w

[USA] Czwarta diecezja w Nowym Jorku ogłosiła upadłość

Diecezja Rockville Centre w Nowym Jorku poinformowała, że ogłosiła upadłość w czwartek rano, stając się czwartą z ośmiu katolickich diecezji w stanie, które mają zamiar ogłosić upadłość.

W oświadczeniu z 1 października biskup John Barres oznajmił, że diecezja złożyła wniosek o reorganizację po wniesieniu przeciwko diecezji ponad 200 nowych pozwów o wykorzystywanie seksualne ze strony duchownych.

Uchwalenie ustawy Child Victims Act (CVA) w Nowym Jorku w 2019 r. pozwoliło na składanie pozwów w sprawie wykorzystywania seksualnego w przeszłości, pomimo przedawnienia.

Diecezja nie byłaby w stanie kontynuować swoich misji duchowych, charytatywnych i edukacyjnych, gdyby miała nadal ponosić coraz większy ciężar kosztów postępowania sądowego związanego z tymi sprawami” – powiedział biskup Barres w nagraniu wideo.

CVA pierwotnie utworzyło jednoroczny okres na złożenie pozwów, ale z powodu komplikacji spowodowanych pandemią koronawirusa, czas został przedłużony do 14 sierpnia 2021. 

Gubernator Andrew Cuomo (Demokraci) w maju przedłużył ten okres do stycznia 2021 r., natomiast stanowa legislatura w sierpniu przesunęła termin o kolejnych siedem miesięcy.

Kilka diecezji w stanie Nowy Jork ogłosiło upadłość z powodu dużej liczby pozwów wniesionych zgodnie z prawem. 

Diecezja Rochester ogłosiła upadłość we wrześniu 2019 roku, a diecezja Buffalo w lutym 2020, diecezja Syrakuz ogłosiła upadłość w czerwcu. 

Diecezja Ogdensburg poinformowała w lutym, że rozważa złożenie wniosku o upadłość.

Biskup Barres powiedział w czwartek, że „celem” deklaracji jest zapewnienie osobom, które padły ofiarą nadużyć seksualnych, „sprawiedliwego odszkodowanie” w nadziei, że dostąpią „w jakiejś mierze uzdrowienia”.

„Większość” diecezjalnych operacji i posług będzie kontynuowanych nieprzerwanie podczas procesu reorganizacji, powiedział, dodając, że wierzy, iż „obecna i przyszła płynność” diecezji będzie „wystarczająca” na pokrycie codziennych kosztów.

Parafie i szkoły nie zostały uwzględnione w zgłoszeniu o upadłość, a diecezja zwraca się do sądu o wstrzymanie powództw cywilnych przeciwko parafiom i poddanie jej „pod parasol” procesu upadłości.

Po złożeniu wniosku „diecezja będzie miała mniej środków finansowych na pomoc szkołom i parafiom w trudnej sytuacji” – powiedział.

„Proszę wszystkich katolików na Long Island w tych bolesnych czasach, aby przyjęli moc Krzyża Jezusa Chrystusa i Jego Bożego Miłosierdzia oraz pomogli innym nieść ich krzyże, zwłaszcza tym, którzy przeżyli seksualne wykorzystywanie przez duchownych” – powiedział biskup Barres.

„Razem prosimy o wstawiennictwo naszej Najświętszej Maryi, Matki Kościoła, aby nadal wstawiała się za tą diecezją i o wychowanie nowego pokolenia świętych na Long Island, aby służyli Kościołowi i światu”.

Kard. Burke: Biden nie może przyjmować Komunii św., ani żaden proaborcyjny polityk

[USA] Katolickie reklamy radiowe Joe Bidena promują wiarę katolicką, milczą na temat aborcji