Biskup Heinz-Josef Algermissen / Diecezja Fulda
w

Niemiecki biskup: Papież wyraża głęboką troskę o Kościół w Niemczech

Papież Franciszek wyraził „głęboką troskę ” o Kościół katolicki w Niemczech, według jednego z biskupów, który spotkał się z nim w tym tygodniu.

Biskup Heinz-Josef Algermissen powiedział, że papież odniósł się do sytuacji w Niemczech, kiedy rozmawiał z nim po audiencji generalnej 7 października.

Były biskup Fuldy, w zachodnio-środkowo niemieckim landzie Hesja, powiedział, że papież przypomniał list, który napisał do niemieckich katolików w czerwcu 2019 roku, wzywając ich do skupienia się na ewangelizacji. Franciszek skarżył się podobno, że jego przesłanie zostało zignorowane.

Papież wystosował list wyrażający troskę Watykanu o „Drogę Synodalną” Kościoła niemieckiego, która łączy świeckich i biskupów, aby przedyskutować cztery główne tematy: sposób sprawowania władzy w Kościele; moralność seksualną; kapłaństwo i rolę kobiet.

Watykan interweniował po tym, jak biskupi niemieccy stwierdzili, że proces ten zakończy się serią „wiążących” głosów, orzekając, że plany te „nie są uzasadnione eklezjologicznie”.

Fuldaer Zeitung poinformował, że papież powiedział Algiermissenowi, że „Droga Synodalna” jest zbytnio skoncentrowana na „kwestiach politycznych”, takich jak pozycja kobiet w Kościele i celibat kapłański.

Algermissen poinformował, że papież nalegał na niego „bardzo wyraźnie i ekspresyjnie”, by „zadbał o to, by list został zapamiętany”.

77-letni biskup stwierdził, że wszędzie, gdzie się udał, był pytany: „Co się dzieje w Niemczech?” Dodał, że w Rzymie panuje przekonanie, że droga, którą podąża Kościół niemiecki „deformuje i wypacza” Ewangelię, poinformował CNA Deutsch, niemieckojęzyczny partner CNA.

Komentarze Algermissena pokrywają się z uwagami kardynała Kurta Kocha, który w zeszłym miesiącu powiedział, że papież „w osobistych rozmowach” wyraził swoje zaniepokojenie Kościołem w Niemczech.

W wywiadzie dla czasopisma Herder Korrespondenz z 22 września Koch powiedział, że jego zdaniem papież poparł niedawną interwencję biura doktrynalnego Watykanu w debacie na temat interkomunii między katolikami i protestantami w Niemczech.

Kongregacja Nauki Wiary (CDF) 18 września wystosowała pismo do biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego konferencji biskupów niemieckich, w którym stwierdziła, że propozycja „wspólnoty eucharystycznej” zaszkodzi relacjom z Kościołami prawosławnymi.

Bp Bätzing po prywatnej audiencji z papieżem w czerwcu, podkreślił, że Franciszek „docenia” „Drogę Synodalną”.

„Czuję się wzmocniony intensywną rozmową z Ojcem Świętym, aby dalej podążać obraną przez nas drogą”. Papież docenia ten projekt, który kojarzy mu się ściśle z ideą „synodalności”, którą stworzył” – powiedział.

Inni niemieccy przywódcy kościelni wyrazili wątpliwości co do „drogi synodalnej”. Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii zauważył w zeszłym miesiącu, że najgorszy rezultat byłby taki, gdyby proces ten „doprowadził do rozłamu, a tym samym również postawienie siebie poza Kościołem, z powodu komunii z Kościołem powszechnym”.

Bp Bätzing bagatelizuje obawy kardynała, podkreślając, że Kościół w Niemczech jest „częścią Kościoła powszechnego i nic tego nie zmieni”.

W swoim liście do niemieckich katolików papież mówił o „rosnącej erozji i pogorszeniu się wiary”.

„Za każdym razem, gdy wspólnota kościelna starała się wyjść ze swoich problemów sama, opierając się wyłącznie na własnych siłach, metodach i inteligencji, w końcu pomnażała i pielęgnowała zło, które chciała przezwyciężyć”, pisał papież.

/ Catholic News Agency

Bp Juan Rodolfo Laise: Komunia na rękę, czyli historia nieposłuszeństwa

FELIKS KONECZNY: CAŁA PRAWDA O JUDAIZMIE