Katedra Matki Bożej w Antwerpii, Belgia / Alvesgaspar poprzez Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).
w

W Belgii na Mszę św. nie pójdziesz. Boże Narodzenie w domu. Biskupi protestują!

Belgijscy biskupi wezwali we wtorek do dialogu z rządem, po tym jak ten ogłosił, że publiczne Msze św. pozostaną zawieszone do 15 stycznia 2021 roku.

Po dekrecie ministerialnym z 29 listopada, około 6,5 miliona katolików w kraju będzie musiało świętować Boże Narodzenie w domu.

W oświadczeniu prasowym z 1 grudnia biskupi przyznali, że konieczne jest podjęcie środków przeciwdziałających pandemii koronaawirusa, ratujących życie i zmniejszających presję na system opieki zdrowotnej w kraju.

Jednakże biskupi, podobnie jak wielu wierzących, uważają to pozbawienie katolików prawa do publicznych uroczystości religijnych w kościołach za ograniczenie doświadczania ich wiary

– oświadczyli.

„Biskupi chcą wznowić dialog z właściwymi służbami rządowymi, aby zasięgnąć opinii w sprawie wznowienia publicznych obchodów religijnych, wznowienia, które jest oparte na protokołach gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo”.

Belgia, kraj liczący 11,5 mln osób, graniczący z Francją, Niemcami, Luksemburgiem i Holandią, jest powszechnie uznawany za kraj o najwyższym na świecie wskaźniku śmiertelności COVID-19. Według Johns Hopkins Coronavirus Resource Center ponad 577 000 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronaawirus, a 16 645 osób zmarło w Belgii od 1 grudnia.

Kościół początkowo zawiesił publiczne Msze św. w marcu, gdy kraj ten wszedł w swoją pierwszą krajową blokadę. Kościoły pozostały otwarte dla modlitw indywidualnych, jak również chrztów, małżeństw i pogrzebów w wyłącznie dla ściśle ograniczonej liczby wiernych.

Kult publiczny wznowiono w czerwcu, ale zawieszono po raz kolejny 2 listopada w związku z drugim lockdownem, który nastąpił w związku z nowym wzrostem liczby przypadków koronawirusa.

We wtorek biskupi belgijscy wezwali księży, aby jak najdłużej w grudniu i styczniu utrzymywali kościoły otwarte w celu zagwarantowania wiernym prywatnych modlitw.

„Zwracają się również do osób odpowiedzialnych za parafie, aby zezwoliły na odwiedzenie szopki w kościele w dniach Bożego Narodzenia, zgodnie ze środkami ochrony przed COVID-19. A w szczególności, by solidaryzować się z tymi, którzy przechodzą szczególnie trudny okres po obecnym kryzysie” – napisano w oświadczeniu.

Nawet w zamknięciu, pozostańmy w jedności.

/ CNA

Prezydent Argentyny: Mam nadzieję, że Franciszek nie będzie zły za ustawę aborcyjną

W Pensylwanii likwidują parafie. Było 188, ma być mniej niż 60!