w

Odważny amerykański arcybiskup: Msze św. będą odprawiane mimo zakazu gubernatora

Cztery diecezje katolickie w Kentucky nie zawieszą publicznych Mszy świętych, pomimo nakazu gubernatora, aby nabożeństwa religijne odbywały się przez Internet aż do 13 grudnia.

Gubernator Andy Beshear (Partia Demokratyczna) zażądał, aby domy modlitwy przestały organizować nabożeństwa w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Kentucky odnotowano wzrost liczby przypadków i zgonów. Beshear wyraził obawy, że nabożeństwa kościelne i związane z nimi wydarzenia, takie jak pot-lucks (przynoszenie do kościoła posiłków w celu poczęstunku innych wiernych), mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się koronaawirusa.

Pomimo tego wezwania, publiczne Msze św. nie przestaną się odbywać w stanie Kentucky.

W tym czasie nie będziemy zawieszać publicznych liturgii, ale będziemy zachęcać wszystkich do odpowiedzialnego działania, które respektuje powagę tej pandemii oraz zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich

– powiedział arcybiskup Joseph Kurtz z Louisville w oświadczeniu z 19 listopada.

Niedzielne zobowiązanie katolików do uczestnictwa we Mszy św. jest jednak nadal zawieszone w stanie. Katolicy nie muszą uczestniczyć we Mszy Świętej w niedzielę, jeśli uważają, że jest to nierozważne lub niebezpieczne.

Abp Kurtz powiedział, że jego bracia biskupi we wspólnocie Kentucky- diecezje Owensboro, Covington i Lexington- również w tym czasie nie będą zawieszać publicznych Mszy Świętych.

Dołączam do pozostałych trzech katolickich biskupów Wspólnoty Kentucky w uznaniu trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się gubernator Beshear i doceniam jego troskę o wspólne dobro

– powiedział abp Kurtz w oświadczeniu dostarczonym do WRDB News.

„Wzrost liczby przypadków COVID-19 jest rzeczywiście niepokojący i stanowi poważne wyzwanie”, oznajmił abp Kurtz, który „powtórzył znaczenie” postępowania zgodnie z wytycznymi, które zostały wcześniej ustalone przez diecezje po wznowieniu mszy publicznej.

„Nasze zaangażowanie na rzecz zapewnienia możliwości uczestnictwa w liturgii Kościoła na odległość będzie kontynuowane, podobnie jak zwolnienie z obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Podczas gdy Msza św. będzie nadal odprawiana bezpośrednio, inne instytucje zostały na razie zamknięte.

Szkoły w archidiecezji, zarówno prywatne, jak i publiczne, przeniosły się na naukę online, aż do czasu po świętach Bożego Narodzenia. W Kentucky nie będą też otwarte jadalnie oraz bary aż do połowy grudnia.

Inne grupy chrześcijańskie wydały podobne oświadczenia jak abp Kurtz, mówiąc, że będą utrzymywać swoje zgromadzenia w jak największym stopniu bezpieczeństwa, ale nadal będą świadczyć posługę osobiście.

/ CNA

Argentyński biskup prosi o modlitwę za duszę zmarłego Diega Maradonny

Kardynał Schönborn potępił atak na rabina w Wiedniu