Tatiana Dyuvbanova/Shutterstock
w

W DANII TYLKO 18 NOWORODKÓW Z ZESPOŁEM DOWNA!!!

Tylko 18 dzieci z zespołem Downa urodziło się w Danii w 2019 r.,, co jest najniższą odnotowaną liczbą  noworodków z zespołem Downa według nowego raportu cytogenetycznego Duńskiego Centrum Rejestru Cytogenetycznego (DCCR).

DCCR, którego statystyki sięgają 1970, jest krajowym rejestrem osób, które przeszły prenatalne lub poporodowe testy chromosomowe, molekularne testy genetyczne lub testy biochemiczne.

18 noworodków z zespołem Downa w 2019 roku stanowi 0,029% wszystkich urodzeń w Danii. 

CDC szacuje, że około 1 na 700 (0,14%) dzieci w Stanach Zjednoczonych rodzi się z zespołem Downa, czyli około 6000 dzieci rocznie.

W Danii „niska liczba jest prawdopodobnie wyrazem przypadkowej fluktuacji liczb, które są już dość małe. Powinna jednak nastąpić ważna debata na temat podejścia społeczeństwa do dzieci niepełnosprawnych ”- powiedział Olav Bjørn Petersen, główny lekarz i profesor medycyny płodowej na Rigshospitalet i na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Dania była pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono ogólnokrajowe bezpłatne prenatalne badania przesiewowe w kierunku zespołu Downa dla wszystkich kobiet w ciąży.

Wraz z wprowadzeniem bezpłatnych badań prenatalnych w 2004 r. liczba dzieci urodzonych z zespołem Downa znacznie spadła, ale następnie ustabilizowała się na poziomie 23–35 żywych urodzeń rocznie.

W 2018 roku urodziło się 22 dzieci z zespołem Downa, ale w 2019 roku liczba ta spadła jeszcze bardziej.

Według Duńskiej Krajowej Rady Zdrowia „95% ciężarnych kobiet, u których wykryto nieprawidłowości chromosomalne, decyduje się na aborcję”.

Według raportu CBS News z 2017 roku na Islandii „prawie 100 procent” ciąż, które uzyskały pozytywny wynik na zespół Downa, zostało przerwanych.

Dania zezwala na aborcję na żądanie w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Po tym okresie aborcja jest dozwolona tylko wtedy, gdy rada lekarska uzna, że istnieje fizyczne i psychiczne zagrożenie dla zdrowia matki lub ryzyko wad wrodzonych nienarodzonego dziecka. 

Osoby poniżej 18 roku życia potrzebują zgody rodziców, aby dokonać aborcji.

/CNA

[ANKIETA] W jaki sposób przyjmujesz Komunię św.?

JAK ZWRACAĆ SIĘ DO KSIĘDZA? – X. DR ROMAN KNEBLEWSKI