w

Kard. Marx rozwiązał szkodliwą wspólnotę katolicką (wypowiedź Benedykta XVI)

Kardynał Reinhard Marx rozwiązał w swojej archidiecezji Monachium i Freisingu zatrutą wspólnotę katolicką.

Archidiecezja ogłosiła decyzję kardynała o rozwiązaniu Zintegrowanej Wspólnoty Katolickiej 20 listopada 2020.

Archidiecezja południowoniemiecka stwierdziła, że zgodnie z jej aktami, stowarzyszenie nie ma ani organu zarządzającego, ani członków.

Kardynał zlecił wizytację grupy w lutym 2019 roku. Sprawozdanie końcowe, opublikowane w czerwcu tego roku było bardzo krytyczne wobec stowarzyszenia, które zostało założone w 1986 roku jako stowarzyszenie publiczne zgodnie z prawem kanonicznym.

CNA Deutsch, niemieckojęzyczny partner informacyjny CNA, przekazał, że archidiecezja rozważa podjęcie dalszych kroków dotyczących tej grupy.

Kardynał Marx wyraził współczucie dla byłych członków wspólnoty, która została założona w 1948 roku z zamiarem bycia, jak sam mówi, „miejscem dla oświeconego i nieokrzesanego chrześcijaństwa”.

Kardynał oświadczył:

„Bardzo żałuję, że byli członkowie musieli doświadczyć cierpienia w sporze z Katolicką Wspólnotą Zintegrowaną i że odpowiedzialni nie okazali chęci współpracy z wizytorami.

„Z raportu wizytorów wynika jasno, że to nie brak wiary czy osobiste niepowodzenie sprawiło, że stowarzyszenie stało się problematyczne, ale że niektóre negatywne doświadczenia były oparte na wymaganiach i strukturze Zintegrowanej Wspólnoty Katolickiej”.

W ubiegłym miesiącu Benedykt XVI zdystansował się od wspólnoty, z którą utrzymywał bliskie więzi przez dziesięciolecia.

Odnosząc się do grupy za pomocą niemieckich inicjałów, IG, Benedykt XVI powiedział niemieckiemu czasopismu „Herder Korrespondenz”:

„Oczywiście nie zostałem poinformowany o pewnych sprawach w życiu wewnętrznym IG, a nawet oszukany, czego żałuję”.

Jako arcybiskup Monachium i Freisingu, wraz z arcybiskupem Johannesem Degenhardtem z Paderborn w 1978 r., udzielił grupie kościelnego uznania.

Benedykt XVI: „Na początku nie zdawałem sobie sprawy, że próbując kształtować rzeczy codziennego życia w sposób integralny z wiary, możliwe były również straszliwe wypaczenia wiary”.

„Głęboko żałuję, że sprawiło to wrażenie, iż cała działalność wspólnoty została zatwierdzona przez arcybiskupa.”

Archidiecezja Monachium i Freising opublikowały w listopadzie 2019 roku raport przejściowy, w którym byli członkowie grupy opisali interwencje w ich życiu prywatnym. Dotyczyły one wyboru miejsca zamieszkania i liczby dzieci w rodzinie, a także wywierania presji psychologicznej na krewnych.

W tym miesiącu jeden z byłych członków grupy z zadowoleniem przyjął śledztwo, mówiąc dla CNA Deutsch, że było to „wylanie szczęścia i błogosławieństwo dla Kościoła i dla ostatnich członków samego IG, którym można tylko współczuć”.

Na stronie internetowej wspólnoty – która wydaje się być niedostępna – napisano, że zarzuty zawarte w raporcie tymczasowym są „całkowicie bezpodstawne”.

Według „Herder Korrespondenz” jeden z członków grupy powiedział, że wspólnota zdecydowała się całkowicie zaprzestać swojej „działalności jako związek kościelny”.

Śledztwo przeprowadzone przed publikacją tego artykułu na stronie Catholic News Agency wykazało jednak, że grupa najwyraźniej planuje kontynuować swoją pracę „w nowej formie prawnej”.

/ CNA

Żydzi Talmudem chcą pouczać samego Boga – św. Maksymilian Kolbe

Czy Trump mógłby wydać dekret uznający nienarodzone dzieci za osoby?