alexkich / Shutterstock
w

[USA] Katolicki szpital zwolnił za sprzeciw wobec antykoncepcji

Denver Newsroom, 10 września 2020/03:01 MT ( CNA ). – W tym roku młoda lekarka z regionu Portland w stanie Oregon została zwolniona za sprzeciw wobec pewnych procedur medycznych ze względu na swoją wiarę katolicką.

Została jednak zwolniona nie ze świeckiego szpitala, ale z katolickiego – takiego, który rzekomo podąża za katolickim nauczaniem w kwestiach bioetycznych.

„Zdecydowanie nie sądziłam, że konieczna jest potrzeba pociągania katolickich instytucji do odpowiedzialności za działania w obronie życia, ale mam nadzieję, że będę mogła uświadamiać o tym ludzi” – powiedziała dla CNA Megan Kreft, asystentka lekarza.

„Nie tylko fakt, że świętość ludzkiego życia jest podważana w naszych katolickich placówkach medycznych jest faktem”.

Kreft powiedziała, że sądziła, że medycyna dobrze dostosuje się do wiary katolickiej – chociaż jako studentka przewidziała pewne wyzwania jako osoba działająca w obronie życia w służbie zdrowia.

Kreft uczęszczał do Oregon Health and Science University w Portland. Zgodnie z oczekiwaniami, w szkole medycznej zetknęła się z takimi procedurami, jak antykoncepcja, sterylizacja, usługi transpłciowe i musiała się z nich wszystkich usprawiedliwiać.

Była w stanie współpracować z biurem Title IX, aby uzyskać zakwaterowanie dla zakonników w szkole, ale ostatecznie jej doświadczenie w szkole medycznej doprowadziło ją do wykluczenia w pracy w dziedzinie podstawowej opieki zdrowotnej lub zdrowia kobiet.

„Te dziedziny medycyny potrzebują lekarzy, którzy są zdecydowanie zaangażowani w walkę o życie” – powiedziała.

To była trudna decyzja, ale mówi, że miała poczucie, że lekarze pracujący w tych dziedzinach zwykle bardziej akceptują niepożądane procedury, takie jak aborcja lub wspomagane samobójstwo.

„W medycynie jesteśmy powołani, aby naprawdę dbać o umysł, ciało i ducha” – zauważyła dodając, że jako pacjentka walczyła o zapewnienie opieki medycznej, która ratuje życie.

Mimo to Kreft chciał być otwarty na wszystko, do czego Bóg ją wzywa, i trafiła na stanowisko asystenta lekarza w Providence Medical Group, lokalnym katolickim szpitalu w Sherwood w stanie Oregon. Klinika jest częścią większej Providence-St. Joseph Health system, sieci katolickich szpitali.

„Miałem nadzieję, że przynajmniej moje pragnienie praktykowania medycyny zgodnie z moją wiarą i sumieniem będzie przynajmniej tolerowane, jako minimum” – powiedziała Kreft.

Klinika zaproponowała jej pracę. W ramach procesu zatrudnienia poproszono ją o podpisanie dokumentu wyrażającego zgodę na zgodność z katolicką tożsamością i misją instytucji oraz Dyrektywami etycznymi i religijnymi biskupów USA dla katolickich usług zdrowotnych , które zawierają autorytatywne katolickie wytyczne dotyczące problemów bioetycznych.

Kreft wydawało się, że wygrywa. Nie tylko katolickie podejście do opieki zdrowotnej byłoby tolerowane w jej nowym miejscu pracy; wydawało się, że przynajmniej na papierze będzie to obowiązkowe nie tylko dla niej, ale dla wszystkich pracowników. Z radością podpisała dyrektywy i przyjęła pracę.

Jednak zanim Kreft zaczęła pracować, mówi, że jeden z administratorów kliniki skontaktował się z nią, aby zapytać, jakie procedury medyczne byłaby skłonna zaoferować jako asystentka.

Na podanej liście – oprócz wielu łagodnych zabiegów, takich jak szycie czy usuwanie paznokcia – znajdowały się takie zabiegi jak wazektomia, zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych i antykoncepcja doraźna.

Kreft był dość zaskoczona, widząc słysząc o tych zabiegach, ponieważ wszystkie z nich są sprzeczne z katolicką nauką. Mówi jednak, że klinika otwarcie oferowała je pacjentom.

Stwierdza, że to było zniechęcające, ale obiecała trzymać się swojego sumienia.

W ciągu pierwszych kilku tygodni pracy Kreft powiedziała, że lekarz zalecił jej skierowanie pacjentki na aborcję. Dowiedziała się również, że klinika zachęcała pracowników do przepisywania antykoncepcji hormonalnej.

Kreft skontaktowała się z administracją kliniki, aby powiedzieć im, że nie planuje uczestniczyć w tych usługach ani kierować na nie pacjentów.

„Nie sądziłam, że muszę to wyrazić wprost, ponieważ znowu organizacja stwierdziła, że to nie są usługi, które świadczyła” – zauważył Kreft – „ale chciałam znaleźć wyjście”.

