w

Franciszek spotka się w Iraku z wielkim ajatollahem

Papież Franciszek spotka się z wielkim ajatollahem Ali al-Sistanim podczas swojej podróży do Iraku – oświadczył w czwartek jeden z kardynałów.

Louis Raphaël Sako, patriarcha Chaldejskiego Kościoła Katolickiego, powiedział AFP 28 stycznia, że papież będzie miał prywatne spotkanie z najwyższym szyickim duchownym w Iraku podczas wizyty zaplanowanej na 5-8 marca.

Ali al-Sistani jest urodzonym w Iranie przywódcą irackiej szyickiej wspólnoty muzułmańskiej. W 2014 roku zachęcał on Irakijczyków do walki z Państwem Islamskim, sunnicką grupą terrorystyczną.

Iracki kardynał powiedział, że ma nadzieję, iż papież Franciszek i szyicki ajatollah wspólnie podpiszą „Dokument o ludzkim braterstwie na rzecz pokoju na świecie i wspólnego życia”, który papież po raz pierwszy podpisał w Abu Zabi z sunnickim przywódcą Ahmedem el-Tayebem, wielkim imamem Al-Azharu, w lutym 2019 roku.

Sako po raz pierwszy wyraził swoje pragnienie, aby papież podpisał dokument braterstwa, taki jak ten podpisany w Abu Zabi z szyickim przywódcą muzułmańskim, podczas dyskusji panelowej na temat wolności religijnej w lipcu 2019 roku. Kardynał powiedział wtedy, że chciałby, aby papież Franciszek odwiedził Najaf, miasto w środkowym Iraku uważane za jedno z centrów władzy duchowej i politycznej szyickiego islamu.

Ali al-Sistani odegrał rolę w utworzeniu demokratycznego rządu Iraku w 2004 roku. Ostatnio wezwał do rezygnacji ówczesnego premiera Adela Abdula Mahdiego po tym, jak rząd użył przemocy wobec protestujących w listopadzie 2019 roku.

Przemawiając na spotkaniu online zorganizowanym przez konferencję biskupów francuskich, Sako podobno powiedział: „Dokument o ludzkim braterstwie dla światowego pokoju i wspólnego współistnienia jest tekstem uniwersalnym i nie będzie konieczne jego zmienianie”.

„Warto przypomnieć, że trzecia encyklika papieża Franciszka, 'Fratelli tutti', opublikowana 4 października ubiegłego roku, czerpie inspirację właśnie z tej wspólnej deklaracji. Jest to również powód, dla którego w logo wizyty apostolskiej umieściliśmy, w językach chaldejskim, arabskim, angielskim i kurdyjskim, werset z Ewangelii Mateusza 23,8: 'Wszyscy jesteście braćmi.'”

O komentarzach Sako poinformowała włoska agencja informacyjna Askanews.

Podczas swojej wizyty w Iraku papież ma udać się do Bagdadu, Ur oraz do wspólnot chrześcijańskich na Równinie Niniwy w północnym Iraku.

W dzień po tym, jak Watykan wydał oświadczenie, że plany papieskiej podróży do Iraku posuwają się naprzód, dwóch zamachowców samobójców zdetonowało kamizelki wybuchowe na zatłoczonym targu w centrum Bagdadu w pobliżu placu Tayaran 21 stycznia.

Państwo Islamskie przyznało się do samobójczego ataku, w którym zginęły co najmniej 32 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

Tydzień po ataku, Watykan zorganizował wewnętrzne międzywydziałowe webinarium na temat „Radykalizm religijny: Interpretacje i odpowiedzi chrześcijan i muzułmanów”.

W dwudniowym wirtualnym spotkaniu wzięli udział chrześcijańscy i muzułmańscy prelegenci, którzy dyskutowali o „zjawisku radykalizmu religijnego i przemocy (…) ze szczególnym uwzględnieniem jego przyczyn i metod rozpowszechniania, a także o wysiłkach i inicjatywach przyjmowanych w celu przeciwdziałania i zapobiegania temu procesowi” – podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W organizacji webinarium pomogły Sekretariat Stanu, Kongregacja Ewangelizacji Narodów, Kongregacja Edukacji Katolickiej, Dykasteria do spraw Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Papieski Instytut Studiów Arabskich i Islamskich.

Kardynał krytykuje niemieckich teologów, którzy chcą „wspólnego posiłku eucharystycznego”

To nie katolicki „ksiądz” przekazał pieniądze z tacy