Arcybiskup Salvatore Cordileone przeprowadza obrzęd egzorcyzmów poza misją San Rafael Arcangel w San Rafael w Kalifornii / Archidiecezja San Francisco Biuro Życia i Godności Człowieka
w

KALIFORNIA: Arcybiskup przeprowadza egzorcyzmy

Arcybiskup Salvatore Cordileone z San Francisco w sobotę przeprowadził egzorcyzmy w miejscu zniszczonego pomnika św. Junipera Serra (założyciela San Francisco), nazywając zniszczenie pomnika przez buntowników „aktem bluźnierstwa”.

„Modlimy się, aby Bóg oczyścił to miejsce ze złych duchów, aby oczyścił serca tych, którzy popełnili to bluźnierstwo, aby ogarnął ich swoją miłością, aby ich serca były zmiękczone i zwróciły się ku Niemu” – powiedział Cordileone 17 października przed tłumem około 150 osób.

Serra, osiemnastowieczny franciszkański kapłan i misjonarz, był krytykowany przez niektórych działaczy jako symbol kolonializmu i nadużyć, których doświadczało wielu rdzennych Amerykanów po kontakcie z Europejczykami. Historycy twierdzą jednak, że Serra protestował przeciwko nadużyciom i starał się walczyć z kolonialną opresją.

Protest z 12 października w Misji Świętego Rafaela Archanioła, rozpoczął się pokojowo, ale potem stał się gwałtowny, ponieważ uczestnicy zbezcześcili figurę świętego czerwoną farbą, a następnie zwalili ją na ziemię za pomocą nylonowych pasków i linek.

Abp. Cordileone zmówił modlitwy egzorcystyczne po łacinie, a następnie pokropił miejsce święconą wodą. Modlitwy abpa Cordileone odmawiane na miejscu posągu nie są tożsame z modlitwami egzorcyzmowymi oferowanymi przez Kościół, jeśli uważa się, że dana osoba jest obiektem opętania przez demona.

Jest to drugi raz, kiedy abp Cordileone przeprowadza egzorcyzmy w związku ze zniszczonym posągiem Serry. Tłum około 100 osób zburzył posąg Serry w parku Golden Gate w San Francisco wieczorem 19 czerwca, a Cordileone odmówił modlitwy egzorcystyczne po tym wydarzeniu.

W zeszłym tygodniu arcybiskup Cordileone ogłosił „regułę tłumu”, która doprowadziła do tego, że posąg świętego został „bezmyślnie zbezczeszczony i obalony przez mały, brutalny tłum”.

„Nie ma wątpliwości, że rdzenni mieszkańcy naszego kontynentu cierpieli pod rządami Europejczyków, którzy tu przybyli i ich potomków, zwłaszcza po zakończeniu ery misyjnej i wkroczeniu Kalifornii do Stanów Zjednoczonych. Ale o. Serra jest złym symbolem tych, którzy chcą zająć się tym problemem lub go naprawić”, stwierdziła Cordileone.

W osiemnastym wieku Serra założył dziewięć misji katolickich na obszarze, który później stał się Kalifornią, a wiele z tych misji stało się centrami wielkich miast Kalifornii. Chociaż sam Serra nie założył Mission San Rafael, to jednak zawdzięcza swoje istnienie spuściźnie Serry.

Krytycy opłakiwali Serrę jako symbol europejskiego kolonializmu i wymazania rdzennej kultury, a w ostatnich latach starali się usunąć mu pomniki i zmienić nazwy ulic lub punktów orientacyjnych nazwanych na jego cześć.

Urzędnicy dzielnicy szkolnej San Francisco ogłosili w tym miesiącu, że 44 szkoły o „niestosownych” nazwach prawdopodobnie wkrótce zmienią nazwę, a Szkoła Podstawowa Junipero Serra znajdzie się na szczycie listy nazw, które prawdopodobnie zostaną zmienione.

Obrońcy Serry mówią, że w rzeczywistości był orędownikiem rdzennych mieszkańców, odnotowując pewien epizod z jego życia, kiedy to sporządził 33-punktową „ustawę o prawach” dla rdzennych Amerykanów mieszkających w osiedlach misyjnych i podróżował z Kalifornii do miasta Meksyk, aby przedstawić ją wicekrólowi.

Podczas gdy wielu rdzennych mieszkańców cierpiało z powodu straszliwych nadużyć, archeolog powiedział dla CNA na początku tego roku, że działacze mają tendencję do łączenia nadużyć, których tubylcy doświadczali długo po śmierci Serry, z okresem, kiedy Serra żył i budował misje.

Papież Franciszek kanonizował Serrę w 2015 roku podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Katolicy zgromadzili się w pokojowej demonstracji wieczorem 13 października w miejscu, gdzie wcześniej stał pomnik, podczas gdy kapłan zachęcał do przebaczenia tym, którzy zniszczyli pomnik.

Ojciec Kyle Faller, wikariusz parafialny na misji, poprowadził różaniec i Litanię Naprawczą za zniszczenie posągu oraz modlitwę do św. Michała Archanioła.

Policja z San Rafael aresztowała pięć kobiet w związku ze zniszczeniem pomnika i oskarżyła je o przestępstwo wandalizmu; wszystkie pięć z nich otrzymało zarzuty i zostałe zwolnione. Sprawy przekazano do prokuratury okręgowej w celu ścigania, jak powiedziała policja w zeszłym tygodniu.

Protest 12 października został zorganizowany przez członków plemienia Coast Miwok, choć nie jest jasne, czy osoby aresztowane za wandalizm są członkami tego plemienia.

Mieszkańcy Coast Miwok byli pierwotnymi mieszkańcami dzisiejszych hrabstw Marin i południowej Sonoma w Kalifornii. Plemię zyskało federalne uznanie jako sfederowane z Indianami Graton Rancheria w grudniu 2000 roku.

W 2008 roku były biskup Sacramento, Francis Quinn, przeprosił plemię Coast Miwok, że Hiszpanie „próbowali narzucić tubylcom europejski katolicyzm”.

Wandalizm w San Rafael jest ostatnim z serii ataków na kościoły i posągi katolickie w tym roku w całym kraju. 11 lipca, pożar doszczętnie pochłonął 249-letnią Misję San Gabriel w Los Angeles, kościół misyjny założony przez św. Junipera Serrę.

Według sondażu przeprowadzonego 27 sierpnia – 1 września przez RealClear Opinion Research we współpracy z EWTN News, osiemdziesiąt trzy procent katolickich wyborców jest zaniepokojonych atakami na kościoły w ostatnich miesiącach.

/ CNA

CHILE: DEMONSTRANCI PODPALAJĄ KOŚCIOŁY

„Dzieci chłoną panikę siedząc w domu” – skutki lockdownu [wideo]