Belgijscy biskupi wezwali we wtorek do dialogu z rządem, po tym jak ten ogłosił, że publiczne Msze św. pozostaną zawieszone do 15 stycznia 2021 roku.
Po dekrecie ministerialnym z 29 listopada, około 6,5 miliona katolików w kraju będzie musiało świętować Boże Narodzenie w domu.
W oświadczeniu prasowym z 1 grudnia biskupi przyznali, że konieczne jest podjęcie środków przeciwdziałających pandemii koronaawirusa, ratujących życie i zmniejszających presję na system opieki zdrowotnej w kraju.
Jednakże biskupi, podobnie jak wielu wierzących, uważają to pozbawienie katolików prawa do publicznych uroczystości religijnych w kościołach za ograniczenie doświadczania ich wiary
– oświadczyli.
„Biskupi chcą wznowić dialog z właściwymi służbami rządowymi, aby zasięgnąć opinii w sprawie wznowienia publicznych obchodów religijnych, wznowienia, które jest oparte na protokołach gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo”.
Belgia, kraj liczący 11,5 mln osób, graniczący z Francją, Niemcami, Luksemburgiem i Holandią, jest powszechnie uznawany za kraj o najwyższym na świecie wskaźniku śmiertelności COVID-19. Według Johns Hopkins Coronavirus Resource Center ponad 577 000 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronaawirus, a 16 645 osób zmarło w Belgii od 1 grudnia.
Kościół początkowo zawiesił publiczne Msze św. w marcu, gdy kraj ten wszedł w swoją pierwszą krajową blokadę. Kościoły pozostały otwarte dla modlitw indywidualnych, jak również chrztów, małżeństw i pogrzebów w wyłącznie dla ściśle ograniczonej liczby wiernych.
Kult publiczny wznowiono w czerwcu, ale zawieszono po raz kolejny 2 listopada w związku z drugim lockdownem, który nastąpił w związku z nowym wzrostem liczby przypadków koronawirusa.
We wtorek biskupi belgijscy wezwali księży, aby jak najdłużej w grudniu i styczniu utrzymywali kościoły otwarte w celu zagwarantowania wiernym prywatnych modlitw.
„Zwracają się również do osób odpowiedzialnych za parafie, aby zezwoliły na odwiedzenie szopki w kościele w dniach Bożego Narodzenia, zgodnie ze środkami ochrony przed COVID-19. A w szczególności, by solidaryzować się z tymi, którzy przechodzą szczególnie trudny okres po obecnym kryzysie” – napisano w oświadczeniu.
Nawet w zamknięciu, pozostańmy w jedności.
/ CNA