Biskup Moses Chikwe, biskup pomocniczy Archidiecezji Owerri w Nigerii
w

Kolejny biskup porwany w Nigerii

Biskupi Nigerii wezwali do modlitwy o bezpieczeństwo i uwolnienie nigeryjskiego biskupa, który został uprowadzony w niedzielę w Owerri, stolicy stanu Imo w Nigerii.

Biskup Moses Chikwe „został uprowadzony w niedzielną noc 27 grudnia 2020 r.” – relacjonuje sekretarz generalny konferencji biskupów nigeryjskich.

Biskup Chikwe jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Owerri w Nigerii.

„Do tej pory nie było żadnego komunikatu od porywaczy” – powiedział o. Zacharia Nyantiso Samjumi w komunikacie prasowym otrzymanym przez ACI Africa 28 grudnia.

„Ufając w matczyną pomoc Najświętszej Maryi Panny, modlimy się o jego bezpieczeństwo i szybkie uwolnienie”, oświadczył sekretarz generalny CSN w komunikacie prasowym pt „SMUTNE WYDARZENIE Z OWERRI.”

Różne źródła potwierdziły dla ACI Afryka uprowadzenie 53-letniego biskupa nigeryjskiego. Wszystkie one wskazują, że miejsce pobytu biskupa pozostaje nieznane.

„Rozmawiałem wczoraj wieczorem z arcybiskupem i poprosiłem go, aby dał mi znać, gdy coś nowego się wydarzy. Jak dotąd cisza”, powiedział nigeryjski biskup dla ACI Africa 29 grudnia, nawiązując do arcybiskupa Anthony’ego Obinny z archidiecezji Owerri.

Według The Sun, porwanie miało miejsce wzdłuż drogi Port Harcourt w Owerri około godziny 20:00 czasu lokalnego.

Biskup Chikwe „został porwany wraz ze swoim kierowcą w swoim oficjalnym samochodzie”, jak donosi The Sun, powołując się na naocznych świadków, którzy dodali, że samochód biskupa „został później znaleziony przy rondzie Assumpta, podczas gdy porwanych przewieziono w nieznane miejsce”.

Jednostka policji zajmująca się przeciwdziałaniem uprowadzeniom rozpoczęła dochodzenie w sprawie porwania, donosiła gazeta.

Uprowadzenie biskupa Chikwe jest najnowszym z serii porwań, które były skierowane przeciwko duchowieństwu w Nigerii, ale wcześniejsze uprowadzenia dotyczyły księży i seminarzystów, a nie biskupów.

15 grudnia o. Valentine Oluchukwu Ezeagu, członek Sons of Mary Mother of Mercy (SMMM), został porwany w stanie Imo, w drodze na pogrzeb ojca w sąsiednim stanie Anambra, w południowo-wschodniej Nigerii. Następnego dnia został „bezwarunkowo zwolniony”.

W zeszłym miesiącu o. Matthew Dajo, nigeryjski ksiądz Archidiecezji Abudży, został porwany i wypuszczony po dziesięciu dniach niewoli. Wiele źródeł w Nigerii poinformowało ACI Africa o negocjacjach w sprawie okupu po porwaniu ks. Dajo 22 listopada, niektóre źródła wskazują na zapotrzebowanie porywaczy na setki tysięcy dolarów.

Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA wymienił Nigerię jako jeden z najgorszych krajów pod względem wolności religijnej, określając naród zachodnioafrykański jako „kraj szczególnej troski (CPC)”. Jest to formalne określenie zarezerwowane dla krajów, w których dochodzi do najgorszych naruszeń wolności religijnej, a pozostałe kraje to Chiny, Korea Północna i Arabia Saudyjska.

Działanie Departamentu Stanu USA zostało pochwalone przez przywódców Rycerzy Kolumba, przy czym Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, Carl Anderson, powiedział 16 grudnia: „Nigeryjscy chrześcijanie cierpieli boleśnie z rąk Boko Harama i innych grup”.

Morderstwa i porwania chrześcijan w Nigerii są teraz „na granicy ludobójstwa”, dodał Anderson 16 grudnia.

„Chrześcijanie w Nigerii, zarówno katolicy jak i protestanci, zasługują teraz na uwagę, docenienie i ulgę”, dodał Anderson, „Chrześcijanie w Nigerii powinni móc żyć w pokoju i praktykować swoją wiarę bez obaw”.

Według specjalnego raportu opublikowanego przez International Society for Civil Liberties and Rule of Law (Intersociety) w marcu, „w ciągu ostatnich 57 miesięcy co najmniej 20 duchownych, w tym co najmniej ośmiu księży katolickich/seminarzystów, zostało zamordowanych, a nie mniej niż 50 uprowadzonych lub porwanych”.

Biskupi katoliccy w Nigerii, która jest najbardziej zaludnionym narodem Afryki, wielokrotnie wzywali rząd kierowany przez Muhammadu Buhari do wprowadzenia surowych środków w celu ochrony swoich obywateli.

„To po prostu niewyobrażalne, aby świętować 60 lat Nigerii, kiedy nasze drogi nie są bezpieczne; nasi ludzie są porywani, a oni sprzedają swoje nieruchomości, aby zapłacić okup przestępcom”, powiedzieli członkowie CBCN w oświadczeniu zbiorowym z 1 października.

Prezydent Donald Trump upamiętnia św. Tomasza Becketa!

Argentyna: zalegalizowano aborcję. Tylko 26,7% za. Silne wsparcie mediów