Scena przed Mark Hatfield Justice Center w Portland w Oregonie 4 listopada 2020 / Kathryn Elsesser / AFP vis Getty Images
w

[USA] Demonstranci w Portland dewastują kościół znany z pomocy ubogim

Kościół katolicki w centrum Portland w Oregonie – znany z tego, że pomagał ubogim w okolicy – ucierpiał z powodu rozbitych okien podczas środowych zamieszek w nocy, podczas których aresztowano kilkunastu protestujących.

Biuro szeryfa okręgu Multnomah wieczorem 4 listopada udostępniło zdjęcia rozbitych szklanych drzwi przy wejściu do kościoła katolickiego Saint André Bessette, znajdującego się na Starym Mieście w Portland.

Czasem znana jako „kaplica śródmiejska”, Saint-André Bessette zajmuje od 1919 roku kilka miejsc w centrum Portland. Obecna lokalizacja, którą kościół zajmuje od 1971 roku, obejmuje centrum wjazdowe, kuchnię oraz prysznice i urządzenia do mycia dla bezdomnych.

Protest rozpoczął się jako wiec „Obrona Demokracji”. Lokalne wiadomości donosiły o wynikach wyborów.

Według policji, dwie grupy protestujących spotkały się w oddzielnych miejscach w środę wieczorem, a następnie przemaszerowały przez Portland. Grupa około 100 osób przeszła ulicą West Burnside Street, wybijając kolejno okna w miarę przemieszczania się.

Policja w Portland uznała protest w środę wieczorem za zamieszki i aresztowała co najmniej 11 osób. Jedna z aresztowanych osób miała karabin, kilka magazynków amunicji, improwizowany ładunek wybuchowy, nóż i puszki po farbach w sprayu – oświadczyła policja.

Gubernator Kate Brown zaangażowała również Gwardię Narodową Oregonu do pomocy w tłumieniu zamieszek. Brown wydała oświadczenie 5 listopada, w którym potępiła przemoc, wspominając w szczególności o szkodach wyrządzonych St. André przez „grupę samozwańczych anarchistycznych demonstrantów… bez dostrzegalnego celu, poza spowodowaniem przemocy i wandalizmu”.

„Rozbili okna kościoła, który karmi mieszkańców Oregonu będących w potrzebie, zniszczyli biznesy prowadzone przez kobiety, które zbierają pieniądze na prawa imigrantów i kobiet oraz wiele innych sklepów”, powiedział Brown 5 listopada. „Masowe zniszczenie niczego nie rozwiązuje.”

Proboszcz Saint André Bessette nie udzielił komentarza na prośbę Catholic News Agency.

W Portland od czasu zabójstwa George’a Floyda w maju 2020 r. przez policję w Minneapolis, od kilku miesięcy trwają uliczne protesty, często przybierające formę tłumów setek ludzi protestujących, rzekomo, przeciwko rasizmowi, brutalności policji i faszyzmowi.

Niektórym protestom towarzyszyły zamieszki i grabieże. Poza rozległymi szkodami materialnymi w centrum miasta zdarzały się okazjonalne przypadki przemocy w obrębie protestów lub w ich sąsiedztwie, w tym strzelaniny i pchnięcia nożem.

Protestujący w mieście obalili posągi Thomasa Jeffersona, George’a Washingtona, Theodora Roosevelta, Abrahama Lincolna i Harveya W. Scotta, redaktora tytułu prasowego The Oregonian ukazującego się pod koniec XIX wieku.

Schronisko dla bezdomnych w Saint André Bessette zwiększyło swoje wysiłki na rzecz pomocy ubogim w czasie pandemii koronaawirusowej, oferując darmowe obiady w specjalnych pojemnikach do przechowywania żywności w każdy wtorek, środę, czwartek i piątek.

Uczniowie i rodziny z Centralnej Szkoły Katolickiej w Portland ofiarowały w maju ponad 1000 tzw. obiadów woreczkowych dla parafii, jak donosi Katolicki Sentinel.
Arcybiskup Alexander Sample wielokrotnie wzywał do pokoju w mieście. W lipcu zachęcał katolików do nauki i studiowania, jak reagować na grzech rasizmu, jednocześnie potępiając przemoc towarzyszącą wielu protestom w mieście w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

„Wszystko zaczęło się od straszliwego, tragicznego zabójstwa człowieka, a na początku krzyk przeciwko niesprawiedliwości, przeciwko rasizmowi, był dobrze umotywowany i bardzo popieram pokojowe demonstracje w imieniu sprawiedliwości i przeciwko rasizmowi” – powiedział arcybiskup Alexander Sample w przekazie wideo z 24 lipca, nawiązując do protestów wywołanych przez policję w Minneapolis 25 maja zabójstwem George’a Floyda.

„Ale niestety, nie o to już chodzi”, powiedział.

Katolicy – i ktokolwiek inny, z tego powodu – powinni być oburzeni na grzech rasizmu, powiedział Sample, ale katolicy muszą być ostrożni, racjonalni i spokojni, i powinni unikać „sygnalizowania cnoty”, z drugiej strony, powinni włożyć wysiłek w rozwój cnoty i zwrócić się do katolickiej nauki społecznej w odpowiedzi na rasizm.

Ponad 200 osób uczestniczyło w procesji eucharystycznej 17 października, prowadzonej przez arcybiskupa Sample’a, w intencji pokoju w mieście.

Przed procesją arcybiskup Sample powiedział, że „nie ma lepszego czasu niż w przededniu niepokojów społecznych i w przededniu wyborów, aby spotkać się na modlitwie, szczególnie tutaj w Portland. Kościół katolicki traktuje promowanie jedności, a co za tym idzie, pokoju, jako przynależność do najskrytszej natury Kościoła. Z tego powodu Kościół wspiera solidarność między narodami i wzywa narody do poświęcenia korzyści płynących z władzy i bogactwa na rzecz solidarności rodziny ludzkiej”.

/ CNA

Ponad 700 dzieci zamordowano z powodu nowej ustawy aborcyjnej w Irlandii Płn.

Chcieli chronić kościół. Przeor dominikanów wezwał policję