578foot / www.shutterstock.com.
w

Senatorzy z Arkansas przedstawili projekt ustawy zakazujący aborcji

Ustawodawcy z Arkansas wprowadzili pod obrady ustawę o zakazie prawie wszystkich rodzajów aborcji w stanie. Rządzący stanem Arkansas i obrońcy życia pro-life wyrażają nadzieję, że nowe prawo posłuży jako podstawa do walki z wyrokiem SN w sprawie Roe v. Wade.

18 listopada, Senatorzy stanu Jason Rapert (R) i Mary Bentley (R) wprowadzili Ustawę Senatu 6, aby stworzyć Arkansas Unborn Child Protection Act. Ustawa ta penalizuje aborcje, z wyjątkiem przypadków, gdy są one dokonywane w celu ratowania życia matki. Ustawa jednak nie zawiera zarzutów ani wyroków skazujących dla matek nielegalnie aportowanych dzieci.

Lekarze dokonujący nielegalnych aborcji popełniliby przestępstwo podlegające karze grzywny w wysokości do 100,000 dolarów lub do dziesięciu lat więzienia.

Według KUAR-u, projekt ustawy zostanie rozpatrzony podczas styczniowej sesji legislacyjnej.

Jerry Cox, przewodniczący Rady Rodzinnej z Arkansas, pochwalił projekt ustawy w oświadczeniu:

„Wiele osób mówi od prawie 50 lat, że aborcja powinna być nielegalna. Nadszedł czas, żebyśmy to zrobili”

„To szansa dla mieszkańców Arkansas, aby być prawdziwym liderem w wysiłkach na rzecz zakończenia aborcji w Ameryce” – dodał.

Proponowany projekt ustawy pozwala również na stosowanie doraźnych środków antykoncepcyjnych, jeśli ciąża nie została jeszcze stwierdzona.

Federalny sąd apelacyjny utrzymał w sierpniu inne stanowe ograniczenia aborcyjne w Arkansas. Ósmy sąd okręgowy zezwolił na wejście w życie ustawy stanowej z 2017 r., która zakazała aborcji selektywnej na tle płciowym oraz metody „dylatacji i ewakuacji” aborcji stosowanej w drugim trymestrze.

Senacka ustawa nr 6 nie ma szans w sądzie – podobny wniosek w Alabamie został odrzucony przez federalny sąd okręgowy w październiku 2019 roku.

Niemniej jednak, Arkansas stara się również wymusić ponowne rozpatrzenie sprawy Roe v. Wade’a w Sądzie Najwyższym. Stan uchwalił już ustawę zakazującą aborcji w przypadku uchylenia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade, „zakaz spustowy”, który został przyjęty również przez kilka innych stanów.

„Nadszedł czas, aby Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych naprawił poważną niesprawiedliwość i zbrodnię przeciwko człowiekowi, która dokonuje się na podstawie ich decyzji w sprawie Roe v. Wade, Doe v. Bolton, i Planned Parenthood v. Casey,” stwierdza jedno z ustaleń w projekcie ustawy.

„Nowe odkrycia naukowe wykazały od 1973 roku, że życie zaczyna się w momencie poczęcia, a dziecko w łonie kobiety jest istotą ludzką.”

Arkansas i inne stany wprowadziły w ostatnich latach różne ograniczenia aborcyjne. Według Instytutu Guttmachera, pięć stanów w 2019 r. przyjęło ustawy „bicie serca”, czyli zakazy aborcji, gdy wykryje się bicie serca płodu. Inne stany, takie jak Missouri, wprowadziły zakazy aborcji na różnych etapach ciąży.

/ CNA

Lekarz z Wlk. Brytanii szczerze o aborcji w Polsce w TV na żywo

Argentyński biskup prosi o modlitwę za duszę zmarłego Diega Maradonny