Kandydat na prezydenta Joe Biden / CNA
w

„Katolicki” prezydent Biden nominował katolików popierających aborcję

Prezydent Joe Biden nominował do swojego gabinetu wielu katolików, niektórzy z nich publicznie zaprzeczyli nauczaniu Kościoła w temacie aborcji.

Joe Biden został w środę 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych i dopiero drugim katolikiem, który sprawuje ten urząd.

Podczas gdy biskupi amerykańscy ofiarowali za niego swoje modlitwy i składali gratulacje z okazji zaprzysiężenia, a także zauważyli obszary porozumienia, takie jak imigracja i ochrona środowiska, konferencja biskupów zauważyła również, że Biden promował „politykę, która przyczynia się do rozwoju zła moralnego i zagraża ludzkiemu życiu i godności, najpoważniej w dziedzinie aborcji, antykoncepcji, małżeństwa i płci”.

Podobnie jak sam Biden, wielu katolików, których nominował na stanowiska w gabinecie, również publicznie popierało politykę proaborcyjną – i mogliby ją kontynuować na swoich stanowiskach administracyjnych.

Xavier Becerra, nominowany przez Bidena na sekretarza ds. zdrowia i usług dla ludzi, był wcześniej prokuratorem generalnym Kalifornii. W tej roli bronił stanowego prawa nakazującego medycznie licencjonowanym ośrodkom ciążowym pro-life reklamować miejsca, gdzie klientki mogą uzyskać aborcję.

Reproductive FACT Act został obalony przez Sąd Najwyższy w 2018 roku. Kamala Harris, obecnie wiceprezydent, również broniła tego prawa jako prokurator generalny Kalifornii, zanim została wybrana do Senatu USA.

Becerre bronił też stanowego mandatu pokrycia aborcji w planach zdrowotnych zapewnianych przez pracodawcę; grupy pro-life i katolickie, w tym wspólnota religijna Misjonarze Guadalupanas Ducha Świętego, zakwestionowały nakaz.

Becerra był wcześniej kongresmanem z Kalifornii, gdzie Narodowy Komitet Praw do Życia wystawił mu 100-procentową ocenę proaborcyjną. Politico doniosło w grudniu, że grupy proaborcyjne postrzegają swoją „kampanię nacisku” na Bidena jako „szalenie udaną”, po części z powodu nominacji Becerry.

Jeśli Becerra zostanie zatwierdzony jako sekretarz zdrowia, jego rola w HHS pozwoli mu na cofnięcie niektórych przepisów i polityki pro-life, jak również ochrony sumienia dla pracowników służby zdrowia.

Biden nominował burmistrza Bostonu Marty’ego Walsha na stanowisko sekretarza pracy. Podczas swojej kampanii na burmistrza w 2013 r., na stronie internetowej kampanii Walsh powiedział, że dysproporcja w liczbie centrów ciążowych pro-life do klinik aborcyjnych w Bostonie jest szkodliwa dla zdrowia kobiet.

„Jeśli chodzi o wybory reprodukcyjne, centra ciążowe przewyższają liczebnie dostawców usług medycznych dla kobiet w Bostonie trzy do jednego, poważnie osłabiając dostęp kobiet do wysokiej jakości planowania rodziny, odpowiedniego doradztwa i ogólnego wyboru” – napisano na stronie internetowej.

Walsh otrzymał również nagrodę „Men for Choice” od NARAL Pro-Choice Massachusetts w 2016 roku, według Boston Globe. Walsh podkreślił, że „jestem kandydatem pro-choice, jestem burmistrzem pro-choice, byłem ustawodawcą pro-choice”.

Trzej inni kandydaci do gabinetu – Gina Raimondo, Tom Vilsack i Jennifer Granholm – wszyscy poparli środki proaborcyjne, gdy byli gubernatorami odpowiednio Rhode Island, Iowa i Michigan. Raimondo została wyznaczona do kierowania Departamentem Handlu, Vilsack – Departamentem Rolnictwa, a Granholm – Departamentem Energii.

Denis McDonough, nominowany przez Bidena na sekretarza ds. weteranów, pełnił funkcję szefa personelu Białego Domu za czasów prezydenta Baracka Obamy, zajmował wtedy proaborcyjne stanowiska polityczne.

McDonough był podobno wśród pracowników administracji, którzy naciskali na Obamę, by złagodził przepisy dotyczące mandatu antykoncepcyjnego HHS w 2012 r., aby dostosować się do sprzeciwiających się grup religijnych. Jednak wiele grup, w tym Małe Siostry Ubogich i USCCB, nadal sprzeciwiało się tej zmienionej regule, mówiąc, że wymagała ona niedopuszczalnego udziału w niemoralnym zapewnianiu pokrycia antykoncepcyjnego.

Gen. Lloyd Austin, nominowany przez Bidena na sekretarza obrony, nie zajął publicznego stanowiska w kwestii aborcji w ramach swoich funkcji wojskowych. Austin jest również katolikiem i ma powiązania z rodziną Bidenów poprzez zmarłego syna prezydenta, Beau Bidena, z którym służył w Iraku.

Angielscy i walijscy biskupi w obronie skazanego na śmierć głodową Polaka

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w Etiopii