Kandydat na prezydenta Joe Biden / CNA
w ,

[USA] Katolickie reklamy radiowe Joe Bidena promują wiarę katolicką, milczą na temat aborcji

Kampania demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena rozpocznie w tym miesiącu kampanię reklamową w stanach wahających się, promującą wiarę katolicką kandydata zarówno w reklamach telewizyjnych, jak i w spocie, który będzie emitowany w katolickich stacjach radiowych.

Reklamy nie wspominają o poparciu kandydata demokratów dla prawa proaborcyjnego i finansowania aborcji, podczas gdy biskupi w tych stanach podkreślali, że polityka aborcyjna jest głównym tematem w wyścigu prezydenckim.

Reklama radiowa, która będzie emitowana w katolickich stacjach radiowych(!!!), przedstawia kobietę, która parafianką parafii, do której należy Biden w Delaware. Kobieta, Bernadette, zauważa, że Biden jest od dawna parafianinem i że zna byłego wiceprezydenta od lat i widzi go na niedzielnej Mszy św., gdy ten przebywa w Delaware.

„Można powiedzieć, jak bardzo ważna jest dla Joe’a wiara. To go określa: przekonania Joe’a, jego wartości, to jakim byłby prezydentem” – Bernadette opowiada w reklamie.

„Joe Biden wie, co to znaczy troszczyć się o otaczających ludzi i podnosić ich na duchu, gdy cierpią” – dodaje.

W ostatnich tygodniach Biden kładzie nacisk na swoją wiarę katolicką, ponieważ próbuje dotrzeć do katolickich wyborców w stanach wahających się, w których głosy mogą okazać się kluczowymi dla każdego z kandydatów.

Biden wspomniał podczas kampanii wyborczej, że spotkał papieża, zdał się na swoją wiarę w czasach kryzysu i że został ukształtowany przez katolicką edukację.

Były wiceprezydent nie omówił aspektów swojego programu politycznego, które są niezgodne z doktryną katolicką, w szczególności jego poparcia dla federalnego finansowania aborcji, udzielania zagranicznej pomocy organizacjom oferującym aborcję oraz ustawodawstwa, które skodyfikowałoby ochronę aborcji w prawie federalnym.

 W tym tygodniu Biden ubolewał nad nominacją sędzi Amy Coney Barrett do Sądu Najwyższego, wyrażając zaniepokojenie, że prawa do aborcji mogą być zagrożone, jeśli nominacja Barrett zostanie potwierdzona w Sądzie Najwyższym.

Amerykańscy biskupi ogłosili, że zakończenie ochrony prawnej aborcji jest „najważniejszym priorytetem” w polityce ze względu na powagę aborcji. 

Papież Franciszek argumentował, że ochrona prawna nienarodzonych dzieci jest niezbędna w sprawiedliwym społeczeństwie.

Oczekuje się, że reklamy radiowe będą emitowane w stanach Wisconsin i na Florydzie, w których w 2016 r. wygrał ledwie co przeciwnik Bidena, prezydent Donald Trump.

Podobno będą one emitowane w stacjach radiowych stowarzyszonych w Relevant Radio Network, do którego nie można było dotrzeć w celu uzyskania komentarza.

Strona internetowa sieci podaje, że chociaż stacja nie promuje kandydatów na stanowiska polityczne, „zgodnie z prawem federalnym, Radio musi akceptować reklamy polityczne od wszystkich kandydatów na urzędy federalne. Obejmuje to wszystkich kandydatów na prezydenta, wiceprezydenta, Izbę Reprezentantów i Senat USA, którzy spełniają określone kryteria. 

Odrzucamy reklamy kandydatów na wszystkie inne urzędy, w tym kandydatów na gubernatorów i kandydatów do izb stanowych, senatów stanowych i / lub zgromadzenia ogólnego, niezależnie od przynależności politycznej lub stanowiska”.

„Słuchacze na niektórych naszych rynkach zaczną słyszeć reklamy polityczne w przyszłym tygodniu. Treść tych reklam nie musi odzwierciedlać opinii Relevant Radio i jego sponsorów. Poważnie traktujemy nasz obowiązek ochrony naszych licencji na nadawanie, które pozwalają nam ewangelizować i nieść Chrystusa światu za pośrednictwem mediów ”- napisano w e-mailu.

