w

Franciszek: Niepokalane Poczęcie cudem historii zbawienia. Możemy zwodzić ludzi, ale nie Boga

Niepokalane Poczęcie jest „jednym z cudów historii zbawienia” – powiedział we wtorek papież Franciszek w swoim przemówieniu podczas modlitwy Anioł Pański.

Przemawiając z okna wychodzącego na plac św. Piotra 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, papież zachęcał katolików do zawierzenia się Maryi, poszukując czystości i świętości.

Stwierdził:

Nieskażone piękno naszej Matki jest niezrównanie piękne i zarazem przyciąga nas”. Powierzmy się Jej i powiedzmy „nie” grzechowi i „tak” Łasce raz na zawsze.

Papież ma w zwyczaju prowadzić modlitwę Anioł Pański nie tylko w niedziele, ale i w uroczystości maryjne. W swoim przemówieniu papież zastanawiał się nad znaczeniem Niepokalanego Poczęcia.

„Dzisiejsze święto liturgiczne celebruje jeden z cudów historii zbawienia: Niepokalane Poczęcie Dziewicy Maryi”. Nawet Ona została zbawiona przez Chrystusa, ale w niezwykły sposób, ponieważ Bóg chciał, aby Matka Jego Syna nie została dotknięta nędzą grzechu od chwili poczęcia”

– powiedział.

„I tak, przez cały okres Jej ziemskiego życia, Maryja była wolna od wszelkich plam grzechu, była 'pełna łaski' (Łk 1, 28), jak nazwał ją anioł. Była faworyzowana przez pojedyncze działanie Ducha Świętego, aby zawsze pozostawać w doskonałej relacji ze swoim Synem Jezusem. Była Ona raczej uczennicą Jezusa: Jego Matką i uczniem. Lecz nie było w Niej grzechu”.

Powołując się na hymn, który otwiera List św. Pawła do Efezjan, papież powiedział, że i my jesteśmy stworzeni przez Boga do ” pełni świętości ” przyznanej Maryi od początku.

„A to, co Maryja miała od początku, będzie nasze na końcu, po przejściu przez oczyszczającą 'kąpiel' łaski Bożej” – wyznał.

To, co otwiera przed nami bramy raju, to łaska Boża, przyjęta przez nas z wiarą.

Jednak nawet najbardziej niewinny człowiek jest naznaczony grzechem pierworodnym, zauważył, i dlatego musi angażować się w trwającą całe życie walkę z jego konsekwencjami. Gdybyśmy się nie zniechęcali, powinniśmy pamiętać, że złodziej, który został ukrzyżowany obok Jezusa „jest pierwszą osobą, której jesteśmy pewni, że weszła do raju”, zauważył papież.

Kontynuował: „Ale bądźcie ostrożni. Nie opłaca się być sprytnym – ciągle odkładać poważną ocenę własnego życia, korzystając z Bożej cierpliwości. On jest cierpliwy. On czeka na nas, jest zawsze gotów udzielić nam łaski. Możemy zwodzić ludzi, ale nie Boga; On zna nasze serca lepiej niż my sami”.

„Skorzystajmy z obecnej chwili! To jest chrześcijański zmysł uchwycenia dnia. Nie cieszyć się życiem w każdej przemijającej chwili – nie, to jest światowy sens. Ale chwytać dzisiaj, mówić „nie” złemu i „tak” Bogu, otwierać się na Jego łaskę.”

Papież powiedział, że „droga nawrócenia” zaczyna się od szukania Bożego przebaczenia w Sakramencie Pojednania. Następnie musimy starać się naprawić krzywdę, jaką wyrządziliśmy innym.

„I to jest dla nas droga do stania się 'świętymi i niepokalanymi'”, wyjaśnił.

Po modlitwie Anioł Pański, Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów na placu, który był mokry po deszczowym poranku. Wyróżnił grupę włoską z transparentem obwieszczającym „L’Immacolata vincerà” („Niepokalana zatriumfuje”). Grupa ta, zainspirowana duchowością św. Maksymiliana Kolbego, od lat 90. ubiegłego wieku zabiera baner na Plac św. Piotra

„Są wielcy, zawsze tu są!” – skomentował papież.

Kontynuował: „Jak wiecie, dziś po południu nie odbędzie się tradycyjne nabożeństwo do Niepokalanego Poczęcia na Piazza di Spagna, aby uniknąć ryzyka zgromadzenia się tłumu, jak nakazują władze cywilne, którym musimy być posłuszni”.

„Ale to nie powstrzymuje nas od ofiarowania Matce kwiatów, które cieszą ją najbardziej: modlitwa, pokuta, serce otwarte na łaskę”.

Papież przypomniał, że tego ranka odbył prywatną wizytę w Rzymie, na Piazza di Spagna, pod pomnikiem Niepokalanego Poczęcia, a następnie odprawił Mszę św. w Bazylice św. Marii Większej.

„Życzę wszystkim szczęśliwego święta”. I proszę, nie zapomnijcie pomodlić się za mnie” – dodał.

/CNA

„Niebinarni” muszą być uwzględniani przez firmy w Niemczech

OŚWIADCZENIE DYREKTORA RADIA MARYJA, O. TADEUSZA RYDZYKA CSSR W ZWIĄZKU Z WYPOWIEDZIĄ 5 GRUDNIA 2020