Sajith Joseph i inni po przyjęciu do Kościoła w Katedrze Mariackiej w Punalur, 21 grudnia 2019 roku
w

Protestancki założyciel bezwyznaniowej wspólnoty wraca na łono Kościoła

Założyciel dużego i wpływowego ruchu bezwyznaniowego w Indiach powrócił do katolickiej wiary po ponad dekadzie bycia zielonoświątkowym pastorem i podróżującym kaznodzieją.

Powrót 36.letniego Sajitha Josepha na łono Kościoła Katolickiego i tym samym wyznanie wiary katolickiej odbyło się 21 grudnia 2019 roku w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Punalur w południowych Indiach, w stanie Kerala. Jego rodzina i prawie 50 innych członków ruchu zostało przyjętych do Kościoła Katolickiego lub powróciło do niego tego samego dnia, co Sajith.

Joseph jest liderem Grace Community Global, którą założył w Kerali w 2011 roku.

Grupa będzie teraz podlegać jurysdykcji biskupa Selvistera Ponnumuthana z Punalur jako stowarzyszenie katolickie. Strona Josepha na Facebooku opisuje Grace Community Global jako „ekumeniczny ruch łacińskiego obrządku Kościoła katolickiego”.

Grupa ta ma około 2 milionów wyznawców w 30 krajach i dociera do wielu ludzi poprzez swoje programy telewizyjne.

O. Prasad Theruvath, OCD, został poproszony o pełnienie funkcji kapelana grupy; pełnił funkcję sekretarza komisji biskupiej w Kerali ds. dialogu międzykościelnego.

O. Theruvath oznajmił, że rozpoczął się proces uporządkowania sposobu, w jaki członkowie Grace Community Global chcą postępować. Większość członków to protestanci, ale za grupą podążają także wschodni prawosławni, a także hindusi i muzułmanie.

Ci, którzy nie chcą kontynuować działalności grupy w ramach jej nowej tożsamości katolickiej, powrócą do swoich „kościołów macierzystych”, lecz także jest wielu, którzy chcą dołączyć do Kościoła katolickiego – powiedział.

Starają się oni postępować z rozwagą, wyjaśnił o. Theruvath, „powoli przygotowując” tych, którzy szukają nawrócenia. „Jesteśmy w początkowych fazach, jest dużo pracy do wykonania”.

O przyszłości Grace Community Global, Joseph powiedział, że „system się zmienił, ale funkcja jest taka sama”. Pod kierownictwem biskupów z Kerali, grupa będzie kontynuowała swoje konwencje i niedzielne spotkania integracyjne.

Joseph oświadczył, że założył Grace Community Global, kiedy wykładał w protestanckim seminarium. Powiedział, że „widzi różnicę między teologią katolicką a teologią protestancką” poprzez swoje studia, szczególnie w zakresie wczesnej historii Kościoła.

Powiedział, że wiele zastanawiał się nad jednością chrześcijan i założył grupę bezwyznaniową, celowo nazywając ją „wspólnotą”, a nie wyznaniem lub kościołem.

„Starałem się jak najlepiej doprowadzić do jedności grup Zielonoświątkowych poprzez Grace Community Global”, wyjaśnił Joseph, dodając, że w końcu zdał sobie sprawę z tego, że ta jedność jest „niemożliwa z powodu różnic w doktrynach”.

Zobaczył, że istnieje „luka” w historii protestanckiej, którą można wypełnić jedynie poprzez przynależność do Kościoła apostolskiego, powiedział.

Studiowanie historii Kościoła skłoniło mnie do ponownego przemyślenia przekonań, które miałem. Wtedy… teologiczna, doktrynalna jedność skłaniała mnie do ponownego zastanowienia się nad katolicyzmem i teologią katolicką. Więc, moje teologiczne przekonania sprawiły, że wróciłem do katolicyzmu i Kościoła katolickiego.

Potem były cztery lata dyskusji z biskupami Kerali, kanonistami, teologami, a w końcu z Watykanem, jak powiedział Joseph.

Joseph urodził się w katolickiej rodzinie, ale kiedy miał 16 lat, jego rodzice opuścili Kościół, aby dołączyć do Zgromadzeń Bożych, zielonoświątkowej wspólnoty kościelnej.

Joseph został powołany do pełnienia funkcji kaznodziei; już w wieku 19 lat głosił kazania małym grupom ludzi w Kerali.

Studiował teologię protestancką i został pastorem wspólnoty zgromadzeń Bożych. Przez pewien czas nauczał w protestanckim seminarium duchownym i zaczął podróżować, by głosić kazania.

W 2011 roku założył Grace Community Global, którą prowadził przez kilka lat, zanim odkrył, że jedność, której szukał, można odnaleźć w Kościele katolickim.

Mniej więcej wtedy, gdy zakładał wspólnotę w wieku 28 lat, doznawał potężnych doświadczeń podczas modlitw, wspomina m.in. o wizji Chrystusa ukrzyżowanego i ołtarzu, który jego zdaniem objawiał mu prawdę o tym, co Chrystus wycierpiał na krzyżu, oraz o jego obecności w Eucharystii.

Jako protestancki pastor nie mogłem strawić tego obrazu [ołtarza]

– powiedział, zauważając, że zastanawiał się, dlaczego Bóg mu to pokazuje.

Według Josepha, to doświadczenie pozostawiło mu „wielką odwagę, by modlić się za chorych”, co doprowadziło go do rozpoczęcia jego uzdrawiającej posługi.

O. Theruvath powiedział, że Joseph posiada nadprzyrodzony dar uzdrawiania, niezwykły charyzmat otrzymany dzięki mocy Ducha Świętego.

Nigeryjski biskup wraz ze swoim kierowcą uwolnieni!

WAŻNE: Informujemy o aborcji więc Google blokuje nam reklamy