w

Kolumbijski biskup: Kiedy prawa Boga są bezkarnie deptane, nasze prawa człowieka są również zagrożone

Kolumbijski biskup potępił zbezczeszczenie kościoła katolickiego i znajdującego się w nim tabernakulum oraz zażądał od władz cywilnych przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Kościół Matki Bożej z Valvanera w Pitalito w Kolumbii został zniszczony 12 grudnia przez niezidentyfikowanych wandali, którzy otworzyli tabernakulum i porozrzucali konsekrowane hostie na ziemię, donosi Vatican News. Wandale ukradli również cyborium, monstrancję i inne przedmioty.

„W imieniu Kościoła katolickiego zabieram głos w proteście i potępieniu za bezczeszczenie kościoła i tabernakulum”

– powiedział we wtorek w oświadczeniu bp Fabio Duque Jaramillo z Garzón.

Nazwał profanację „aktem, który rani wszystkich katolików diecezji Garzón i Kościół powszechny, ponieważ widzimy atakowaną główną tajemnicę naszej wiary: Eucharystię, obecność Boga pośród nas i rozszerzenie tajemnicy ludzkiego odkupienia”.

Pitalito jest kolumbijskim miastem, liczącym około 135.000 mieszkańców, położonym około 311 mil na południe i wschód od stolicy Bogoty. Ponad 80% ludności kraju określa się jako katolicy.

Biskup powiedział, że zbezczeszczenie było „poważnym naruszeniem praw religijnych ludności” i wezwał rząd do przeprowadzenia dochodzenia i ścigania przestępców. Władze cywilne nie powinny „lekceważyć szkód, jakie ataki te wyrządzają uczuciom i wierze katolików” – oświadczył.

Kiedy prawa Boga są bezkarnie deptane, nasze prawa człowieka są również zagrożone

– dodał.

Bp Duque dodał, że sprawcy profanacji dopuścili się automatycznej ekskomunikacji. Wezwał katolików, aby modlili się za tych, którzy zbezcześcili Kościół i wypowiadali się przeciwko takim czynom. Ataki na kościoły katolickie mają miejsce na całym świecie, w tym w takich państwach jak Stany Zjednoczone.

/CNA

Błędy protestantyzmu (część 3) – AUDIOTEKA

Memento mori w czasach koronawirusa