w

[WARSZAWA] KOLEJNE OCALONE DZIECKO W OKNIE ŻYCIA – ŚREDNIOWIECZNY WYNALAZEK

To już 18 dziecko uratowane w oknie życia przy ulicy Hyżej 53.

Przy ulicy Hożej 53 w Warszawie w oknie życia siostry franciszkanki odnalazły dziewczynkę. Nadały jej imię Zuzanna. Przy dziewczynce była również karteczka informująca, że dziewczynka urodziła się o 3:00 nad ranem 24 sierpnia – taki komunikat wydało biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Po odnalezieniu noworodka siostry niezwłocznie wezwały pogotowie medyczne oraz policję. 

W opinii przybyłych na miejsce medyków dziewczynka była ubrana i czyściutka – stwierdziła s. Anna Uberman. 

Siostra Anna poinformowała także, że Zuzia przebywała w oknie życia przez 40 minut. 

Nowonarodzone niemowlę trafiło do Szpitala św. Rodziny.

Siostry franciszkanki raz w miesiącu w przyklasztornej kaplicy modlą się za znalezione przez nie dzieci, ich rodziców adopcyjnych i biologicznych.

ŚREDNIOWIECZNY WYNALAZEK

Pomysł ratowania noworodków w postaci udostępnienia okna życia pochodzi ze średniowiecza. Najstarsze takie zachowane okno pochodzi z 1198 roku i znajduje się w Rzymie przy powstałym z inicjatywy papieża Innocentego III szpitalu Ducha Świętego.

JAK DZIAŁAJĄ OKNA ŻYCIA

Okna życia to specjalnie przygotowane miejsce, przypominające okno, umożliwiające matkom pozostawienie swoich nowonarodzonych dzieci zachowując przy tym całkowitą anonimowość.

Działanie pierwszego okna życia w Polsce zostało zainicjowane 19 marca 2006 roku przy klasztorze sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39.

Okna życia otwierane są z zewnątrz. Ponadto są ogrzewane oraz wentylowane z wyznaczonym specjalnym miejscem dla niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się sygnalizacji alarmująca opiekunki, którymi z reguły są siostry zakonne. 

Do czasu przyjazdu karetki, która zabiera dziecko do szpitala, gdzie po badaniach kierowane jest do pogotowia rodzinnego. W tym samym momencie są uruchamiane procedury nadania tożsamości oraz procedury adopcyjne.

Dzieci z okien życia mogą trafić bardzo szybko do adopcji, a w czasie załatwiania formalności adopcyjnych – za zgodą sądu – do tzw. pre-adopcji, co zapobiega chorobie sierocej. 

OBURZONY KOMITET PRAW DZIECKA ONZ

W 2015 Komitet Praw Dziecka ONZ wyraził głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji prawnych oraz stale zwiększającą się liczbą okien życia w Polsce. Komitet wezwał Polskę do zakazania korzystania z okien życia, wzmocnienia rozwiązań alternatywnych i rozważenia również możliwości – jako środka ostatecznego – poufnego porodu w szpitalu.

Ruota degli innocenti, Santo Spirito in Sassia (Rome), CC BY-SA 3.0, 

KOREA POŁUDNIOWA ZAMYKA KOŚCIOŁY!

[USA] MYŚLAŁ, ŻE JEST KSIĘDZEM, A NIE BYŁ NAWET OCHRZCZONY! WSZYSTKO PRZEZ DIAKONA