Zwróciła się również o poradę do National Catholic Bioethics Center . Kreft powiedziała, że spędziła wiele godzin rozmawiając przez telefon z doktorem Joe Zalotem, etykiem pracowniczym NCBC, opracowując strategię, jak podejść do dylematów etycznych, z którymi się borykała.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z niuansów katolickiej bioetyki, a NCBC istnieje, aby pomagać pracownikom służby zdrowia i pacjentom w tych pytaniach, powiedział Zalot dla CNA. 

Zalot powiedział, że NCBC często otrzymuje telefony od pracowników służby zdrowia, którzy są naciskani, aby działać w sposób naruszający ich sumienie. W większości przypadków są to katoliccy pracownicy klinik w świeckim systemie.

Powiedział jednak, że od czasu do czasu odbierają telefony od katolików pracujących w katolickich systemach opieki zdrowotnej, takich jak Megan, na których wywierana jest podobna presja.

Pomimo nalegań kliniki, że „wywiązuje się”, Kreft wierzyła, że jej decyzje dotyczące opieki zdrowotnej są w porządku.

Kreft mówi, że kierownik kliniki w pewnym momencie powiedział jej, że wyniki satysfakcji pacjentów kliniki mogą spaść, jeśli nie będzie zalecać antykoncepcji. Ostatecznie klinika zabroniła Kreft przyjmowania pacjentek w wieku rozrodczym – wyraźnie z powodu jej przekonań na temat antykoncepcji.

Jedną z ostatnich pacjentek, z którymi spotkała się Kreft była młoda kobieta, którą widziała wcześniej z powodu problemu niezwiązanego z planowaniem rodziny lub zdrowiem kobiet. Ale pod koniec wizyty poprosiła Kreft o awaryjną antykoncepcję.

Kreft starała się słuchać ze współczuciem, ale powiedziała pacjentce, że nie może przepisać ani skierować na antykoncepcję awaryjną, powołując się na zasady wiary katolickiej

Jednak gdy Kreft wyszła z pokoju, zdała sobie sprawę, że wkroczył inny pracownik służby zdrowia i przepisał pacjentce antykoncepcję awaryjną.

Kilka tygodni później regionalny dyrektor medyczny wezwał Kreft na spotkanie i powiedział, że jej działania spowodowały traumę u pacjenta i że Kreft „wyrządziła pacjentowi krzywdę” i tym samym złamała przysięgę Hipokratesa.

„To są wielkie, znaczące oskarżenia, jakie można skierować pod adresem lekarza. I tutaj działałam z miłości i troski o tę kobietę, troszcząc się o nią z medycznego i duchowego punktu widzenia” – powiedziała Kreft.

„Pacjentka przeżywała traumę, ale wynikało to z sytuacji, w której się znalazła”.

Ostatecznie kierownictwo kliniki i dział HR poinformowali Kreft, że musi podpisać dokument dotyczący oczekiwanych wyników, stwierdzając, że jeśli pacjent zażąda usługi, której sama nie świadczy, Kreft będzie zobowiązana skierować pacjenta do innego świadczeniodawcy Providence.

Wymagałoby to od Kreft skierowania sprawy do świadczeń, które w swojej opinii lekarskiej uznałaby za szkodliwe dla pacjenta, takich jak podwiązanie jajowodów i aborcja.

Kreft mówi, że napisała do kierownictwa, przypominając im o ich katolickiej tożsamości i pytając, dlaczego istnieje taki rozdźwięk między ERD a praktykami szpitalnymi. Mówi, że nigdy nie otrzymała odpowiedzi na swoje pytania dotyczące ERD.

W październiku 2019 roku otrzymała 90-dniowe wypowiedzenie, ponieważ nie podpisała wcześniej wspomnianego formularza.

Dzięki mediacji ułatwionej przez katolicką kancelarię Thomas More Society, Kreft zgodziła się nie pozywać pracodawcy i na początku 2020 roku już tam nie pracowała.

Kreft złożyła skargę do Urzędu Praw Obywatelskich w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, który współpracuje z pracodawcami w celu opracowania planu działań naprawczych w celu usunięcia naruszeń praw obywatelskich, a nawet może wycofać fundusze federalne, jeśli naruszenia będą kontynuowane.

Zalot powiedział, że NCBC jest świadome istnienia co najmniej jednego lekarza w systemie opieki zdrowotnej Providence, który zatwierdza pomoc w samobójstwie.

W innym niedawnym przykładzie Zalot powiedział, że otrzymał telefon od pracownika służby zdrowia z innego katolickiego szpitala, który obserwował operację zmiany płci przeprowadzaną w katolickim szpitalu.

/ CNA

Luźne myśli i fakty o Komunii św. na rękę – x. Mateusz Szewczyk

[USA] Biskup grozi dla księdza, który powiedział: Nie możesz być demokratą i katolikiem. Kropka.