Drzwi katedry katolickiej chaldejskiej katedry pw. św. Piotra w El Cajon w Kalifornii, USA / Eparchia / Facebook
w

[USA] Zdewastowano chaldejską katedrę 'Biden 2020′ – seria ataków na kościoły w USA

Katedra katolicka w Kalifornii została sprofanowana malunkami swastyk, odwróconych krzyży i innymi treściami wymalowanymi sprayem na drzwiach kościoła.

„Dziś rano nasza ukochana Katedra została zniszczona pentagramami, odwróconymi krzyżami, napisami „white power” (biała siła/moc), swastykami, BLM itd.

Przypomina nam to, aby modlić się za naszych braci w Iraku, którzy są prześladowani. Módlcie się za przestępców, którzy to zrobili ”- nawołuje chaldejska katedra pw. św. Piotra w El Cajon w Kalifornii w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku 26 września.

Katedra jest siedzibą Eparchii św. Piotra Apostoła w San Diego, diecezji wschodnio-katolickiej liczącej około 70 000 katolików

Film opublikowany na Facebooku ukazuje liczne, pozornie przeciwstawne symbole namalowane sprayem na gmachu i drzwiach kościoła: swastyki, „White Power” i „WP”, odwrócone krzyże, „BLM” (Black Lives Matter) oraz  „Biden 2020”.

Niektóre symbole były nieczytelne, inne zawierają slogany lub  reprezentują ideologie, które nie były nigdy ze sobą kojarzone, co rodzi pytania o to, co mogło być motywacją do wandalizmu.

Chaldejski Kościół Katolicki to wschodnio-katolicki Kościół liczący ponad 600 000 osób. Z siedzibą w Bagdadzie, Chaldejski Kościół Katolicki zalicza do swoich członków katolików w Iraku, Syrii, Turcji, Syrii i wielu krajach zachodnich. Kościół rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dziesięcioleciach w wyniku napływu uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Wandalizm wymierzony w miejsca kultu katolickiego w Stanach Zjednoczonych trwa od miesięcy. W tym tygodniu na Florydzie pewien mężczyzna podpalił kościelne ławki  na Florydzie , zaś inny wandal z kijem baseballowym uszkodził krucyfiks i kilkoro drzwi w seminarium duchownym w Teksasie.

W zeszłym tygodniu natomiast w katedrze w Teksasie zniszczono posąg Najświętszego Serca Jezusowego .

Również w zeszłym tygodniu parafia w Midvale w stanie Utah była ofiarą ataków. W katolickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus zniszczono figurę patronki parafii, a kolejnych nocy dokonywano włamań.

„Zeszłej nocy nasza figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus przed głównym kościołem została zniszczona i zdewastowana. Obecnie jesteśmy w kontakcie z policją” – napisała w poniedziałek 14 września parafia na swojej stronie na Facebooku. Posąg został zepchnięty z piedestału i zniszczono jego głowę. Rozbita została również donica obok posągu.

Parafia wezwała wiernych, aby „modlili się za osobę, która to zrobiła, aby otrzymała potrzebną pomoc” i stwierdziła, że wandalizm był „niefortunną sytuacją”.

We wtorek parafia po raz kolejny doniosła o wandalizmie. 

„Z przykrością informujemy, że zeszłej nocy włamano się do jednego z domów na terenie naszej parafii oraz dopuszczono się zdewastacji” – poinformowała parafia we wtorkowym poście na swojej na Facebooku.

Historyczny kościół zbudowany przez św. Junipera Serrę spłonął tego lata w Kalifornii w pożarze, który – jak stwierdzono – był podpaleniem. Podpalacz z Florydy został aresztowany za podpalenie kościoła parafialnego w diecezji Orlando.

Wzniecano pożary, a rzeźby Jezusa, Marii i świętych niszczono w parafiach w całym kraju, podczas gdy w Kalifornii liczne publiczne posągi św. Junipera Serrę zostały zdewastowane.

Chociaż niektóre ataki na posągi zostały popełnione przez duże grupy o wyraźnych powiązaniach politycznych, sprawców innych czynów nie zidentyfikowano.

/ Catholic News Agency

[WATYKAN] Co dla kard. Becciu oznacza utracenie praw kardynalskich?

[INDIE] Policja likwiduje drogę krzyżową!