Abp Jose Gomez przewodzi "wirtualnemu Różańcowi", 7 października 2020
w

Przewodniczący Episkopatu USA: Raport McCarricka to „tragiczny rozdział” Kościoła

Przewodniczący Konferencji Biskupów USA powiedział we wtorek rano, że biskupi będą badać raport w sprawie McCarricka wydany przez Stolicę Apostolską 10 listopada, oraz że biskupi USA są zaangażowani w pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego przez duchownego.

„Z zadowoleniem przyjmuję raport ze śledztwa Stolicy Apostolskiej w sprawie wiedzy i decyzji dotyczących Theodore’a McCarricka w czasie jego długiej kariery księdza, biskupa i kardynała. Badamy te wyniki i jesteśmy wdzięczni naszemu Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego troskę duszpasterską o rodzinę Bożą w Stanach Zjednoczonych oraz za jego przywództwo w powoływaniu Kościoła do większej odpowiedzialności i przejrzystości w rozwiązywaniu problemów związanych z nadużyciami i niewłaściwym traktowaniem roszczeń związanych z nadużyciami na każdym poziomie”, oświadczył arcybiskup Jose Gomez w oświadczeniu wydanym 10 listopada.

„Jest to kolejny tragiczny rozdział w długiej walce Kościoła ze zbrodniami seksualnego wykorzystywania przez duchownych”. Ofiarom McCarricka i ich rodzinom, a także wszystkim ofiarom – ofiarom wykorzystywania seksualnego przez duchownych – wyrażam głęboki smutek i najgłębsze przeprosiny. Proszę, wiedzcie, że wraz z moimi braćmi biskupami robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc wam iść naprzód i zapewnić, że nie nikt więcej tego nie doświadczy, do czego zostaliście zmuszeni.”

Oświadczenie pojawiło się po opublikowaniu długo oczekiwanego raportu o byłym kardynale Theodorze McCarricku, który w 2018 roku został uznany za wiarygodnie oskarżonego o molestowanie seksualne nieletniego. Następnie McCarrick został oskarżony o seryjne znęcanie się nad nieletnimi, kapłanami i klerykami oraz poddany laicyzacji w 2019 roku.

Watykan w 2018 roku ogłosił dochodzenie w sprawie dziesięcioletniej kariery McCarricka w Kościele, które obejmowało posługę arcybiskupa w dwóch dużych archidiecezjach Stanów Zjednoczonych oraz nominację do Kolegium Kardynałów.

Ponad 400-stronicowy raport kataloguje różne sprawozdania dotyczące McCarricka dla urzędników kościelnych, z których niektóre zostały zignorowane, oraz dokumenty z 2000 r., zanim McCarrick okłamał Stolicę Apostolską trzech amerykańskich biskupów w sprawie ich wiedzy o niewłaściwym postępowaniu McCarricka przed mianowaniem byłego kardynała na arcybiskupa Waszyngtonu.

W swoim oświadczeniu Gomez wezwał ofiary nadużyć ze strony duchownych, aby zgłaszały swoje nadużycia zarówno organom ścigania, jak i władzom kościelnym, oraz wezwał do skruchy.

„Ten raport podkreśla potrzebę pokuty i wzrastania w naszym zaangażowaniu w służbę Ludowi Bożemu”. Módlmy się dalej i starajmy się nawrócić nasze serca, abyśmy mogli naśladować Jezusa Chrystusa z uczciwością i pokorą”.

/ CNA

Wpływowy niemiecki biskup znowu wzywa do interkomunii mimo sprzeciwu Watykanu

Abp. Gądecki o kard. Dziwiszu: „Mam nadzieję, że wszystko wyjaśni Stolica Apostolska”