w

„Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji” – abp Stanisław Gądecki.

Informowaliśmy o prezydenckim projekcie ustawy dopuszczającym aborcję w przypadku nieuleczalnych chorób lub wad genetycznych, które bezpośrednio będą miały być przyczyną śmierci (oczywiście według uznania lekarzy). Stwierdziliśmy, że prezydent proponuje w rzeczywistości aborcję eugeniczną.

Teraz nasze obawy potwierdza arcybiskup Stanisław Gądecki

Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji

– uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

„Z uznaniem przyjąłem decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta potwierdza bowiem, że koncepcja »życia niewartego życia« stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawa. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo. Zaś człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby. Brak publikacji decyzji TK prowadzi jednak do wielu znaków zapytania”.

– powiedział abp Gądecki w wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej, opublikowanym w środę w „Rzeczpospolitej”.

Abp Stanisław Gądecki został zapytany, czy katolik może poprzeć projekt ustawy prezydenta dopuszczający morderstwo nienarodzonego dziecka w przypadku, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka”.

Arcybiskup Gądecki stwierdził zdecydowanie:

Niestety, nie może. Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji, która selekcjonuje osoby ze względu na możliwość przeżycia. Tym razem przypadki aborcji wynikające z przesłanki eugenicznej zostaną podciągnięte pod nowy przepis – prawdopodobnie z wyjątkiem dzieci z zespołem Downa – i wszystko pozostanie w tym samym punkcie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kard. Parolin do biskupów: brońcie życia od poczęcia do naturalnej śmierci

Pakistańska katoliczka uwolniona z rąk porywacza, który wziął z nią ślub