Credit: Tatiana Dyuvbanova/Shutterstock
w

Przewodniczący senackiej organizacji pro-life: Aborcje z powodu zespołu Downa to „eugenika”

Aborcje z powodu zespołu Downa są „eugeniką”, powiedział CNA przewodniczący senackiej grupy pro-life.

„To jest eugenika i nie możemy pozwolić, aby to trwało w naszym kraju”

– powiedział CNA w czwartkowym wywiadzie senator Steve Daines (R-Mont.), przewodniczący Senackiej Grupy Pro-Life. Daines odnosił się do aborcji przeprowadzanych z powodu prenatalnej diagnozy zespołu Downa.

Upomniał kolegów senatorów, którzy wspierają Olimpiady Specjalne, ale nie głosują za zakazem tych aborcji.

„Z jednej strony, ci proaborcyjni myśliciele i liderzy będą przyklaskiwać Olimpiadom Specjalnym. Z drugiej strony, popierają selektywne aborcje dla dzieci z zespołem Downa”

– powiedział Daines.

„Dla mnie są to dwa poglądy, które są ze sobą w wielkim konflikcie”.

Senator rozmawiał z CNA w tym tygodniu o nowych przepisach zakazujących aborcji na podstawie zespołu Downa. Odniósł się również do głównego problemu w ciągu najbliższych dwóch lat – finansowania aborcji przez podatników.

Daines jest współwnioskodawcą ustawy Protecting Individuals with Down Syndrome Act, popieranej przez senatora Jamesa Inhofe’a (R-Okla.), która zakazuje lekarzowi wykonywania aborcji, o którą zabiega się z powodu prenatalnej diagnozy zespołu Downa.

Nie jest jasne, ile dokładnie dzieci jest abortowanych z powodu tych prenatalnych diagnoz, ale szacuje się, że 67% nienarodzonych dzieci z zespołem Downa jest abortowanych w USA. W niektórych krajach, takich jak Islandia, wskaźnik aborcji w tych przypadkach jest szacowany na blisko 100%.

Daines nazwał aborcję dzieci z zespołem Downa „najbardziej śmiertelnym rodzajem dyskryminacji, jaki można sobie wyobrazić”.

Debata nad tą kwestią skłoniła niektórych proaborcyjnych członków do refleksji, powiedział Daines agencji CNA. Po swoim przemówieniu, gdzie ostrzegł, że „dzieci z zespołem Downa są najbardziej zagrożone na Ziemi”, Daines powiedział, że demokratyczny senator podszedł do niego po tym i pochwalił jego przemówienie.

„Powiedział: 'to dało mi do myślenia – to dało mi do myślenia o tym, dokąd to zmierza, jeśli selektywnie abortujecie dzieci na podstawie ich chromosomów. Dokąd to dalej zmierza?” Daines zrelacjonował rozmowę.

„A ja tylko słuchałem i kiwnąłem głową i powiedziałem 'masz rację, to jest moralne pytanie dla naszego kraju, który opiera życie na zdolności i potencjale, zamiast godności, którą życie powinno mieć – a jest nią to, że wszystkie dzieci, wszyscy ludzie, są stworzeni na obraz Boga'”.

Daines rozmawiał z CNA przed 48. dorocznym Marszem dla Życia, który odbył się w piątek po południu.

Po raz pierwszy w swojej historii, coroczne zgromadzenie pro-life było zamknięte dla publiczności z powodu pandemii i środków bezpieczeństwa w Waszyngtonie, D.C.

Daines ubolewał, że zmienione wydarzenie „jest kolejną ofiarą pandemii COVID”, ale dodał, że „w żaden sposób nie zmniejsza to pasji i silnych przekonań, które wszyscy mamy, by walczyć o tych, którzy nie mogą mówić za siebie”.

Marsz w piątek zawierał nagrane przemówienia obrońców pro-life, które były transmitowane przez EWTN i online; po wirtualnym wiecu nastąpiła krótka procesja ulicami D.C. przez małą grupę liderów pro-life, którzy złożyli róże przed budynkiem Sądu Najwyższego USA.

Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia, powiedziała CNA w piątek, że zgromadzenie odzwierciedlało obchodzenie innych świąt podczas pandemii – było to wydarzenie, które „powróciło do podstaw”, takie, które było „ponure, modlitewne, refleksyjne, społecznie zdystansowane”.

Daines założył Senate Pro-Life Caucus w 2019 roku. Podczas gdy Izba ma klub pro-life od 1981 roku, współprowadzony przez Rep. Chrisa Smitha (R-N.J.), Daines powiedział CNA, że był „zaskoczony” brakiem senackiego klubu, kiedy wszedł do izby w 2015 roku.

Jako przewodniczący kauzusu, Daines pomógł rozpowszechnić list w lipcu 2019 r. z prośbą do prezydenta Trumpa i przywódców kongresowych o niezatwierdzanie ustaw o wydatkach, które zawierały poprawki proaborcyjne.

Demokraci wymierzyli w obowiązkowo uchwalane ustawy o finansowaniu rządu, próbując zwiększyć finansowanie aborcji. Wcześniej w lecie, niektórzy Demokraci z Izby dążyli do uchylenia w ostatniej chwili poprawki Hyde’a w ustawie o środkach, a później we wrześniu demokratyczni senatorowie próbowali trwale uchylić ograniczenia finansowania aborcji w ustawach o środkach.

Poprawka Hyde’a zakazuje federalnego finansowania aborcji na życzenie i od 1976 r. obowiązuje co roku jako załącznik do ustaw o środkach finansowych.

Finansowanie aborcji przez podatników jest głównym problemem grup pro-life w nowym Kongresie. Demokraci mogliby użyć ustawy o ulgach COVID do stworzenia nowych strumieni finansowania opieki zdrowotnej – takich jak finansowanie klinik i subsydiowanych planów zdrowotnych – które nie mają zakazów dotyczących pieniędzy idących na finansowanie aborcji.

Daines powiedział, że będzie rozpowszechniał list, aby zebrać zobowiązania kolegów senatorów do utrzymania poprawki Hyde, którą przywództwo Demokratów w Izbie obiecało uchylić.

Jego celem jest znalezienie grupy co najmniej 41 senatorów, którzy obiecają nie popierać projektów ustaw uchylających poprawkę Hyde. Regulamin Senatu wymaga 60 głosów, aby zakończyć debatę nad ustawą i poddać ją pod głosowanie w izbie.

„Nie jestem optymistą, że Demokraci do nas dołączą. To nie znaczy, że się nie poddamy, ale nie jestem optymistą” – powiedział Daines.

Jednak senatorowie już wcześniej korzystali z procesu „pojednania”, by uchwalać sprawy związane z budżetem tylko zwykłą większością głosów. Daines przyznał, że obawia się, iż Demokraci będą próbowali wykorzystać ten proces, potrzebując jedynie 50 głosów plus decydujący głos wiceprzewodniczącej Kamali Harris, aby uchwalić ustawę o środkach bez zapisów poprawki Hyde’a.

Również w czwartek prezydent Joe Biden wydał zarządzenie zezwalające na finansowanie przez USA międzynarodowych grup proaborcyjnych. Prezydenckie memorandum Bidena unieważniło rozszerzoną politykę Mexico City Policy, która zabrania finansowania takich grup przez USA w ramach finansowania planowania rodziny i globalnej pomocy zdrowotnej.

„Jest to wynik Planned Parenthood wydającego miliony dolarów, aby prezydent Biden został wybrany, a teraz spieniężają to” – powiedział sen. Daines.

Kiedy administracja Trumpa w 2017 roku przywróciła zakazy finansowania grup proaborcyjnych, International Planned Parenthood Federation wycofała się z amerykańskiej pomocy, zamiast dostosować się do zakazów wykonywania i promowania aborcji.

„Prezydent Biden nagrodził przemysł aborcyjny i używa dolarów podatników, aby stworzyć fundusz płynący wprost do ich kieszeni” – powiedział Daines.

To nie katolicki „ksiądz” przekazał pieniądze z tacy

Kaznodzieja Hołownia spod znaku błyskawicy zamiast krzyża