w

Podpalenie bazyliki i „Śmierć dla chrześcijan” – antychrześcijańskie ataki ze strony żydów w Jerozolimie

Katoliccy przywódcy w Ziemi Świętej domagają się dochodzenia w sprawie próby podpalenia bazyliki znajdującej się w pobliżu Ogrodu Getsemani.

Bazylika Agonii, znajdująca się na Górze Oliwnej w Jerozolimie, obok Ogrodu Getsemani, znana jest również jako Kościół Wszystkich Narodów. Znajduje się w niej fragment skały, na której Chrystus modlił się w noc poprzedzającą Jego ukrzyżowanie.

4 grudnia policja izraelska poinformowała o aresztowaniu 49-letniego Żyda, który „wylał łatwopalny płyn do wnętrza kościoła”. Pożar uszkodził bizantyjską mozaikę, ale nie rozprzestrzenił się na strukturę kościoła.

Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy, w skład którego wchodzą przywódcy łacińskich i wschodnich kościołów katolickich Ziemi Świętej, podzieliło się zdjęciami we wspólnym oświadczeniu z 4 grudnia, n których widać kilka ławek zaczernionych dymem.

Dziękując Bogu, że pożar został szybko ugaszony, dziękujemy policji za szybkie działanie i aresztowanie podejrzanego. Żądamy również, aby policja przeprowadziła poważne dochodzenie w sprawie tego podpalenia, tym bardziej, że wydaje się ono mieć podłoże rasowe

– powiedział ordynariusz.

W ostatnich latach chrześcijanie twierdzą, że zostali zaatakowani przez niektóre grupy osadników izraelskich w regionach tradycyjnie chrześcijańskich, a w Jerozolimie udokumentowano również ataki na chrześcijan. Większość chrześcijan w Izraelu to Arabowie.

Papież Franciszek wezwał do utrzymania status quo w Ziemi Świętej, jak na przykład podczas spotkania z Teofilosem III, greckim patriarchą prawosławnym w Jerozolimie, w październiku 2017 r., podczas którego obydwaj dyskutowali o trosce patriarchy o wspólnotę chrześcijańską w obliczu agresji osadników żydowskich.

Opactwo Zakonu Benedyktynów w Jerozolimie było w ostatnich latach dewastowane aż pięciokrotnie, w tym przy pomocy antychrześcijańskich graffiti napisanych w języku hebrajskim. W 2014 r. pewien napastnik próbował spalić opactwo.

W czerwcu 2015 r. podpalenie zniszczyło Kościół Rozmnożenia, który znajduje się nad Jeziorem Galilejskim, gdzie Jezus Chrystus karmił tysiące ludzi poprzez cudowne mnożenie chleba i ryb.

Wandale rozbili witraże i zniszczyli figurę Maryi w kościele św. Szczepana w klasztorze salezjańskim Beit Jamal, oddalonego 40 kilometrów na zachód od Jerozolimy, we wrześniu 2017 roku.

8 czerwca 2019 r. ormiańscy apostolscy prawosławni seminarzyści w jerozolimskim Starym Mieście zostali napadnięci przez trzech młodych żydowskich ekstremistów, którzy opluwali ich, mówiąc: „Śmierć dla chrześcijan” i „Wymażemy was z tego kraju”.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy wielokrotnie wzywał do podjęcia działań edukacyjnych w odpowiedzi na ataki wandalizmu.

Wielokrotnie odrzucano wnioski Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej o przedyskutowanie ataków z władzami izraelskimi, w tym z premierem.

/CNA

Aborcja wraca do Dakoty Południowej w USA po 7 miesiącach przerwy

Logiczne uzasadnienie wiary w Boga – św. Maksymilian Kolbe – AUDIOTEKA