578foot / www.shutterstock.com.
w

Trzech biskupów zgodnie przeciw aborcji w USA, w Massachusetts

Biskupi z Massachusetts we wtorek kontynuowali swoje naciski przeciwko proponowanym poprawkom rozszerzającym zakres aborcji w tym stanie.

Kardynał Sean O’Malley z Bostonu, wraz z biskupem Robertem McManusem z Worcester i biskupem Edgarem da Cunha z Fall River, 17 listopada wydali wspólne oświadczenie przeciwko poprawce 759 Izby Stanu i poprawce 180 Senatu Stanu, które rozszerzają zakres legalnej aborcji.

„Aborcja w każdej chwili, od chwili poczęcia do narodzin, jest w bezpośrednim konflikcie z nauką katolicką i musi być zakazana”, powiedzieli we wtorek biskupi.

Zarówno Izba Państwowa, jak i Senat zezwoliłyby na przeprowadzenie aborcji do 24 tygodnia i aż do momentu narodzin, w przypadku śmiertelnej anomalii u płodu.

Podczas gdy lekarze byliby zobowiązani do posiadania sprzętu ratującego życie w pomieszczeniu podczas przeprowadzania aborcji do 24 tygodnia, biskupi twierdzą, że język zastosowanych środków nie wymaga od nich używania tego sprzętu, a jedynie „umożliwiłby” im to w przypadku, gdyby dziecko urodziło się żywe podczas nieudanej próby aborcji.

Poprawki pozwoliłyby również nieletnim w wieku 16 lat i starszym na dokonanie aborcji bez zgody rodziców.

W zeszłym tygodniu Izba przyjęła poprawkę 759 jako załącznik do projektu ustawy budżetowej w głosowaniu 108 do 49. Poprawka Senatu jest obecnie rozpatrywana.

„Obawiamy się, że jeśli poprawka ta zostanie przyjęta, to znacznie rozszerzy dostęp do aborcji we Wspólnocie Narodów poza to, co jest obecnie zapisane w prawie państwowym” – mówili o tym biskupi.

Biskupi powiedzieli również, że procedura dołączania poprawki do projektu ustawy budżetowej jest „korzystaniem z procesu zatwierdzania budżetu dla Wspólnoty Narodów”.

Senacka poprawka 180, ostrzegli biskupi, „ściśle odzwierciedla” działania Izby.

Po uchwaleniu przez Senat stanowy swojej wersji ustawy budżetowej, różnice pomiędzy Izbą a senackimi projektami ustaw zostaną uzgodnione w komisji konferencyjnej. Ostateczny projekt ustawy zostanie następnie przegłosowany przez obie izby, a następnie przesłany do gubernatora do podpisu.

Ustawa ta jest podobna do zaproponowanej w 2019 r. „ustawy Roe”, która spowodowała sprzeciw biskupów w całych Stanach Zjednoczonych. Państwowy oddział National Abortion Rights Action League (NARAL) przyznał, że w 2020 roku senacka poprawka 180 „zawiera kluczowe postanowienia z #ROEAct”.

Według WHDH, poprawka Izby została przyjęta przez większość i nie jest jasne, czy gubernator Charlie Baker (R) spróbuje zawetować poprawki, jeśli będzie to możliwe.

/CNA

Egzorcyzmy i papieże! Zakulisowe informacje z Watykanu

SERIA PODPALEŃ KOŚCIOŁÓW W USA. Kościół katolicki cudem ocalał