Katedra Spoleto w Umbrii, środkowe Włochy. Źródło: Nando1985 / Shutterstock / św. Jan Paweł II / FOT. SLAWOMIR SIERZPUTOWSKI
w

[WŁOCHY] Skradziono relikwię św. Jana Pawła II – seria włamań do kościołów

W tym tygodniu relikwia św. Jana Pawła II została skradziona z katedry w środkowych Włoszech. Ponadto jeden z kościołów na Sycylii również padł ofiarą złodziei, którzy rozrzucili Najświętsze Hostie po posadzce kościoła.

Według włoskiego dziennika L’Avvenire, wieczorem 23 września, w kaplicy Bazyliki Katedralnej w Spoleto skradziono złoty relikwiarz krwią św. Jana Pawła II.

W wiadomości wideo 24 września arcybiskup Spoleto powiedział, że przyjął  ze smutkiem wiadomość o kradzieży. 

Arcybiskup Renato Boccardo zwrócił się do sprawcy o „zwrot i przywrócenie relikwii katedrze. To, o co proszę, to gest odpowiedzialności i powagi”.

Relikwia była darem arcybiskupa krakowskiego dla archidiecezji Spoleto-Norcia w 2016 roku. Archidiecezja planowała przenieść relikwię do nowego kościoła ku czci polskiego świętego 22 października. 

W tym roku kościół obchodzi setną rocznicę powstania, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

W międzyczasie relikwia była wystawiana w kaplicy, która jest otoczona bramą.

„To poważny akt” – powiedział abp Boccardo. 

Poważne, naturalnie, bo rani uczucia i pobożność wielu ludzi, którzy przychodzą do katedry, aby prosić o wstawiennictwo świętego przed jego relikwiami.

„W międzyczasie wzywam czcicieli św. Jana Pawła II, aby nadal powierzali się jemu, bo jest potężnym orędownikiem przed Panem” – dodał Boccardo.  

We wczesnych godzinach porannych 22 września włamano się i okradziono również kościół pw. św. Agaty w Caltanissetcie na Sycylii. Posągi zostały uszkodzone, tabernakulum zostało otwarte, a hostie eucharystyczne porozrzucano po posadzce.

Policja aresztowała dwóch mężczyzn i poszukuje jeszcze jednego mężczyzny i kobiety w związku z przestępstwem.

Zatrzymani to 20- i 25-letni mieszkańcy, którzy uciekali z kościoła około 2 w nocy 22 września.

Według lokalnych raportów, policja uważa, że dwaj mężczyźni włamali się do XVII-wiecznego kościoła przez sąsiadującą bibliotekę i szkołę muzyczną. 

Podczas przeszukiwania mężczyzn policja znalazła złotą broszkę, skrzynkę z konsekrowanymi hostiami, butelkę świętego oleju i monety z automatów w bibliotece.

Wewnątrz kościoła znaleziono schowane za drzwiami świeczniki z ołtarza, a szkło okrywające figurę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny zostało rozbite, a ręka figury złamana.

To już drugie włamanie od sierpnia do kościoła pw. św. Agaty.

W momencie włamania 23 sierpnia ks. Sergio Kalizah, proboszcz, powiedział, że złodzieje „zniszczyli wszystko” wewnątrz kościoła, ale z wdzięcznością nie dotknęli tabernakulum, poinformował La Sicilia. Tym razem złodzieje nie byli tak łaskawi i sprofanowali nawet Najświętszy Sakrament.

„Proszę was, drodzy bracia, wspierajcie nas swoimi modlitwami” – dodał kapłan.

/ Catholic News Agency

[USA] TRUMP: OCHRONA NARODZONYCH DZIECI W WYNIKU ABORCJI

[WATYKAN] Co dla kard. Becciu oznacza utracenie praw kardynalskich?