Katolicy oddający cześć podczas Mszy św. przed Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 20 września 2020 r. Dzięki uprzejmości archidiecezji San Francisco
w

KALIFORNIA: W OGROMNEJ KATEDRZE MOŻE MODLIĆ SIĘ TYLKO JEDNA OSOBA

W niedzielę, katolicy w San Francisco maszerowali w procesjach eucharystycznych przez miasto, aby zaprotestować przeciwko ciągłym ograniczeniom ze strony miasta w sprawie kultu publicznego.

„Od miesięcy błagam miasto w waszym imieniu, opowiadając się za potrzebą Mszy św. i pociechy, jaką czerpiecie z praktykowania wiary i więzi ze wspólnotą katolicką. Ratusz zignorował nas”

– powiedział arcybiskup Salvatore Cordileone w swojej homilii podczas Mszy św., kto®a odbyła się na świeżym powietrzu po procesjach 20 września.

„Stało się dla mnie jasne, że po prostu nie dbają o was … Już wystarczająco długo cierpliwie znosiliśmy niesprawiedliwe traktowanie, a teraz nadszedł czas, aby razem dać świadectwo naszej wiary i prymatu Boga. Powiedzcie ratuszowi: Nigdy więcej!”

Ograniczenia San Francisco dotyczące kultu publicznego należą do najsurowszych w kraju. Burmistrz London Breed ogłosił w zeszłym tygodniu, że od 14 września domy modlitwy mogą mieć 50 osób na nabożeństwach na świeżym powietrzu. Ponadto dozwolona jest prywatna modlitwa w pomieszczeniach, ale w kościele danym momencie może przebywać tylko jedna osoba.

Breed powiedział również, że do 1 października miasto zezwoli na przebywanie w kościołach do maksymalnie 25 osób. To jest, jak zauważył Cordileone, mniej niż 1% ludzi, których katedra w San Francisco może pomieścić.

Wcześniej limit dla nabożeństw poza kościołami wynosił 12 osób, a wszystkie praktyki religijne wewnątrz kościołów były zabronione. 

Z kolei hotele w San Francisco ponownie zostały w pełni otwarte; siłownie mają zostać ponownie otwarte lecz maksymalna ilość osób jest ograniczona do 10% całkowitej pojemności danego lokalu.

Większość sklepów detalicznych może działać z 50% wydajnością, podczas gdy w centrach handlowych obowiązuje ograniczenie do 25%. Siłownie działające w budynkach rządowych dla funkcjonariuszy policji i innych pracowników rządowych zostały już otwarte.

Ponadto arcybiskup Cordileone zauważył, że 14 września ponownie otwarto firmy wymagające rozszerzonego, bliskiego kontaktu indywidualnego, takie jak salony fryzjerskie, salony pedicure i gabinety masażu, ale „w kościele wolno modlić się tylko jednej osobie w danym momencie”.

„Jedna osoba na raz w tej wielkiej katedrze, aby się modlić? Co za zniewaga. To jest kpina. Kpią z was, a co gorsza, naśmiewają się z Boga – powiedział abp Cordileone.

Trzy oddzielne procesje eucharystyczne 20 września rozpoczęły się w parafiach św. Antoniego, św. Patryka i Gwiazdy Morza i spotkały się na Placu Zjednoczonych Narodów w pobliżu ratusza San Francisco, zanim udały się do katedry.

Archidiecezja zamówiła sztandary dla parafian do noszenia podczas procesji; 100 po angielsku, 15 po hiszpańsku i 5 po chińsku: „We Are Essential: Free the Mass!”

Szacuje, że we wszystkich Mszach św. odprawianych w ramach procesji uczestniczyło około 1500 osób.

Abp Cordileone powiedział, że czasy, gdy był księdzem w wiejskiej, pustynnej parafii w pobliżu granicy z Meksykiem, nauczyły go, że troska o odrzuconych i uciskanych w społeczeństwie, w tym przypadku imigrantów bez dokumentów, jest istotną częścią misji Kościoła.

