w

SERIA PODPALEŃ KOŚCIOŁÓW W USA. Kościół katolicki cudem ocalał

Dwa budynki kościelne – jeden należący do baptystów, drugi kościół katolicki – zostały zniszczone przez pożary w czasie widocznej serii podpaleń w niedzielę rano w Brewster, mieście w centrum Waszyngtonu.

Kościół katolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa doznał pewnych szkód pożarowych w pobliżu sanktuarium z powodu przedmiotu rzuconego przez rozbite okno, na początku 15 listopada.

Kościół Baptystów Nowego Testamentu, oddalony o jedną przecznicę, tego samego ranka doznał poważniejszych szkód pożarowych.

Śledczy uznali pożar kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa za zamierzony – stwierdziła policja. Policja nie wydała jeszcze tego samego oświadczenia o pożarze w kościele baptystów, jednak śledztwo trwa.

Ojciec Pedro Bautista, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, powiedział CNA, że większość parafian jest Latynosami i że wspólnota jest „przerażona” po tym wydarzeniu.

„To tylko dodaje więcej stresu do życia ludzi” – powiedział.

Ojciec Bautista oznajmił, że zauważył pożar, kiedy przyszedł otworzyć kościół w niedzielę rano. W tym momencie lokalna straż pożarna walczyła już z ogniem w pobliskim zborze baptystów, który najwyraźniej został podpalony około 2 w nocy, a został odkryty około 5 nad ranem.

Pożar uszkodził krzesło i dywan w pobliżu ołtarza w Najświętszym Sercu. Ojciec Bautista powiedział, że straż pożarna i policja byli zaskoczeni, że pożar nie wyrządził większych szkód.

Pożar w zborze baptystów nie zniszczył całkowicie budynku, ale uszkodzenia wnętrza były na tyle duże, że budynek może być nie do ocalenia – donosiły lokalne media.

Ojciec Bautista zaproponował baptystom, że mogą oni korzystać z sali parafialnej do swoich spotkań, do póki nie wyremontują swojej świątyni.

„Szczerze mówiąc, to była moja pierwsza myśl. Chciałem z nimi porozmawiać i ofiarować im [nasz] budynek. Nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś spali też nasz kościół” – śmieje się.

Ksiądz powiedział, że nie wie, kto mógł podpalić, i postanowił nie spekulować. Zauważył, że śledztwo jest jeszcze w fazie początkowej i powiedział, że nie chce karmić plotek.

Powiedział, że uważa swoją parafię za błogosławioną, że ich ubezpieczenie prawdopodobnie pokryje ten incydent, i że nadal był w stanie odprawić niedzielną Mszę św. o 14:00 w dniu pożaru.

„Ludzie byli pocieszeni, że nadal możemy mieć Eucharystię, to jest wielkie doświadczenie dla wspólnoty”, powiedział.

Wydział Policji w Brewster powiedział w oświadczeniu z 16 listopada, że dwa pożary nadal są przedmiotem dochodzenia. Policja nie ogłosiła żadnych podejrzanych.

Diecezja Spokane poprosiła w niedzielę na twitterze o modlitwę za społeczność Najświętszego Serca. Diecezja nie wydała dalszych komentarzy.

W 2020 zostały udokumentowane liczne ataki na kościoły katolickie i sztukę – w tym trzy oddzielne zbezczeszczenia pomników maryjnych w jeden weekend lipca.

Tylko w tym roku w Nowym Jorku miały miejsce co najmniej trzy ataki wandalizmu na wizerunki Maryi.

Bazylika Katedralna Niepokalanego Poczęcia w Denver została zbezczeszczona malunkami graffiti podczas protestu 1 czerwca, a na zewnątrz kościoła pojawiły się w sprayu hasła takie jak „Bóg jest martwy i „Pedofile” [sic].

W kościele Matki Bożej Wniebowziętej w Bloomingburgu w Nowym Jorku w weekend 18 lipca przewrócono pomnik poświęcony nienarodzonym dzieciom zabitym w wyniku aborcji.

Pod koniec sierpnia wandale ścięli figurę Najświętszej Marii Panny w parafii Holy Family w Citrus Heights w Kalifornii. Posąg Dziesięciu Przykazań, umieszczony w parafii „w intencji wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku aborcji”, został zdewastowany malunkiem swastyki.

/ CNA

Trzech biskupów zgodnie przeciw aborcji w USA, w Massachusetts

Żydzi Talmudem chcą pouczać samego Boga – św. Maksymilian Kolbe