Kardynał Robert Sarah, b. prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Watykan, 10 lutego 2015 r. Źródło: Bohumil Petrik / CNA
w

Franciszek odsuwa kard. Saraha, który bronił Mszy św. i sprzeciwiał się LGBT

Papież Franciszek przyjął w sobotę rezygnację kardynała Roberta Saraha z funkcji prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Sarah, który w czerwcu 2020 roku skończył 75 lat, był najstarszym afrykańskim prałatem w Watykanie, mianowanym przez papieża Franciszka w listopadzie 2014 roku prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady Cor Unum i sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Gwinejski kardynał jest autorem książek czytanych na całym świecie: „Bóg albo nic” (2015), „Potęga milczenia” (2016) i „Dzień jest już daleko za nami” (2019).

Kard. Sarah poinformował w tweecie 20 lutego, że papież Franciszek przyjął jej rezygnację.

„Jestem w rękach Boga. Jedyną skałą jest Chrystus. Spotkamy się ponownie bardzo szybko w Rzymie i gdzie indziej” – napisał na Twitterze.

W czasie swojej kadencji w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Sarah zbudował reputację osoby otwarcie komentującej Kościół i świat.

W 2016 r. zachęcał księży do odprawiania Mszy św. twarzą na wschód, co skłoniło rzecznika Watykanu do stwierdzenia, że jego słowa zostały „źle zinterpretowane”.

Podczas pierwszego Synodu o Rodzinie w 2014 roku, kardynał Sarah sprzeciwił się temu, co według niego było wysiłkami mediów „aby naciskać na Kościół [aby zmienił] swoją doktrynę” na temat związków homoseksualnych.

Na synodzie o rodzinie w 2015 r. powiedział, że zagrożenia dla instytucji małżeństwa i rodziny twierdzą, że „tym, czym w XX wieku były nazistowski faszyzm i komunizm, tym dzisiaj są zachodnie ideologie homoseksualne i aborcyjne oraz fanatyzm islamski”.

Kard. Sarah był również w centrum sporu wokół prezentacji książki „From the Depths of Our Hearts”, jako dzieła współautorskiego jego samego i papieża emeryta Benedykta XVI w styczniu 2020 roku.

Książka ta, nosząca podtytuł „Kapłaństwo, celibat i kryzys Kościoła katolickiego”, wywołała sprzeczne wypowiedzi na temat stopnia zaangażowania papieża emeryta w projekt.

Kard. Sarah bronił się w oświadczeniach na Twitterze, mówiąc 17 stycznia 2020 r., że spotkał się z Benedyktem i „nie ma między nimi nieporozumień”.

Książka zawiera część przypisywaną Benedyktowi, część przypisywaną kard Sarahowi, a także wstęp i zakończenie, które zostały przypisane obu duchownym.

Kardynał Sarah był uważany za papabile, czyli kandydata na papieża, podczas konklawe w 2013 roku, które wybrało papieża Franciszka.

Urodzony w 1945 roku w Gwinei Francuskiej, Sarah przyjął święcenia kapłańskie w 1969 roku w diecezji Konakry, po okresie studiów na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Gwinei, Francji, Senegalu, Rzymie i Jerozolimie.

W 1979 r., w wieku 34 lat, Sarah został mianowany arcybiskupem Konakry, które to stanowisko piastował do 2001 r., również podczas dyktatury Ahmeda Sékou Touré.

Sarah był chwalony za swój opór wobec marksistowskiej dyktatury Sékou Touré i za utrzymanie jedności Kościoła jako niezależnej instytucji, gdy katoliccy duchowni i świeccy byli prześladowani.

W 2001 r. papież Jan Paweł II sprowadził kard. Saraha do Watykanu, mianując go sekretarzem Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

W październiku 2010 roku został mianowany przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, a miesiąc później został wyniesiony do godności kardynała.

W 2014 roku kard. Sarah został mianowany prefektem kongregacji Kultu Bożego.

Podczas pandemii koronawirusa w kwietniu 2020 roku, Sarah w wywiadzie dla francuskiego magazynu Valeurs actuelles powiedział, że chorym i umierającym nie można odmówić sakramentalnej pomocy kapłana.

Stwierdził: „Księża muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pozostać blisko wiernych. Muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc umierającym, nie komplikując zadania opiekunów i władz cywilnych.”

„Nikt jednak – kontynuował – nie ma prawa pozbawić chorego lub umierającego duchowej pomocy kapłana. Jest to prawo absolutne i niezbywalne”.

W maju ubiegłego roku, Sarah upierał się, że został niesłusznie włączony jako sygnatariusz kontrowersyjnego listu otwartego, w którym argumentowano, że siły mogą wykorzystać pandemię w celu wprowadzenia rządu jednego świata.

KTO NASTĘPCĄ FRANCISZKA?

Watykan: Za brak szczepionki – zwolnienie z pracy. Za brak maski – mandat.

Papież Franciszek: Życie chrześcijańskie „jest walką z duchem zła”