Drzwi katedry katolickiej chaldejskiej katedry pw. św. Piotra w El Cajon w Kalifornii, USA / Eparchia / Facebook
w

[USA] Po fali ataków na kościoły biskupi wzywają do zwiększenia środków na bezpieczeństwo

Biskupi Stanów Zjednoczonych wzywają do większej ochrony kościołów i innych miejsc modlitwy po ostatniej serii aktów wandalizmu.

Arcybiskup Thomas Wenski z Miami dołączył w poniedziałek do pozostałych działaczy religijnych, którzy skierowali list do członków kongresu, prosząc o czterokrotne zwiększenie środków federalnego programu dotacji w sprawie bezpieczeństwa dla organizacji pozarządowych.

„Nasze święte przestrzenie zostały zbezczeszczone, a nasi wierni zamordowani” – stwierdza arcybiskup Weński wraz z innymi przedstawicielami chrześcijaństwa, żydów, muzułmanów i sikhów w swoim liście. Piszą oni: „wierzymy, że wszyscy ludzie powinni być wolni od strachu, gdy gromadzą się w miejscach kultu religijnego i służby”.

Według statystyk FBI przytoczonych w liście, w 2018 roku popełniono co najmniej 1244 zbrodnie na tle nienawiści wobec członków różnych wyznań i zgromadzeń.

Dyrektor FBI Christopher Wray w swoim raporcie przed senacką komisją ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw rządowych w dniu 24 września, powiedział, że miejsca kultu stają się coraz bardziej preferowanymi celami przez napastników.

„Największym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia w ojczyźnie, jest to, że samotni napastnicy zradykalizowali się w sieci, chcąc atakować łatwo dostępne obiekty za pomocą łatwo dostępnej broni”

– powiedział Wray. Wielu z tych napastników wybiera cele, „które ostatnio coraz częściej obejmują duże zgromadzenia publiczne, miejsca kultu i obiekty handlowe”.

Arcybiskup Weński i inni przywódcy zwrócili się z prośbą o czterokrotne zwiększenie w 2021 roku funduszy na program Nonprofit Security Grant, do 360 milionów dolarów. Program ten umożliwia beneficjentom wprowadzanie ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa, takich jak szkolenia lub przygotowania planów awaryjnych, modernizacji systemów bezpieczeństwa lub renowacji.

Tylko jedna trzecia wniosków rozpatrywanych w ramach programu została sfinansowana w roku budżetowym 2019, jak wynika z danych konferencji episkopatu amerykańskiego.

„W czasie rosnącego ekstremizmu i antagonizmów wobec różnych grup religijnych i religii w ogóle, uważamy, że konieczne jest znaczne zwiększenie finansowania tego ważnego programu rządowego w roku fiskalnym 2021”, stwierdził w liście.

Podczas gdy w ostatnich latach kościoły katolickie i inne domy modlitwy były dewastowane lub atakowane – wliczając w to śmiertelne masowe strzelaniny w synagogach w Pittsburghu i Kalifornii w 2018 i 2019 roku – w całym kraju latem i jesienią odnotowuje się nadal ataki.

We wrześniu, na przykład, obalono i zniszczono posągi w kościołach i katedrach w Utah, Nowym Jorku i Teksasie. Podejrzewano, badano lub stwierdzono podpalenia kościołów na Florydzie, w Bostonie i Kalifornii latem, a posągi w innych kościołach zostały zdewastowane w stanach Tennessee, Kalifornia i Kolorado.

Według ostatniego badania EWTN News/RealClear Opinion Research, ponad 60% ankietowanych katolików stwierdziło, że są „bardzo zaniepokojeni” tym, że kościoły są dewastowane. Przetłumaczono przy pomocy www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

/ CNA

[USA] Katolickie reklamy radiowe Joe Bidena promują wiarę katolicką, milczą na temat aborcji

Najwięcej cytatów Franciszka w najnowszej encyklice Franciszka