Kardynał Henryk Gulbinowicz / Piotr Drabik via Flickr (CC BY 2.0)
w

Nie żyje kard. Gulbinowicz. Bez pochówku w katedrze!

Polski kardynał ukarany w ostatnim czasie przez Watykan za wykorzystywanie seksualne zmarł w wieku 97 lat.

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek rano 16 listopada, podała do wiadomości Konferencja Episkopatu Polski.

Na początku tego miesiąca 6 listopada nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła środki dyscyplinarne wobec kardynała w wyniku śledztwa w sprawie „oskarżeń przeciwko kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi i… innych oskarżeń dotyczących przeszłości kardynała”.

Kardynał został oskarżony o molestowanie seksualne seminarzysty w latach 80. oraz o zatajenie molestowania w innej sprawie. W latach 1976-2004 Gulbinowicz pełnił funkcję arcybiskupa Wrocławia, w południowo-zachodniej Polsce.

Wśród środków dyscyplinarnych kard. Gulbinowiczowi zakazano odprawiania nabożeństwa żałobnego we wrocławskiej katedrze św. Jana Chrzciciela oraz pochówku w katedrze.

Kardynał został również zobowiązany do przekazania „odpowiedniej” kwoty pieniężnej na rzecz Fundacji Świętego Józefa, założonej przez biskupów polskich w październiku 2019 r. w celu wspierania ofiar nadużyć i propagowania ochrony.

Kard. Gulbinowicz urodził się w Wilnie 17 października 1923 r. Po święceniach kapłańskich w 1950 roku Gulbinowicz uzyskał doktorat z teologii moralnej i został kapelanem uniwersyteckim w Białymstoku w północno-wschodniej Polsce oraz wykładał w seminarium duchownym poza Warszawą.

Papież Paweł VI mianował Gulbinowicza administratorem apostolskim sekcji polskiej Archidiecezji Wileńskiej, a w następnym miesiącu został wyświęcony na biskupa w 1970 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kardynałem został mianowany w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II.

Był znaczącym zwolennikiem związku zawodowego Solidarność, który odegrał kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce.

Jan Paweł II przyjął rezygnację wówczas 80.letniego Gulbinowicza z funkcji arcybiskupa Wrocławia 3 kwietnia 2004 r.

Kilka dni po ogłoszeniu przez nuncjaturę, że Gulbinowicz będzie miał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach czy spotkaniach publicznych, media podały, że kardynał został przyjęty do szpitala w bardzo poważnym stanie.

Kościół katolicki w Polsce zmaga się ze skandalami związanymi z nadużyciami seksualnymi. W 2019 r. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała raport, z którego wynika, że w latach 1990-2018 382 duchownych wykorzystywało seksualnie łącznie 624 ofiary.

/CNA

Wierny odpowiada ks. Dziankowskiemu w sprawie Komunii św. na rękę

Katolicy w całej Francji protestują i domagają się Mszy św.