„Najwyższym prawem jest miłość do Boga i do bliźniego, a to prawo musi mieć pierwszeństwo przed stworzonym przez człowieka prawem państwa, kiedy rząd prosi nas, abyśmy odwrócili się plecami do Boga lub bliźniego w potrzebie” – zauważył.

„Teraz w San Francisco wszyscy tu jesteśmy umieszczeni na końcu kolejki. Bez względu na to, jak bogaci lub biedni, niezależnie od tego, czy nowoprzybyli, czy pochodzący z rodzin, które są tu od wielu pokoleń, jednoczy nas nasza wiara katolicka i to z powodu naszej wiary katolickiej znajdujemy się na końcu kolejki.”

Księża w wielu parafiach w całej archidiecezji, w tym w Katedrze Wniebowzięcia NMP, w każdą niedzielę odprawiają wiele Mszy św. – na zewnątrz i w odstępach – w celu dostosowania się do ograniczeń.

Chociaż abp Cordileone powiedział, że władze miasta były „serdeczne i pełne szacunku” w dialogu z archidiecezją, powiedział także, że miasto nadal nie zareagowało na plan bezpieczeństwa archidiecezji zaprezentowany w maju – przedstawiający w jaki sposób kościoły mogą być bezpiecznie otwierane dla wiernych.

„Ta umyślna dyskryminacja dotyka nas wszystkich. Tak, dyskryminacja, ponieważ nie ma innego określenia ”- powiedział abp Cordileone. 

„Pytamy: dlaczego ludzie mogą robić zakupy w Nordstrom przy 25% ludzi, ale tylko jednemu z was wolno modlić się w tej wspaniałej katedrze, waszej katedrze? Czy to równość? Nie, nie ma żadnego powodu dla tej nowej reguły, poza chęcią umieszczenia katolików – mówię o was – na końcu kolejki ”.

Abp Cordileone zachęca katolików do dalszej modlitwy, sugerując różaniec, adorację eucharystyczną, post w piątki i korzystanie z sakramentu spowiedzi.

Opowiadając się za bezpiecznym wznowieniem Mszy w pomieszczeniach, Cordileone zacytował niedawny artykuł na temat uczestnictwa we Mszy św. I COVID-19, autorstwa lekarzy Thomasa McGoverna, diakona Timothy’ego Flanigana i Paula Cieślaka z 19 sierpnia.

Lekarze stwierdzili, że postępując zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, kościoły katolickie w dużej mierze uniknęły rozprzestrzeniania się wirusa podczas ponad 1 miliona Mszy świętych, które odprawiano w Stanach Zjednoczonych od czasu zniesienia lockdownu.

W swoim artykule stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że nabożeństwa kościelne są bardziej ryzykowne niż podobne czynności, gdy przestrzegane są wytycznych, a żadne epidemie koronawirusa nie zostały jeszcze powiązane z celebracją Mszy św.

Nawet protestując przeciwko pozornie nierównemu stosowaniu przez miasto ograniczeń zdrowotnych, arcybiskup zachęcał swoich kapłanów, aby kierowali swoimi parafiami zgodnie z wytycznymi miasta.

„Nasz błogosławiony Pan jest otwarcie wyszydzany w radosnym uśmiechu elit kulturalnych. Święty symbol habitu jest bluźniony z gorącą aprobatą tych, którzy wyznają wzajemny szacunek i tolerancję dla innych, którzy są inni, podczas gdy otwarcie nas dyskryminują ”.

„Walcząc o sprawiedliwość, walczymy o chwałę Boga. Dlatego wzywam wszystkich katolików w tym mieście i w tym kraju, aby nadal byli odpowiedzialnymi obywatelami, przestrzegali rozsądnych zasad zdrowia publicznego i nadal służyli naszej społeczności, pomimo szyderstw, którym jesteśmy poddawani na wiele różnych sposobów. To jest droga Boga i tak właśnie widzę katolików służących Naszemu Panu”.

/ Catholic News Agency

NETFLIX TRACI KLIENTÓW PO PREMIERZE FILMU „CUTIES”

[NEAPOL] PONOWNY CUD KRWI ŚW. JANUAREGO