Prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu w Waszyngtonie, 2019 / Evan El-Amin/Shutterstock
w

[USA] TRUMP: OCHRONA NARODZONYCH DZIECI W WYNIKU ABORCJI

W środę, 23 września prezydent Donald Trump ogłosił dekret, który nakłada wymóg  opieki medycznej nad niemowlętami, które urodziły się żywe w wyniku nieudanej aborcji, czyli morderstwa z premedytacją.

„Dzisiaj ogłaszam, że podpiszę rozporządzenie wykonawcze Born-Alive Executive Order, aby zapewnić wszystkim cennym żyjącym dzieciom, bez względu na okoliczności ich narodzin, opiekę medyczną na jaką zasługują. To jest nasz święty moralny obowiązek”

– powiedział Trump 23 września, przemawiając w nagranym wcześniej przemówieniu wideo podczas wirtualnego wieczoru National Catholic Prayer Breakfast. 

Ustawa o „urodzonych żywych” dzieciach, które przeżyły aborcję, była kilkakrotnie wprowadzana w Kongresie, ale nie stała się prawem. Projekt ustawy utknął w Izbie Reprezentantów w latach 2019-20, ponieważ niewystarczająca liczba członków Izby  podpisała petycję o absolutorium, które doprowadziłoby do głosowania nad projektem. 

Proponowane prawo nie stworzyłoby żadnych nowych ograniczeń w dostępie do aborcji, ale wymagałoby, aby niemowlęta urodzone żywe w wyniku nieudanego morderstwa  otrzymywały odpowiednią opiekę medyczną, taką samą jaka udzielana jest dziecku na tym samym etapie życia urodzonego jednak w innych okolicznościach. Kilka stanów przyjęło własną wersję ustawy.

Pełny tekst dekretu nie został jeszcze opublikowany, ale oczekuje się, że będzie odzwierciedlał próbę federalnego prawodawstwa w tej sprawie. 

Trump ogłosił również, że jego administracja będzie „zwiększać fundusze federalne na badania noworodków, aby zapewnić każdemu dziecku największe szanse na rozwój”.  Wrzesień to miesiąc świadomości na oddziale intensywnej terapii noworodków. 

Narodowe Katolickie Modlitewne Śniadanie zostało przełożone na 30 marca z powodu trwającej pandemii koronawirusa i odbyło się jako transmisja online. To był pierwszy raz, kiedy Trump przemawiał na tym wydarzeniu. 

„Chcę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy modlą się za mnie, za Pierwszą Damę i za nasz wspaniały kraj” – powiedział Trump.

Prezydent mówił również o tym, jak dorastał w pobliżu kościoła katolickiego w dzielnicy Queens w Nowym Jorku i sam widział „niesamowitą pracę”, jaką Kościół wykonuje wobec ludzi wykluczonych.

„Dorastałem obok kościoła katolickiego w Queens w Nowym Jorku i zobaczyłem, jak wiele niesamowitej pracy wykonał Kościół Katolicki dla naszej społeczności. To są wspaniali ludzie. To wspaniali, wspaniali ludzie” – powiedział prezydent. 

„Katolicy ze wszystkich środowisk dzielą miłość Chrystusa z najsłabszymi, opiekując się osobami starszymi, bezdomnymi i sąsiadami w potrzebie. Nasz naród jest silny dzięki katolikom i wszystkim wierzącym” – dodał.

Leonard Leo, współprzewodniczący Towarzystwa Federalistycznego i prezes zarządu National Catholic Prayer Breakfast pochwalił wysiłki administracji Trumpa na rzecz ochrony szkół religijnych i wolności religijnej.

Leo pochwalił także zaangażowanie pro-life Trumpa. Prezydent Donald Trump zajął aktywne i głośne stanowisko wobec aborcji; został pierwszym urzędującym prezydentem, który wygłosił przemówienie podczas Marszu dla Życia na początku tego roku, zabronił krajowym organizacjom aborcyjnym otrzymywania niektórych funduszy federalnych i ogłosił plany rozszerzenia polityki Mexico City, która zakazuje udzielania federalnej pomocy zagranicznej organizacjom promującym lub wykonujących aborcje.

Administracja prezydenta zebrała pochwały na Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych za te wysiłki, a jednocześnie spotkała się z krytyką z ich strony za zniesienie moratorium na federalną karę śmierci i zezwolenie na egzekucje kilku więźniów w ostatnich miesiącach.

Wirtualne wydarzenie obejmowało przemówienie wprowadzające wygłoszone przez biskupa Roberta Barrona, pomocnika Los Angeles oraz wręczenie dorocznej nagrody Christifideles Laici prokuratorowi generalnemu Billowi Barrowi.

/ Catholic News Agency / EWTN

[USA] SOROS I JEGO BUNT, JEŚLI TRUMP WYGRA

[WŁOCHY] Skradziono relikwię św. Jana Pawła II – seria włamań do kościołów