża Franciszka, opowiadając swoją historię i prosząc o modlitwę. Angel poprosił Ojca Świętego, aby dał mu znać o czasie i dniu, w którym będzie się za niego modlił, aby mógł przejść kolejne egzorcyzmy w Meksyku z dodatkową mocą modlitwy papieża.

W ten sposób 27 kwietnia 2015 r. Papież Franciszek odprawił poranną mszę w pensjonacie Santa Marta dla Anioła, a 13 maja 2015 r. ponownie.

Ragona napisał, że według kierownika duchowego Angela, nie jest on jeszcze wolny od czterech demonów, które go opętały, ale jest „trochę lepiej”. Więcej niż jeden egzorcysta powiedział, że demony zakomunikowały podczas egzorcyzmów, że nie opuszczą Angela, dopóki aborcja nie zostanie zalegalizowana w całym Meksyku, ale Ragona zaznacza w książce, że demony mogą kłamać. Powiedziały też, że Angel zostanie wyzwolony 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia, ale już nie, w którym roku.

/CNA – Hannah Brockhaus

Katolicy w całej Francji protestują i domagają się Mszy św.

Trzech biskupów zgodnie przeciw aborcji w USA, w Massachusetts