w

Franciszek i Benedykt XVI zaszczepieni przeciw COVID19

Papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI, otrzymali swoją pierwszą dawkę szczepionki COVID-19. Informacja została potwierdzona przez Stolicę Apostolską w czwartek.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy 14 stycznia, Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, powiedział:

Mogę potwierdzić, że w ramach dotychczasowego programu szczepień Państwa Watykańskiego, pierwsza dawka szczepionki COVID-19 została podana papieżowi Franciszkowi i papieżowi emerytowi.

Sekretarz osobisty Benedykta XVI powiedział we wtorek, że 93-letni papież emeryt otrzyma szczepionkę, gdy tylko będzie gotowa.

Arcybiskup Georg Gänswein poinformował 12 stycznia CNA Deutsch, niemieckojęzycznego partnera informacyjnego CNA, że Benedykt XVI zostanie zaszczepiony „jak tylko szczepionka będzie dostępna”.

„Ja również zostanę zaszczepiony wraz z całą rodziną klasztoru Mater Ecclesiae”, powiedział abp Gänswein, odnosząc się do watykańskiego klasztoru, w którym Benedykt XVI mieszka od czasu rezygnacji w 2013 roku.

W dniu 13 stycznia Watykan rozpoczął podawanie szczepionek przeciwko COVID-19.

Mieszkańcy Watykanu oraz pracownicy i ich rodziny otrzymują swoje dawki szczepionki Pfizer-BioNtech w atrium Sali Audiencyjnej Pawła VI.

Państwo Watykańskie, najmniejsze niezależne państwo narodowe na świecie, liczy około 800 osób. Ale wraz ze Stolicą Apostolską, suwerenną jednostką, zatrudnia ponad 4 tysiące osób.

Od początku epidemii, w sumie 27 osób uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19 w Państwie Watykańskim. Wśród nich było co najmniej 11 członków Gwardii Szwajcarskiej.

Dr Andrea Arcangeli, szef watykańskiej służby zdrowia, powiedział 2 stycznia, że Watykan zakupił niskotemperaturową lodówkę do przechowywania szczepionki.

„Pierwszeństwo będzie przyznane personelowi służby zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, osobom starszym i personelowi najczęściej pozostającemu w kontakcie ze społeczeństwem”, powiedział.

W wywiadzie telewizyjnym, nadanym w niedzielę, papież Franciszek powiedział, że zarezerwował spotkanie w celu zaszczepienia się.

„Uważam, że z etycznego punktu widzenia, każdy musi otrzymać szczepionkę. Jest to opcja etyczna, ponieważ dotyczy ona nie tylko twojego życia, ale także życia innych”, powiedział.

Przypominając o wprowadzeniu szczepionki przeciwko polio i innych powszechnych szczepień ochronnych dla dzieci, powiedział:

„To jest etyczna opcja, ponieważ dotyczy ona nie tylko twojego życia, ale i życia innych: Nie rozumiem, dlaczego niektórzy twierdzą, że może to być niebezpieczna szczepionka”. Jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś, co może być dobre i niesie ze sobą żadne szczególne niebezpieczeństwo, to dlaczego by jej nie przyjąć”.

84-letni Papież Franciszek jest na ogół zdrowy, choć cierpi na rwę kulszową i w 2019 roku przeszedł operację oczu z powodu zaćmy. Kiedy był młody, z powodu infekcji usunięto mu część płuca.

Podczas tradycyjnego błogosławieństwa Bożego Narodzenia „Urbi et Orbi”, papież wezwał do udostępnienia szczepionek COVID-19 najbardziej potrzebującym ludziom na świecie.

Portugalia: Kościoły otwarte podczas lockdownu

Młodzież Wszechpolska sprząta po proaborcyjnych lewicowych wandalach