W e-mailu odnotowano, że ks. Francis Hoffman, dyrektor Relevant Radio, odniósł się  do tej sprawy podczas audycji w poniedziałek rano.

W stanie Wisconsin, gdzie będą emitowane reklamy, biskup Donald Hying napisał w zeszłym miesiącu, że w odniesieniu do głosowania „doprowadzenie do aborcji przewyższa wszystkie inne kwestie moralne pod względem pilności, ale najwyraźniej nie jest to jedyny problem, z jakim mamy do czynienia”.

„W Stanach Zjednoczonych zginęło około 62 237 640 istnień ludzkich od czasu, gdy Sąd Najwyższy uznał aborcję za prawo obowiązujące w tym kraju w 1973 roku” – napisał Hying.

„Biskupi w Stanach Zjednoczonych ogłosili aborcję jako najważniejszy problem moralny, ponieważ żadne inne podstawowe zło moralne nie zniszczyło życia większej liczby ludzi. Nie ma innego zła wychwalanego po którejkolwiek ze stron ani w polityce kandydata, który dorównuje promowaniu przez partię lub kandydata zła bezpośredniego i celowego, czyli odbierania życia tylu istnieniom ludzkich – obecnie prawie milion każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych” – dodał biskup.

„Nie mogę zignorować tego niepokojącego faktu, a więc osobiście nie mogę głosować na kandydata na prezydenta, który opowiada się za kontynuacją legalizacji aborcji” – napisał bp Hying.

„Jeśli kandydat zasadniczo myli się w tak podstawowej i dominującej kwestii praw człowieka, mającej poważne konsekwencje dla najbardziej niewinnych w naszym społeczeństwie i dla naszej własnej przyszłości, jak mogę ufać kandydatowi, że podejmie moralne i rozważne decyzje dotyczące wielu innych ważnych kwestii dotyczących sprawiedliwości społecznej oraz kwestii dotyczących dobra wspólnego?- pyta.

Na Florydzie arcybiskup Thomas Wenski z Miami napisał w zeszłym miesiącu, że „aborcja jest poważnym pogwałceniem najbardziej podstawowego prawa człowieka – prawa do życia, które jest nieodłącznym prawem dla wszystkich istot ludzkich i stanowi podstawę każdego innego prawa, jakie posiadamy. 

To, że niektórzy katolicy w życiu publicznym promują stanowiska dotyczące życia ludzkiego, które nie są spójne z ich wiarą katolicką, jest skandalem mimo twierdzeń, że są praktykującymi praktykującymi katolikami.”.

Grupa polityczna CatholicVote poinformowała w czwartek, że planuje emitować reklamy w katolickich stacjach radiowych, w których sprzeciwia się poglądom Bidena w zakresie wolności religijnej, edukacji katolickiej, aborcji i innych kwestii.

„Ta kampania reklamowa traktuje katolików jak kretynów i ma wszelkie zadatki na wielkie oszustwo, które przyniesie dramatyczny skutek. Już otrzymujemy telefony od oburzonych katolików, że zwolennik aborcji katolik, taki jak Joe Biden, ma czelność iść do katolickiego radia i chwalić się swoją wiarą ”- powiedział dla CNA prezes CatholicVote Brian Burch.

„Joe Biden zobowiązał się do niszczenia szkół religijnych, pozbawiania podstawowych wolności religijnych i po raz pierwszy w historii Ameryki zmusić podatników do bezpośredniego płacenia za aborcję. Nie szukaj dalej niż bezprecedensowy atak na Małe Siostry Ubogich, który Joe Biden obiecał wznowić, jeśli zostanie wybrany ”- dodał Burch.

Biden planuje również reklamę telewizyjną skierowaną do katolików, która będzie emitowana w stanach wahających się. W reklamie Biden będzie opowiadał o swojej wierze redaktorowi magazynu America, księdzu Mattowi Malonemu, jezuicie.

/ Catholic News Agency

[USA] Czwarta diecezja w Nowym Jorku ogłosiła upadłość

[USA] Po fali ataków na kościoły biskupi wzywają do zwiększenia środków na bezpieczeństwo