Kardynał Christoph Schönborn w Watykanie 8 kwietnia 2016 roku / Daniel Ibáñez/CNA
w

Kardynał Schönborn potępił atak na rabina w Wiedniu

Kardynał Christoph Schönborn ubolewa nad piątkowym atakiem na rabina w stolicy Austrii, Wiedniu.

Na Twitterze 27 listopada, arcybiskup Wiednia napisał:

Jestem przerażony wczorajszym atakiem na rabina w centrum Wiednia. Zapewniam naszych współobywateli żydowskich o mojej całkowitej solidarności. Antysemityzm nie może mieć wśród nas miejsca. Zagraża pokojowemu współistnieniu nas wszystkich.

Associated Press doniosła, że kobieta po pięćdziesiątce zaatakowała rabina nożem w czwartek po południu. Kopnęła go w nogę, zerwała mu kapelusz, a następnie ugodziła w głowę. Zanim uciekła, krzyknęła antysemicką groźbę.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz potępił ten atak.

„Musimy walczyć z antysemityzmem z całą determinacją. Życie żydowskie w Austrii musi być możliwe w bezpiecznym miejscu. Bo Europa bez Żydów nie jest już Europą” – napisał na Twitterze 26 listopada.

Obecność społeczności żydowskiej w Wiedniu datuje się co najmniej od XII wieku. Pod koniec XIX i na początku XX wieku miasto było jednym z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej na świecie.

Gmina żydowska została zniszczona w czasie Holokaustu. Spis ludności z 2001 roku wykazał, że około 7.000 spośród 1,9 miliona mieszkańców Wiednia było Żydami, podczas gdy w latach dwudziestych XX wieku było ich ponad 200.000.

Czwartkowy incydent nastąpił po ataku terrorystycznym w stolicy Austrii w nocy 2 listopada. Strzelec otworzył ogień w centrum miasta, w pobliżu głównej wiedeńskiej synagogi, zabijając cztery osoby i raniąc 23 inne.

W wywiadzie udzielonym 3 listopada nadawcy publicznemu ORF kard. Schönborn wezwał Austriaków, aby nie reagowali na te zabójstwa z nienawiścią.

Na tę ślepą nienawiść, nienawiść nie może być odpowiedzią.

Nienawiść tylko podsyca nową nienawiść.

Odważny amerykański arcybiskup: Msze św. będą odprawiane mimo zakazu gubernatora

AUDIOTEKA: CZY DIALOG Z ISLAMEM MA SENS?