Kredyt: Seasontime / Shutterstock
w

[USA] Katolicy dziękują firmie farmaceutycznej za przejście na etyczną szczepionkę przeciwko polio

Liderzy katolickich organizacji w USA z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że jeden z największych na świecie producentów szczepionek zdecydował o zaprzestaniu stosowania szczepionki przeciwko polio pochodzącej z linii komórkowej abortowanych płodów.

Zamiast tego Sanofi-Pasteur wykorzysta etyczną linię komórek zwierzęcych do produkcji swojej szczepionki przeciwko polio. 

Firma, będąca jednym z trzech największych producentów szczepionek na świecie, zobowiązała się również do opracowania szczepionki przeciwko COVID-19, która nie wykorzystuje linii komórkowej z planowej aborcji.

„Z zadowoleniem przyjmujemy te wiadomości, którymi możemy zilustrować gorliwe przyjęcie przez Kościół postępu naukowego, gdy stoi on na straży godności osoby ludzkiej i cennego daru ludzkiego życia” – powiedział Greg Schleppenbach, zastępca dyrektora Sekretariatu Działalności Obrony Życia dla Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

W notatce z 2 września skierowanej do diecezjalnych dyrektorów pro-life i stanowych katolickich dyrektorów Konferencji, Schleppenbach zauważył, że „FDA niedawno zatwierdziła prośbę firmy Sanofi-Pasteur o przejście z abortowanej linii komórek płodowych (MRC-5) na etyczną komórkę zwierzęcą linii produkującej skojarzone szczepionki przeciw polio Pentacel i Quadracel”.

Firma Sanofi-Pasteur ogłosiła również, że nie będzie już produkować samodzielnej szczepionki przeciw polio, Poliovax, która została stworzona z tej samej linii komórek płodowych otrzymanych z aborcji. Zamiast tego zachowa inną samodzielną szczepionkę, IPOL, która została opracowana etycznie.

„Co więcej, ciągłe wysiłki firmy Sanofi-Pasteur mające na celu opracowanie szczepionki na COVID-19 również nie opierają się na liniach komórkowych powiązanych z aborcją planową” – powiedział Schleppenbach.

Od lat podnoszono kwestie etyczne dotyczące opracowywania niektórych szczepionek z liniami komórkowymi utworzonymi z komórek poronionych dzieci.

W dokumencie Papieskiej Akademii na rzecz Życia z 2005 r. Stwierdzono, że stosowanie szczepionek przygotowanych na bazie komórek pochodzących od abortowanych płodów jest moralnie dopuszczalne i moralnie odpowiedzialne, jeśli nie ma alternatywy dla katolików.

Jednak w dokumencie stwierdzono, że katolicy mają obowiązek stosowania szczepionek pochodzenia etycznego, gdy tylko jest to możliwe, a gdy nie ma alternatywy, mają obowiązek zabrać głos i zażądać opracowania nowych linii komórkowych, które nie pochodzą z abortowanych płodów.

Schleppenbach zauważył również, że Konferencja Episkopatu USA „prowadzi aktywną kampanię wzywającą FDA do zapewnienia, że szczepionka COVID-19 będzie produkowana bez udziału komórek otrzymanych z aborcji”.

„To posunięcie firmy Sanofi-Pasteur jest zachęcają wskazówką, że firmy nastawione na zysk, produkujące szczepionki, zaczynają dostrzegać, że nie ma potrzeby wykorzystywania linii komórkowych pochodzących od abortowanych dzieci” – powiedział.

„Działania firmy Sanofi-Pasteur pokazują, że postęp moralny i medyczny jest możliwy” – powiedział Schleppenbach

Kardynał: Pandemia mogła przyspieszyć sekularyzację Europy o 10 lat

[ANKIETA] W jaki sposób przyjmujesz Komunię św.?