Moneta 10 euro Mennicy Państwa Watykańskiego z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Ziemi / Ufficio Filatelico Mennica watykańska
w

WATYKAN: Moneta z okazji Dnia Ziemi, wcześniej znaczek na 500.lecie reformacji

Nowa moneta wybita przez Państwo Watykańskie przedstawia kobietę niosącą w swoim łonie… planetę Ziemię. Artysta, który zaprojektował monetę z okazji Dnia Ziemi, powiedział, że projekt ten był odpowiedzią na ekologiczny motyw, który miał przedstawić.

Mennica Państwowa w Watykanie wypuściła w piątek nową serię monet z motywami dotyczącymi migrantów, Dnia Ziemi, malarza Rafaela i Dziejów Apostolskich.

Srebrna moneta o nominale 10 euro upamiętnia 50. rocznicę Światowego Dnia Ziemi. Na przedniej stronie monety znajduje się wizerunek kobiety w ciąży, obejmującej swój okrągły brzuch, który wygląda jak kula ziemska. Na jej włosach znajdują się łodygi pszenicy.

Luigi Oldiani, włoski rzeźbiarz i katolik, który zaprojektował monetę, powiedział, że chce wyobrazić sobie „ziemię jako młodą, ciężarną kobietę, która chroni ziemię – młodą matkę”.

Na stronie internetowej mennicy napisano, że moneta przedstawia „matkę niosącą ziemię w swoim łonie, której zawdzięczamy troskę i miłość jak gdyby to była córka, z długimi kłosami pszenicy we włosach, w odniesieniu do przeszłości i przyszłości, która staje się ponadczasowa, a więc wieczna”.

Wizerunek na monecie został porównany z rzeźbionymi drewnianymi figurami kobiety w ciąży, które były eksponowane w kościołach i podczas wydarzeń podczas Synodu Biskupów dotyczącego Amazonii, który odbył się w Watykanie w 2019 r.

Postacie te byłī nazywane przez papieża Franciszka i innych „Pachamamą”, niektóre z nich miały przedstawiać andyjską boginię płodności, podczas gdy rzecznicy watykańscy określali je bardziej mgliście jako symbole „życia”.

Dwie takie figury „Pachamama” zostały ostatecznie wzięte z kościoła w pobliżu Watykanu i wrzucone do Tybru, a następnie odzyskane.

Artysta Oldiani powiedział, że został poproszony przez mennicę o zaprojektowanie monety wyrażającej temat Dnia Ziemi, a idea kobiety noszącej ziemię była jego własnym podejściem do tego tematu.

Wizerunek młodej kobiety „jest tylko czymś, co przyszło do mnie”, powiedział Oldiani dla CNA.

Artysta powiedział, że zainspirowały go różne przesłania papieża Franciszka na temat ochrony ziemi i wyobraził sobie „kruchą ziemię” i „młodą, płodną kobietę”.

Oldiani zauważył, że nie chciał „uczynić z kobiety pewnej grupy etnicznej”, reprezentującej pewien kontynent ponad innym.

„Chciałem stworzyć uniwersalną kobietę”, skomentował.

Mauro Olivieri, szef watykańskiego biura numizmatycznego, który jest odpowiedzialny za emisję monet, powiedział CNA, że ideą stojącą za monetą 10 euro było „przekazanie wiadomości, że troska o ziemię jest miłością jak troska o matkę dla jej dziecka”.

Powiedział, że jego przełożeni w biurze stanu również wyrażają zgodę na projekty monet.

Temat 50. rocznicy Światowego Dnia Ziemi „wydawał się słusznym wyborem” dla tej monety, powiedział, biorąc pod uwagę liczne przesłania papieża Franciszka na temat troski o stworzenie, w tym jego encyklikę „Laudato si” z 2015 r.”.

„To jest przesłanie, które chcieliśmy przekazać” – powiedział.

CNA zapytało Olivieriego, czy uważa, że moneta przedstawia biblijny obraz świata, ale oznajmił, że nie jest pewien odpowiedzi na to pytanie.

Kolejną monetą z nowej serii wyemitowanej 16 października jest moneta o nominale 2 euro upamiętniająca 500. rocznicę śmierci włoskiego malarza renesansowego Raphaela Sanzio.

Jest też srebrna moneta o nominale 5 euro z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców, z wizerunkiem św. Piotra stojącego w obronie grupy ludzi w potrzebie.

Dwie złote monety są częścią trwającej serii o Dziejach Apostolskich. Jedna przedstawia św. Pawła trzymającego obosieczny miecz i Słowo Boże jako „świadka Chrystusa”, a druga przedstawia św. Pawła głoszącego kazania w Atenach.

Mennica Watykanu zleciła różnym artystom zaprojektowanie każdej monety w oparciu o konkretny temat. Na odwrocie każdej monety znajduje się herb Papieża Franciszka i jego motto papieskie, wraz z jego nazwiskiem i rokiem emisji.

W 2017 r. ten sam departament Stanu znalazł się w centrum kontrowersji, kiedy to w 500. rocznicę Reformacji Protestanckiej wykonał znaczek przedstawiający Marcina Lutra klęczącego przed krzyżem i trzymającego Biblię.

/ yzk / CNA

Dr Wanda Półtawska: Od zapłodnienia istnieje nowy człowiek. Nauka nie ma wątpliwości!

PROF. FELIKS KONECZNY: KATOLICYZM JEST NAJLEPSZY