Biskup Moses Chikwe, biskup pomocniczy Archidiecezji Owerri w Nigerii
w

Nigeryjski biskup wraz ze swoim kierowcą uwolnieni!

Nigeryjski biskup, który został porwany w niedzielę, według archidiecezji Owerri, został zwolniony nie odniósłszy uszczerbku na zdrowiu.

Diecezja, która znajduje się w południowo-wschodniej Nigerii, ogłosiła 1 stycznia, że biskup Moses Chikwe i jego kierowca, Ndubuisi Robert, zostali uwolnieni przez porywaczy „bez obrażeń i bez okupu”.

„Więcej szczegółów wkrótce” – czytamy w oświadczeniu. „Bogu niech będzie chwała”. Do wiadomości dołączono zdjęcie ze słowami: „Witamy z powrotem naszego ukochanego biskupa, Bóg wysłuchał modlitw swojego ludu”.

Bp Chikwe, biskup pomocniczy archidiecezji Owerri, został porwany przez niezidentyfikowanych bandytów wieczorem w niedzielę, 27 grudnia, w Owerri, stolicy stanu Imo w południowo-wschodniej Nigerii.

Strona internetowa nigeryjskiej gazety „The Sun” donosi, że biskup został porwany „wraz z kierowcą w swoim oficjalnym samochodzie” i że pojazd „został później porzucony na rondzie w Assumpta”.

Biskupi Nigerii wezwali do modlitwy o bezpieczeństwo i uwolnienie 53-letniego bpa Chikwego. Również katolicy w południowej Kalifornii modlili się o bezpieczny powrót biskupa. Bp Chikwe służył przez kilka lat jako kapłan w diecezji San Diego, zanim powrócił do swojego kraju.

Święcenia kapłańskie bp Chikwe otrzymał 6 lipca 1996 r. w Nigerii, po czym ukończył studia magisterskie w zakresie administracji edukacyjnej na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles oraz doktorat z zakresu edukacji na UCLA.

Bp Chikwe służył przez sześć lat jako kapłan w katedrze św. Józefa w centrum San Diego i w szpitalu V.A. w La Jolla jako kapelan; często odprawiał także Msze św. w parafii św. Marka w San Marcos w Kalifornii.

Wrócił do swojej diecezji, gdzie został dyrektorem ds. edukacji i 12 grudnia 2019 roku został wyświęcony na biskupa pomocniczego.

W oświadczeniu z 29 grudnia, arcybiskup Anthony Obinna z Owerri wezwał „wszystkich wiernych Chrystusa i ludzi dobrej woli” do zignorowania doniesień, że porywacze zabili biskupa Chicwe. „Informacja ta jest niepotwierdzona, myląca i nie pochodzi od Katolickiej Archidiecezji Owerri” – dodał.

Uprowadzenie biskupa Chikwe jest najnowszym z serii porwań, które były skierowane przeciwko duchowieństwu w Nigerii, jednakże wcześniejsze uprowadzenia dotyczyły księży i seminarzystów, a nie biskupów.

Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA wymienił Nigerię jako jeden z najgorszych krajów pod względem wolności religijnej, określając naród zachodnioafrykański jako „kraj szczególnej troski (CPC)”. Jest to formalne oznaczenie zarezerwowane dla krajów, w których dochodzi do najgorszych naruszeń wolności religijnej, a pozostałe kraje to Chiny, Korea Północna i Arabia Saudyjska.

Organizacja aborcyjna Planned Parenthood doprowadziła do legalizacji aborcji w Argentynie

Protestancki założyciel bezwyznaniowej wspólnoty wraca na łono Kościoła